Öğrenci Bursları

ÜNİVERSİTELERDE OKUYAN

ÖĞRENCİLERİMİZE  YARDIM YAPALIM!

Şartlar 1930’ların ve 1970’li yılların şartları olmasa da bugün de üniversite öğrencileri ciddi anlamada yardıma ihtiyaç duymaktadır. Bizim Taşeli Yöresi bilindiği gibi toprağı kıt ve verimsiz taşlık/dağlık arazi parçaları ile kaplıdır.  Ermenek-Sarıveliler ve Başyayla’da toprak geliri ile hayatını idame ettirecek aile sayısı çok azdır. Geleneksel tarım anlayışı bitmiş, hayvancılık yok denilecek seviyeye düşmüştür. Yöremiz halkı meyveciliğe yönelmiş olsa da az miktarda ürettikleri kiraz ve elma toplayıcının emeğini dahi karşılayamayacak kadar kilo fiyatı düşmüştür. Üretimin az, ürünlerin fiyatının düşük olması halkı yoksulluğa doğru sürükleme noktasına getirmiştir. Bu olumsuzluğa karşı son yıllarda BAĞ-KUR sigortalığından emekli olanların sayısı arttıkça biraz ekonomik canlılık sağlanmış olsa da kentlerde ve özellikle üniversitelerde öğrenci okutan aileler için geçim şartları sıkıntılı bir hâl olduğunu hepimiz biliyoruz.

Son yıllarda üniversite sayılarının artması ve her ailenin çocuğunu okutma isteği ve azmi yüksek öğretim gören Taşeli Yöresi öğrenci sayısını da artırmıştır. Aileler çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda oldukları hepimizin malumudur. Bunu gören ve deskteleyen Vakıf ve derneklerimiz vardır: Benim bildiğim kadarı bazı kişiler ve küçük  dernekler dar anlamda öğrencilere katkı yapsa da; başlıca kurumsallaşmış vakıf ve derneklerimiz de var: Bunların başında şüphesiz 1999 yılında kurulan Ermenek ve Çevresi Sosyal ve Dayanışma Vakfı ( ERÇEV) Ankara’daki Ermenekliler Derneği, Konya’daki Ermenekliler Derneği (KON-ER ) ciddi anlamda üniversitede okuyan dört yıllık ve üstü  öğrencilere burs desteği veriyor.

Burs için başvuru yapan öğrenci sayısı her geçen yıl çok yüksek sayılara ulaşıyor. Bunların ihtiyaçlarına göre değerlendirilmesi ve ayıklanması/sıralanması değerlendirme heyeti açısından oldukça güç ve vicdanı sorumluluk bilinciyle yüklü. Çünkü talep çok, burs veren kaynak yeterli değil. Bu nedenle bizler temenni ediyoruz ki bazı hemşehrilerimizin ve onların çevrelerindeki varlıklı insanların da yukarıda adı geçen vakıf ve derneklere burs verme inceliğinden ve ruhen mutlu bir iş yapma, sevap işleme eyleminden haberleri olsun isteriz.

Geçen yazımda da yazmıştım:

İstanbul merkezde bulunan ERÇEV Ankara ve Konya illeri dışında Türkiye genelinde üniversite öğrencilerine her yıl karşılayabildiği kadarı ile burs veriyor. Başkanı Keskin Color Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Keskin’dir. İrtibat numarası : 0216 4091410.

Ankara Ermenekliler Derneği Başkanı Talat Seyhan’dır, irtibat numaraları. 0532 4090906.

Konya’daki Derneğimizin Başkanı Ahmet İleri’dir. İrtibat numaraları: 0 332 322 63 09.

Her üç kuruluş da güvenli, özverili sabırla Taşeli Yöresi için çalışan kuruluşlardır.

Burs yardımı yapmak isteyen hemşehrilerimiz burs mevsimin olduğu şu aylarda yukarıdaki kurumlara müracaat ederek eğitime/eğitimin kalitesine ve nitelikli insan gücüne katkı yapacağı fırsatını hatırlatır, herkese sağlıklı, mutlu bir yaşam dilerken özellikle köylerimizdeki varlıklı kişilerin  eğitim hizmetine katkı yapması beni  ve kendilerini ziyadesi ile mutlu edecektir. 20.09.2016. HasanŞİMŞEK

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram