Nureddin Nebati çelişkileri!

0

Lütfi Elvan’nın istifasının ardından 2 Aralık 2021 günü Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Nureddin Nebati’nin göreve başladıktan sonra birbiri ile çelişen açıklamaları kafaları karıştırmaya devam ediyor.

Nureddin Nebati, basına ilk demecinde faiz kararından önce dikkat çeken mesajlar verdi. Habertürk’ten Sevilay Yılman’a konuşan Nebati, “Çok hızlı bir şekilde düzelecek ekonomi. Yeter ki bize güvenilsin. Faiz artırmayacağız. Bu işi faiz artırmadan da yapabildiğimizi göreceksiniz” dedi. Bu açıklamaların yayımlandığı gün olan 13 Aralık 2021’de Türk Lirası sert değer kayıpları yaşadı dolar/TL’de 14,75’lik, euro/TL’de 16,65’lik rekor görüldü.

Döviz kuruna müdahale olmadığını söylemesinden iki gün sonra ise olduğunu kabul etti.

21 Aralık 2021 günü TRT yayınına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sunucunun borsadaki sert düşüşleri hatırlatması üzerine, “Christmas yaklaşıyor, yurt dışı çıkışlar oluyor. İki gün sonra paralarını alıyorlar. Alınan kararlarla ilgili biz toplantılar yaptık, herhalde haberlerini aldılar. Yarın da belki bir şey olabilir ondan sonrasında bir sıkıntı yok. Yabancı ilgisi artar” dedi. Nebati’nin bu açıklamaları piyasa oyuncuları tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Çünkü Nebati, Türk Lirası’nın bir gece yüzde 30 değer kazanmasını sağlayan kararlar öncesinde yapılan toplantılardan dışarıya bilgi sızdığını ve birilerinin bundan fayda elde ettiğini itiraf etmiş oldu. ‘Insider trading’ olarak da bilinen içeriden öğrenenlerin ticareti veya bilgi suistimali yasa dışı bir uygulama ve cezası bulunuyor. Bakan ayrıca, bir sonraki gün de Borsa İstanbul’un düşeceğini televizyon ekranlarından ima etti.

Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107. maddesinin 2. fıkrasında yer alan hüküm şöyle: “Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayanlar üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar.”

Buradan hareketle, borsada zarar eden çok sayıda yatırımcı, bilgi sızdıranların ve tarihi düşüşe yol açanların kimler olduğunun araştırılıp araştırılmayacağını merak ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz