Sıdkımı Sıyırdım Senden

2

Açık Oturum Davetim Yer Zaman Hiç Önemli Değil. Bu Davetime Telekonferans İle Katılacaklar Dünden Hazır.

T.C. Anayasası 56. Madde

“Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.

Resmi Gazete: 24.10.2003 – 25269 sayı ve Kabul Tarihi: 9.10.2003; Kanun No. 4982 = “Bilgi Edinme Yasası” bu halk bu yasayı biliyor ve bu cihetle soruyorum.

Öncelikle bütün siyasi partilerin adaylarının 2023 Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adil, demokrat, eşit şartlarda ve huzurlu bir seçim kampanyası geçirmelerini ve seçimlerin milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’mizin 100 ncü yılında önemli bir seçim olduğu tüm halkımız tarafından biliniyor. Çok yakından da takip ediliyor.

Bazılarımız samanın altından su yürütse de bu seçimlerde tamamen fikir değiştirdiklerini görüyorum biliyorum. Artık Türk halkı sorgulayabiliyor.

Neden? Niçin? Sorularını soran bir toplum var. Neden soğan patates peynir zeytin et dikiş ipliğini bu fiyat vs. konularına girmiyorum. Onları biliyoruz artık. 128 milyon milyar dolar (dilim dolaştı) nerede bir öğrensek, gerisi kolay.

Verdiğim verginin nerelere gittiğini sorma hakkım var.

Kendini sevdirmek için dört takla atmana gerek yok. Şimdiye kadar kaç çivi çaktın? Çıkıp kürsüye söyleyeceksin. Bundan sonra da neler yapacağını da tek tek sakin sakin anlatacaksın.

Halkının içine çıkacaksın, sokakta oynayan hemşehrilerinin çocuklarının başını okşayacaksın. Arap eli öpmekle dudak kararmaz bunu da bileceksin.

Kapına hayırlı olsun diye gelenlere misli misli karşılık verip canı gönülden kucaklayacaksın. Şimdiye kadar neredeydiniz gibi ukalaca laflar etmeyeceksin. Büyüdükçe küçülmesini bileceksin. Buğday başakları gibi olmayı öğreneceksin. Ondan sonra oy isteyeceksin. Sizlerin vekili olacağım demek öyle kolay değil.

Hayırlı işler, bereketli kazançlar, işiniz daim rast gelsin demesini öğreneceksin. Bu yaşa kadar öğrenmedin ise bundan sonra işin biraz zor. Ağaç yaş iken eğilir.

Büyüklerini sayacaksın, küçüklerini seveceksin, sonra da “Varlığım Türk Varlığına Armağan Olsun”, Tanrı Türkü korusun diyeceksin. Benden/Bizden sana oy yok, bunu da bileceksin.

Gazoz kapağına oy veririm, sana oy vermem. Başkasını bilmem. Bu böyle biline. İYİde yaparım. Ne yüzle ortaya çıktın onu da anlamış değilim.. Büyük büyük dedemin mezarına göz diktiğini unutmadım bak bunu da sen iyi bileceksin. ” *Sıdkımı sıyırdım senden.. ”

Sıdkı sıyrılmak deyiminin anlamı, açıklaması ve örnek cümleleri:

 1. Birinden soğumuş olmak, tiksinmek.
  “Bir kez sıdkım sıyrıldı o adamdan.”

  2. Birine karşı duyulan güven ve inancı yitirmek.
  “Sana karşı sıdkım sıyrılmadan şu ödemeyi hallet.”

  3. Birinden veya bir şeyden bıkmak.
  “Bu eski arabadan sıdkım sıyrıldı.”

Millet elim kırılsaydı da oy vermeseydim diyor. Bende ayağım kırılsaydı da ilk seçildiğinde elimizde hediyemizle hayırlı olsun demeye gitmeseydim. Rahmetli anam ağzıma acı biber sürseydi de Karamanoğlu Beyliği Kurucusu büyük büyük atamın mezarına seni davet etmeseydim. Nereden bileceğim böyle büyük gaf/minevsizlik yapacağını.

NOT: Geçmiş tarihte kaleme aldığım uyarı makalem. Bir insanın rehberi karga olursa burnu B… şeyden kurtulmazmış.. Hangi yetki ile büyük büyük dedemin mezarının taşınmasını üstlendiniz. Size bu aklı veren akılsız/beyinsiz kim? Vakıf arazilerinden ne zamandır mezar taşınıyor.. Kaç sefer gelip ziyaret edip bir çivi çaktınız… Görev yaptığınız müddetçe de çaktığınız çivileri/hizmetleri göremedim… Kalkmış birde kaymakam beye telefon açıyorsunuz siz uğraşmayın biz mezarı buraya taşıyacağız diyorsunuz… Vay be… Yaratandan kork emi…

Gün geçtikçe kinim artıyor. Sevgim zaten yok da, sadece insan olarak saygı duyuyorum…

Bir daha söylüyorum; gazoz kapağına oy veririm sana ve senin gibi zihniyete oy vermem.

Kıssadan hisse el cevap…

Dervişe;  “ Deve türkü söyler mi? “ Diye sormuşlar. “Dinleyen eşek olursa gazel bile okur…” Demiş.

Sen karpuz gibisin; için başka dışın başka. Yani ben asla minesizleşmeyeceklerdenim diyebileceksin ki sen olasın. Hadi bakayım dersine çalış.

Taşeli bölgesine yıllarca hizmet etmiş, özellikle Ermenek merkezi ve köylerine unutmayacak abidelere imza atmış/eserler yazmış saygı değer büyüğüm, öğretmenim, abim aile dostumuz Ermenek şehitler abidesi mimarı senin yüzünden tansiyon hastası oldu. Tüm bu çalışmalarından hiçbir maddi çıkar beklemeden yapan bu değerli insana  bunun hesabını nasıl vereceksin sormak isterim.. Çivi gibi adam iken benim de bir gecede sağlarımı ağartın ZÜBÜK kılıklı. Bu lakabı senin mesai arkadaşların sana takmış. Hani yiğit namı ile anılırmış derler ya. ZÜBÜK.

Yüce yaratan seni ıslah etsin. Doğruları göstermeni nasip etsin. Bakalım hangi ortak dostlarımızı araya koyacaksın bu yazıyı kaldırsın diye. Geçmişte çok yaptın çünkü.

Şerafettin GÜÇ

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz