Sayın Ermenek/Güneyyurt Belediye Başkanım;

Sayın Ahmet ARI Bey;

Bu satırları asla size yazmak istemezdim.  Hani Türkçemizde bazı özlü sözler vardır; “Aslan yattığı yerden belli olur.” – “Temizlik imandandır.” – “Yüz kişinin aynasıdır.” – “Bugünün işini yarına bırakma.” Vb. Diye. Örnekler çoğaltılabilir.

İki seneyi aşkındır Cami Mahallesi Karamanoğlu Mehmet Caddesi No: 26 Ermenek/Güneyyurt adresinde resmen ikamet ediyorum. İlk altı ay beldeye/yöreye intibak süresi geçirdim. Bu belde şahsımın ata toprakları. Her ne kadar burada doğup büyümemiş olsam da (En büyük kardeşim Gargara doğumlu) ana sülalemin tamamı burada yaşıyor. Kısaca ana vatanım/toprağım buralar.

Ömrümün 45 senesini Ankara gibi büyük şehirde geçirmeme rağmen çevreye ve insanlara adapte olmam da zorlanmadım. Çünkü çocukluğumun bir kısmının yaz tatilleri burada geçti. Beldenin eski halini bilenlerdenim. Şimdi yaşımız 70 ‘e yaklaştı. Yani yaklaşık 60-65 sene öncesini biliyorum.

Saygıdeğer kardeşim; malumunuz bazı insanlar “elma’dan anlar”; bazı insanlar da “alma’dan anlar”. Başka bir ifade ile de; “bazı insanlar helva’dan anlar” bazı insanlar halva’dan anlar”. Kısaca bu örneklerimle şunu demek istiyorum; “Her insanın anlayacağı bir lisan vardır.”

Yazımın ekinde üzülerek çektiğim bazı fotoğrafları ekledim. İnanın fotoğrafları çekerken üzüntümün içerisinde utandım da. Evet, fotoğrafları utanarak çektim.

Beldemizde iki tane kur’an kursu var. Bir tane lise eğitimi veren okul var. Sekiz yıllık eğitim veren okulumuz var. Bu öğrencilerimizi ayda bir kere olsun çevre temizliğinde alıştırmak çok zor olmasa gerek. Bir kampanya düzenleyerek, hem beldemizi temizlemiş oluruz; hem de çevre beldelere örnek temsil etmiş oluruz.

Bir Cuma günü imam arkadaşlar bu konuyu hutbesinde mimberden okusalar iyi olmaz mı? Öğretmenlerimiz okulda bu konuyu öğretmenler kurlunda gündeme getirseler olmaz mı?

Düşünsenize; kamuoyunda çıkacak haberleri. Türkiye’mizde beldemizin tanıtımının yapılmasını kim istemez. Yanlış mı?

İlk intiba çok önemli saygıdeğer kardeşim; evimin bitişiğinde çöp bidonun olması nedeniyle, haftada bir gün şahsım kendi bölgemi temizliyorum. Çöp bidonuna atamayanlar benim bahçeme çöplerini fırlatıyor. Gerçekten bundan şikâyetçi değilim. Bana spor oluyor. Beldemin insanlarının çöplerini temizleme şansını elde etmiş oluyorum. Gelin çöplerinizi benim bahçeme atın ricasında bulunsam inanın kimse gelmez. Değil mi? Şahsen siz bunu yapar mısınız sevgili Ahmet Arı kardeşim?

Ermenek istikametinden gelirken asfalt yolun bitip, kilitli taşın başladığı yer, Güneyurt beldemizin merkezinin başladığı yer olarak kabul edilir. İşte tam burada film kopuyor. Çöpler ortalıkta gözükmeye başlıyor. Benim ikametgâh da tam burada. Dolayısıyla bana görev burada düşüyor. Dedik ya; ilk intiba çok önemli diye. Beldemin ilk girişinin görüntüsü çok temiz olmalı.

Şahsımı ziyaretine gelenler çok şükür randevu ile geliyor; bana şans/fırsat doğmuş oluyor böylece. Hemen bahçeme atılan çöp poşetlerini topluyorum. Böylece yüz akımla görücüye çıkıyorum vesselam.

Az lafımdan çok şey anlatmış olmam düşüncesiyle çalışmalarınızda üstün başarılar diliyorum, sevgili Güneyyurt Beldesi Belediye Başkanı Ahmet ARI kardeşim.

Sevgi saygılar.

Şerafettin GÜÇ

2 YORUMLAR

  1. Sizi canı gönülden kutluyorum bu duyarlılığınız herkese örnek olsun. İnsanlar çocuklar eğitilsin. Camilerde okullarda mahallelerimizde. Sizin gibi insanlar çoğalmalı. İnşallah sesinizi duyarlar belediye başkanları bu sözüm size. Saygılar Yıldız Akpınar.

  2. ÇOk güzel bir konuya temas etmiş Sayın Şerafettin KOÇ arkadaşımız, Yalnız Güneyyurt için değil tüm köy ve beldeler için yapılması gereken uyarı. Bu da okulda, camide ve yönetimde eğitimden geçcer. umarım Güneyyurt bu konuda örnek bir davranış sergiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram