PAYLAŞIM GÜZELDİR

PAYLAŞIM GÜZELDİR
Efendim, benim telefon  numaramı Kırıkkale milletvekilleri, belediye ve il  başkanları  2007 yılından beri bayramlarda, kandillerde ve cuma günleri kullanıp mesajlarını iletiyorlar. Onlar beni Kırıkkaleli olarak biliyorlar. İşin hikâyesi şöyle gelişti; Sayın Köksal TOPTAN  TBMM’de Anayasa Komisyonu Başkanı, yardımcısı Kırıkkale Milletvekili Ramazan CAN, yıl 2007, komisyonda 634 sayılı  Kat Mülkiyet Kanunu görüşülüyor. O tarihlerde 628 kat malikinin bulunduğu Ataköy’deki  ATA SİTESİ’nde denetim kurulu üyesi olarak görev yapıyorum. Site yönetiminde sıkıntılar var,ciddi anlamda bir israf ve çarçur etme net olarak görülüyor, sözlü ve yazıl uyarılar fayda etmiyor. O zamanki para ile trilyonluk bütçe sadece doğalgaza ayırdıkları yakıt parası 950 milyon TL . Kat maliklerinin genel kurullara ilgisi az, 50- 100 kişi arası katılımda yarının bir fazla oyu alan yönetim, dilediği gibi tamir, bakım onarım, yenilik anlayışı ile istedikleri gibi harcama yapıyorlar.
Dava konusu olunca doğrudan Yönetim Kurulunu değil, genel kurulda olumlu  oy verenlerin tamamını ( kapı komşun da olsa )tarafları belirtmek için dava etmek zorunda kalıyorsunuz.  Biz bunları yaşadık ve çoğu komşularımızı da olayın teknik yönünü bilmedikleri için kırdık, kırıldılar. Ama sıkı bir mücadele ve bilgilendirme ile bir oy farkla çarçurcuları/ israfçıları genel kurulda tasfiye ettik. Şimdi özellikle sitede oturan emekliler bana dua ediyor.  Biz bu arada 634 sayılı yasayı iyice öğrendik değerli hukukçulardan destek aldık. 634 sayılı yasa çıktığında toplu yapılar/siteler henüz teşekkül etmemişti. O tarihlerde TBMM Anayasa Komisyonu’nda kat mülkiyet yasası görüşüldüğünü basından öğrendim ve site yönetimlerindeki yasal boşlukları kanun yapıcılarına doğrudan iletmek istedim ve Komisyon Başkan Yardımcısı Sayın  Ramazan Can’ı aradım, görüşemedim, sekreteri not aldı.
Sayın Ramazan Can’ın  bana döneceğini söyledi. AK Parti Milletvekili olan Ramazan CAN iki gün sonra beni aradı, aksaklıkları can kulağı ile dinledi v e not aldı. Genel kurulu kararlarında toptan olumlu  oy verenlerin  değil, bir anlaşmazlıkta muhatap olarak Yönetim Kurulu’nun yasal olarak sorumlu olması  gerektiğinin önemini vurguladım, nitekim yasa 14.11.2007 tarihinde  öyle değişti. Tüm sitelerde site yönetim ağalarının sonlandırılmasında, bu değişikliğin büyük payı olduğunu hatırlattıktan sonra gelelim bizim yazı başlığımız olan  “paylaşım  güzeldir.” ‘in hikâyesine, Sayın Ramazan Can vasıtasıyla  bizim telefon numarası Kırıkkale’ye bir şekilde geçer. O zamandan beri ilk dönem AK Parti vekil adayları, il ve belediye başkanları beni Kırıkkaleli seçmen olarak algılayıp mesaj gönderiyorlar, sonraki seçim dönemlerinde MHP  ve bir dönem sonra CHP’ de ki adaylar da İstanbul’da oturan bir Karamanlı’ya mesaj göndermeye devam ettiler. Bugün de Kırıkkale’de, AK Parti, İYİ Parti, CHP adayları etkinliklerinde beni de haberdar ediyorlar. Bizim telefon numarası hepsinin elinde diledikleri zaman mesaj gönderiyorlar. Kıyasıya mücadeleci bir iletişim ağı kurmuşlar.
İlimiz Karaman’da sürekli 3-4 gazeteye, 5 tane internet sitesine yazı yazdığım hâlde, hiçbirinden yıllardır, tek bir mesaj almadım. İletişim yönünden Karamanlı siyasetçilerin Kırıkkale siyasetçilerine  göre bu veriler doğrultusunda çok daha az seçmenleri ile iletişim kurduklarını söyleyebiliriz. Kırıkkale’de siyasi parti adayları yalnız seçim zamanları değil diğer zamanlar da seçmenine varlığını mesajlarla hissettiriyor. Partiler arası rekabet olduğu gibi kendi aralarında da centilmence  kıyasıya bir mücadele var. Sonuç olarak Karamanlı siyasilerin, kendilerine oy veren veya vermeyen seçmenlerle   yeterli ölçüde iletişim kuramadıklarını  düşünüyorum. Doğru mu acaba?  Yazımı bitirirken tüm adaylara başarılar diliyorum.
27.05.2018 Hasan ŞİMŞEK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram