Sayıştay, Bartın’daki maden ocağında grizu patlaması riskine karşı uyarmış!

0

Sayıştay, Bartın’daki maden ocağında grizu patlaması riskine karşı uyarıda bulunmuş. Dahası, tesis daha 10 gün önce denetlenmiş!

Hem 2017 hem 2019 raporunda

diken.com.tr‘de yer alan habere göre CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Twitter hesabı üzerinden Sayıştay’ın 2019 raporunu paylaşarak kurumun grizu patlamasına karşı uyardığını yazdı.

Yavuzyılmaz’ın paylaştığı raporda şunlar yazıyor: “2019 yılında müessesenin dengelenmiş üretim derinliği -300 metre olmuştur. Bu derinleşme, ani gaz degajı ve grizu patlaması gibi ciddi kaza risklerinin artmasına neden olmaktadır. Çalışılan damarların tamamında gaz içeriklerinin yüksek olduğu, dolayısıyla degaj kapasitelerinin de yüksek olduğu, arıza zonlarında riskin daha da arttığı bilinmektedir. Bu neden müessese ocaklarında ilgili mevzuat hükümlerinin yanı sıra ‘Kurum Degaj Yönergesi’ hükümlerinin titizlikle uygulanması gerekmektedir.”

Sayıştay aynı raporda ‘yeterli sayıda işçi hazırlanmadığı için iş güvenliğinin riske atıldığını’ da yazmış: “Müessesede, iş zorluğu nedeniyle kanuni gerekliliklerin yerine getirilmesi durumunda işçilerin derhal emeklilik hakkını kullanması nedeni ile azalan işçi sayısına bağlı olarak, kömür kazı faaliyetinin yapıldığı ayaklarda yeterli sayıda işçi tertip edilemediği, bu durumun başta iş güvenliği olmak üzere üretim ve işgücü verimliliklerini düşürdüğü görülmüştür.

‘Gündüz vardiyası dışındaki olası arızalara anında müdahale edilememektedir’

Gündüz vardiyası dışındaki olası arızalara anında müdahale edilememektedir. Dolayısıyla yeraltı haberleşme sisteminde uzun süreli kesintiler olabilmekte, kuyu ihraç sisteminde ve yerüstü elektrik tesislerinde önemli aksamalar meydana gelebilmektedir. Ocaktaki üretimin, su tahliyesinin, hayati önem arz eden havalandırmanın devamlılığı, merkezi gaz izleme servisi tarafından 24 saat takip edilmesi gereken tehlikeli gazların ölçülmesi için sürekli değişen şartlara göre gerekli sistemlerin kurulması, bu sistemlerin arıza ve bakım çalışmalarının eksiksiz ve zamanında yapılabilmesi, bu durumun gerek işçi sağlığı ve iş güvenliği gerekse üretimin sürekliliği açısından olumsuz sonuçlara sebep olmaması için Müessesenin, hazırlık, tamir tarama, bakım onarım, elektro-mekanik vb işçi noksanlıkları bir an önce giderilmelidir.”

Sayıştay 10 gün önce denetlemiş

Ayrıca Sayıştay Başkanlığı Enerji Grup Başkanı İbrahim Özkarcı başkanlığında, alanındaki uzman denetçiler 5 Ekim 2022’de, yani daha 10 gün önce, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve beraberindeki ekip Amasra Taşkömürü Müessesesi’nde -300/-350 kotları arasını incelemiş.

Fotoğraf: TTK

Söz konusu bilgi TTK’nın sitesinde yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz