ÖĞRETİM YILI SONA ERERKEN

0

ÖĞRETİM YILI SONA ERERKEN

“Eğitimdir ki; bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.” Diyen Gazi paşa eğitimin hem milli hem bireysel hedeflerini isabetle vurgulamıştır. Yüce dinimizin hem ayetlerle hem hadislerle öne çıkardığı ana müessese eğitimdir. Evrensel ölçekte baktığımız zaman ise eğitim insanın insanlaşma ve insanlık değerlerini özümseme sürecidir.
Biz Türk Eğitim-Sen olarak eğitim öğretime bu minval üzere bakar, bunun üstüne çalışanların haklarını koyarız ve idealist öğretmeni her anlamda önemli sayarız.2017-2018 Eğitim-öğretim yılı içerisinde öğretmen ve öğrencilerimizin gayretli çalışmalarını izledik, yapılan çalışmalar ve ulaşılan başarılarla gururlandık. Robot yarışmasında dereceye giren öğrencilerimiz ,Türkiye 3.sü olan başarılı judocumuz, yüzme sporlarında büyük başarılar elde eden özel sporcularımız,takım sporlarında dereceye giren öğrencilerimiz,TÜBİTAK bilim fuarları kapsamında yapılan çalışmalar,bilgi yarışmalarında ve diğer yarışmalarda gösterilen performanslar,görsel sanatlar sergileri ve öğrencilerimizin vermiş olduğu konserler  eğitim öğretim adına bizleri daha da umutlandırmıştır.
Gelecek eğitim-öğretim yılında bu yıl ki başarıların daha da ötesine gidilmesini hedefimizi ortaya koyarken bunun kendiliğinden ortaya çıkacak bir durum olmadığının da bilincindeyiz. Yerelde sendikal faaliyetlerimiz esnasında tespit ettiğimiz olumsuzlukların giderilmesini, Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri gibi güzide okullarımızın vekaleten değil kadrolu yöneticiler tarafından yönetilmesini, okuldan aldığı civa vb. tehlikeli maddelere temas ederek sağlığı tehlikeye giren hiçbir öğrencimizin olmamasını, kadrosu zorunlu hizmet bölgesinde olduğu halde il merkezine öğretmen görevlendirilip yerine ücretli öğretmen çalıştırılmamasını, okul yöneticiliğinden istifa edenlerin aynı okula okul yöneticisi olarak görevlendirilmemesini, hiçbir öğretmenin şiddete maruz kalmamasını, hiçbir öğrencinin ve eğitim çalışanının hakkında çürük raporu olan okulda eğitim-öğretime devam ettirilmemesini, öğretmenine MOBBİNG uygulayan okul yöneticileri olmamasını, sendikacılığın okul yöneticileri tarafından değil 4688 Sayılı Kanuna göre seçilmiş sendikacılar tarafından yapılmasını, okulunda serbest internet kullanan,sendikal faaliyeti alenen engellemeye çalışan,Destekleme ve Yetiştirme kursları kapsamında adaletli davranmayan,norm kadro tespit çizelgesine Coğrafya veya başkaca bir ders saatini sıfır olarak yazan,okul yöneticileri olmamasını, hakkındaki iddialar nedeniyle açığa alınıp iddiaların asılsız çıkması sonucu görevine iade edilen eğitim çalışanının başka ilçeye değil asıl kadrosunun bulunduğu ilçedeki görevine verilmesini, beklemekteyiz. Genel anlamda ise performans sistemi gibi öğrenci,veli ve öğretmen arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyeceğini düşündüğümüz bir uygulamanın olmaması, mülakatların tamamen kaldırılması ve sözleşmeli çalışmaya son verilmesi yetkililerin atacağı en olumlu adımlar olacaktır.
2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı sene başında birçok değişiklik bir anda gündemimize oturmuştur. Başlangıçta TEOG kaldırılmış ardından Üniversiteye giriş sınavlarında değişikliğe gidilmiştir.Bu yıl ilk defa yapılacak olan 8.sınıf öğrencilerimizin sınavla öğrenci alacak olan okullara yerleşebilmek için gireceği “Merkezi Sınav” bu hafta sonu (2 Haziran 2018 Cumartesi) 2 oturum halinde gerçekleştirilecektir.Ardından 3 Haziran 2018 Pazar günü Parasız Yatılılık Sınavları yapılacaktır. Haziran ayı sonu ve Temmuz ayı başındaki Üniversiteye giriş sınavlarıyla sınav maratonu sona erecektir.Sınavlara girecek olan bütün öğrencilerimize başarılar dileriz.Onları yetiştiren değerli öğretmelerimize emeklerinden dolayı teşekkür eder,gelecek yıllarda daha büyük başarılara ulaşılmasını ülkemiz adına canı gönülden isteriz.
 
Gazi ALKAN
Türk Eğitim-Sen
Karaman Şube Başkanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz