Onu Yeni Nesil Tanımaz! Mehmet Keskin

0
440

MEHMET KESKİN ( 1927-2016 )
Onu yeni nesil tanımaz, bilmez, o bir ziraatçı. Halkalı Ziraat Mektebi Mezunu, vatan sevgisiyle dolu, hizmet aşkıyla yollara çıkmış genç pırıl pırıl bir ziraatçi iken tanıdım onu.  Taa 1960’tan önce köyüm Büyükkarapınar’a ziraat alanında bildiklerini gördüklerini köylülere anlatmak için gelmişti. Hatırladığım kadarı ile kara kovandan, modern arıcılığa geçmenin yararları ile ilgili bir kurs da açmışlardı. 58-60  yıl önceden hafızamda kalanlar.
Meyveciliğin Taşeli topraklarında gelişmesi için arkadaşları ile birlikte  büyük çabaları oldu. Onunla yıllar sonra 1970’li yılların başında İstanbul’da yollarımız kesişti. Ağabeyleri Naci ve Abdullah Keskin İstanbul’a yerleşince sık sık o da İstanbul’a gelir olmuş bilahare daha emekli olmadan iş kolu değiştirerek çocuklarının da eğitimini düşünerek  İstanbul’a kalıcı olarak yerleşmişti.
Mehmet KESKİN, Ermenek’te Muhittin (Keskin ) Hoca’nın ( Hüsamettin Keskin, Zehra Esin, Naci Keskin, Abdullah Keskin ) beşinci en küçük çocuğudur.  Zaten aileden herkes rahmetli olmuştu, 26 Aralık 2016’da o da hakkın rahmetine kavuştu.
İstanbul Cağaloğlu’nda uzun müddet dükkân komşuluğumuz oldu. Çok çalışkan, saygın, efendi, insanları üzmeyen mütevazı bir kişilik yapısı vardı.
ERÇEV’in kuruluş aşamasında büyük hizmetleri oldu. İki sene öncesine kadar Vakıf çalışmalarına katılır, vakıfla ilgili üzerine düşen görevi en mükemmel   şekilde yapmaya çalışırdı. Hayır yapmayı severdi, öğrencilere burs verme konusunda çok özverili davranırdı. Hatırşinas ve hayırseverdi.
Bir araya geldiğimiz zamanlarda gençliğine döner ve Ermenek’te görev başladığı 1947 yıllarındaki çalışmalarını ve insanlarımıza nasıl rehber olup hizmet vermeye çalıştıklarını sakin bir ifade ile anlatırdı. En son gezilerinden birinde Başyayla, Üzümlü ve Büyükkarapınar’daki  meyveciliği görünce, hayallerinin gerçekleştiğini mutlu bir ifade ile anlatırdı.
Mehmet KESKİN,  Taşeli insalarının yoksulluğunu, varlıklı oluşunu, gelişimi, değişimi, başkalaşımı  bir ziraatçi gözüyle gördü, yaşadı ve mutlu oldu.
Son iki üç yılı bir hayli sıkıntılı olsa da kızları  Güzin, Ayşe, oğlu Vefa  ve damatları bir babaya yapılması gereken ilgiyi ve bakımı yeterince gösterdiler.
Ermenek, köklü bir çınarını daha kaybetti.
Mehmet Keskin ağabeyimizin, ruhu şad olsun.
Eşi Perihan Hanımefendi’ye, Kızları Güzin ve Ayşe’ye damatları Mustafa Özharar ve Osman Zeytinli’ye oğlu Vefa’ya ve torunlarına başınız sağ olsun der, Mehmet Keskin ağabeyimize Allah’tan  rahmet diler, mekânın Cennet  olması için duacıyım. 27.12.2016. Hasan ŞİMŞEK
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here