Recep Konuk Karadağ Sulama Projesi Hakkında Bilgi Verdi

0

RECEP KONUK; “SUYUN SİYASETİ OLMAZ. SU EKMEKTİR, HAYATTIR”
OVA’YA 1 MİLYAR METREKÜP SU GETİRİLECEK
 DSİ 4. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Karadağ Sulama Projeleri Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk, üzerinde çalışılan ve hazırlanan alternatif projelerle Karaman ve Konya Ovası’nın 650 milyon metreküp suya daha kavuşacağını ve toplamda 1 milyar metreküpü aşkın su ile ovanın su ihtiyacının büyük ölçüde giderileceğini söyledi. Recep Konuk, Karadağ 1,2,3 ve 4 Sulama Projeleri kapsamında 27 yerleşim yerinde 43.540 hektar alanın sulanacağını ifade ederek, “Yapılan yatırımlar hemşehrilerimizin görüşlerine bakılmaksızın hiçbir ayrım gözetmeden Anadolu’nun, Ova’nın su ihtiyacının karşılanması için yapılıyor. Suyun siyaseti olmaz, su ekmektir, hayattır” dedi.
Toplantıda konuşan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk, Ova’nın ve Bölge’nin su sorununun halen devam ettiğine dikkat çekerek, “Su, ülkemiz tarımı ve üretimi için hayati öneme sahiptir. Su demek üretimin artması demektir. Ova’nın suya ne kadar ihtiyacının olduğunu biliyoruz ve bu ihtiyacı karşılamak adına alternatif projeler geliştiriyoruz. Sulama konusunda Ayrancı Barajı’ndaki kapalı devre sulama projesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Yine göletlerle ilgili çalışmalar da devam ediyor ve bunları yakından takip ediyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde bu çalışmaların bir kısmını ihale edeceğiz, tamamlananları da devreye alarak açacağız. Bizler bugünün meselelerine çare bulmak kadar Karaman’ın geleceğini de kurtaracak işler yapmak ve o işlerin yapılması için gayret göstermekteyiz” dedi.
Ovaya havza dışı kaynaklardan su getirilmesi için projeler hazırlandığını ifade eden Recep Konuk, “Bizim ırmaklarımız, nehirlerimiz denizleri sulamaya devam etmesin, denizdeki tuzlu suları tatlı sularla sulamak yerine o tatlı sularla Karaman’ın, Konya’nın, Niğde’nin, Aksaray’ın, tüm Türkiye’nin topraklarını sulayalım istiyoruz. Karaman’ın topraklarına daha çok su getirelim ki Karaman çiftçisi ne ekerse eksin çok kazansın. Bunun için havza dışı su kaynaklarından Karaman’a su getirmek için çalışıyoruz. Karaman, Konya ve Aksaray’ı da kapsayan ve Ermenek Çayı’nın, Manavgat Suyu’nun, Akçay’ın suyunun bölgeyle buluşması bizim Karaman tarımı için birinci önceliğimizdir. Bununla ilgili önemli projeler yürütülüyor. Daha önce başlatılan projeler kapsamında Mavi Tünel’den yaklaşık 414 milyon metreküp su Ova ile buluşacak. Bize daha çok su lazımdı ve üzerinde çalıştığımız alternatif projelerle Ovaya 650 milyon metreküp su daha getirilmesi için çalışmalar başlatıldı. İşte bu projelerin hayata geçmesi ile toplamda 1 milyar metreküpü aşkın su Ova ile buluşturulmuş olacak. Bu suyun Ovaya getirilmesi ile Ova’nın daha çok sulanması sağlanacak ve tarımsal üretimin de emniyetinin sağlanacağı ciddi bir rahatlama olacaktır. İşte üzerinde çalıştığımız sulama projelerinden biri de Karadağ 1,2,3,4 Sulama Projeleridir. Bu proje kapsamında 27 yerleşim yeri sulamadan yararlandırılırken 43.540 hektar alan da sulanmış olacak. Biz Orman ve Su İşleri Bakanlığımızla birlikte yürüttüğümüz bu çalışmaları hemşehrilerimizin görüşlerine bakılmaksızın hiçbir ayrım gözetmeden Anadolu’nun, Ova’nın su ihtiyacının karşılanması için yapıyoruz. Çünkü suyun siyaseti olmaz, su ekmektir, hayattır” dedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz