Sıla Festivalinin Ardından

0

Karaman Ermenek ilçesinde geleneksel sıla festivallerinin 26.sı 2 – 3 Eylül 2022 günleri icra edildi.

Aşağı yukarı her yıl yaz aylarının sonunda yapılan festival gurbetteki Ermeneklilerle sıladaki hemşerilerimizi bir araya getirip kaynaştırmayı hedefliyor.

Şahsen yer aldığım kültür çadırı içerisinden gözlemlerimi siz değerli okuyucularıma aktarmaya çalışacağım bu yazımda.

Topun oradan başlayarak Sipas Camii önüne kadar yerel ürün satan hemşerilerimiz Perşembe akşamından tezgâhlarını kurmuşlardı. Bu tezgâhların çoğunda her türlü meyve, sebze ve doğal ürünler yer alırken bazıları da tekne senit kurup halka sabah erken saatlerde çay ayran eşliğinde bicci yapmaya başlamışlardı.

Ermenek Belediyesinin tahsis ettiği iki kültür çadırı Kültür Kitabevinin karşısında yer aldı.

Burada kitaplarını satışa arz edip imza etkinliğinde bulunması için Ermenekli bütün yazar kardeşlerimi ve ağabeylerimi daha önceden arayarak durumu bildirdim. Ebabekir Cambolat kardeşimiz de Ankara deneyimlerinden ileri gelen birikimiyle tanıdığı yazarları ve akademisyenleri Ermenek’e getirmeye çalıştı, pankartlar ve tanıtım levhaları hazırlayıp sosyal medyada tanıttı. Bu pankartlar kentin çeşitli yerlerine asıldı.

Bu yıl Karamandan ve bazı kentlerimizden gelen akademisyen ve yazarlarımızla beraber kültür çadırındaki yazar sayısı yirmi beşi buldu. Altı masada kitaplarını yerleştiren yazarlarımız kitaplarını imzaladılar. Burada kitap alım satımından daha önemlisi gıyaben tanışanların vicahen görüşmeleriydi, o anlar yaşamaya ve hatırlanmaya değer anlardı.

Bu yıl kültür çadırında, geçen sene ayrı çadırda şiir ve türkü dinletisi icra eden Sayın Tevfik Kanmaz bey de yer aldı. Akşama kadar Anadolu’nun ünlü türkücülerinin ünlü eserlerini hem söyleyip hem çalarak çadırlarımızın ziyaretçilerini arttırdı. Ayrıca geçen sene ayrı çadırda faaliyetlerini ve eserlerini tanıtan Karamanoğulları araştırmacısı yazar arkadaşımız Sayın Şerafettin Güç Bey de kültür çadırını teşrif ederek hareketliliğe artı katkı sağladı.

Saat ondan sonra ortam daha da hareketlendi, çünkü Lütfi Elvan Kent Meydanında resmi açılış yapılmış protokol panayır alanını ziyarete çıkmıştı.

Panayırın doğudan son çadırlarında, Ermenek Belediyesi protokol üyelerine batırma ikram etti, bu arada yazar çadırlarına da batırma gönderildi. Bu çadırlar gün boyu belediye adına saç börekleri imal ederek misafirlere ve kültür çadırı yazarlarına ikram ettiler.

İkramların ardından bazı vekillerimiz, Ermenek Belediye Başkanı Sayın Atilla Zorlu, kaymakamımız Sayın Hacı Kerim Meral beyler eşliğinde protokol kültür çadırlarını ziyaret ettiler. Bu esnada aralarında benim de bulunduğu katılımcılara Ermenek Belediyesi Teşekkür Belgesi takdim edildi.

İyi Parti genel başkan yardımcısı vekilimiz Muğla Milletvekili Sayın Metin Ergun’a, kaymakamımız Sayın Hacı Kerim Meral Beye ve başkanımız Sayın Atilla Zorlu beye geçen ay yayımlanan “Hilalden Dolunaya” adlı eserimi imzalayıp takdim ettim. CHP Karaman milletvekili Sayın İsmail Atakan Ünver beye imzalı kitabımı vermeyi kaçırdım, inşallah Karaman’da en kısa sürede kendisine eserimi takdim edeceğim.

Kaymakamımız Sayın Hacı Kerim Meral Bey bizleri makamına davet etti, inşallah müsait bir zamanda gerçekleştireceğiz.

Geçenlerde “Ak parti ve MHP sahaya indi” diye bir haber görmüştüm, ama bu geniş sahada bu iki partiden kimse görülmedi, Karaman vekillerinden veya teşkilatından teşrif beklenirdi.  Etkinliğe siyasilerden sadece İyi Parti genel başkan yardımcısı Muğla Milletvekili Sayın Metin Ergun, CHP Karaman milletvekili Sayın İsmail Atakan Ünver beyler vardı.

Hilalden Dolunaya adlı eserimden yüz adedini masamızı teşrif eden okuyucularımıza ücretsiz imzalayıp hediye ettim.

Ermenek Belediyesi bu sene çadırda yer alan yazarların bazı eserlerini setler halinde satın alarak maddi destek sağladı. Benim eserlerimden de tarihi olanlardan iki set satın aldılar. Bu sette 1845 Ermenek ve Köyleri, 1830 ve 1845 Başyayla, 1830 Ermenek ve Üç asır önce Konya adlı eserlerimiz yer alıyordu.

Değerli protokol üyelerimizi ağırladıktan sonra hareketlilik artarak sürdü. Sosyal medyadan yıllardır tanıştığımız çok değerli hemşerilerimizle yüz yüze bir araya geldik, onlara istedikleri kitapları imzaladık. Bu esnada onlarca okuyucum bana kendilerini tanıtarak takipçim olduklarını söylemeleriyle onurlandım. Türkiye’nin her yanından sılaya gelen ve masalarımızı şereflendiren her sınıf okuyucu ve takipçilerimle ben de şeref duydum.

Değerli hemşerimiz Yahya Başkan hocamız profesör olduktan sonra ilk defa Ermenek’e geldi, çadırımızı teşrif etti, uzun uzun sohbet etme imkânı bulduk.

Ermenek’in aksakal turizm elçisi Sayın Yaşar Yalçın Bey akşama kadar hiç yanımızdan ayrılmadı. Çadırlarımızın ihtiyaçları için çaba sarf etti.

Ermenek’in her türlü haberini dünyadaki Ermeneklilere sosyal medya kanallarıyla aktaran değerli arkadaşımız Hayati Etçi Bey de hep yanımızdaydı.

Sıla festivali kültür çadırı için getirdiğim “1845 Ermenek ve köyleri Hane Kayıtları” adlı kitabın tamamı satıldı.

Sarıveliler’den gelen hemşerilerimize “Sarıveliler ve köyleri 1830 – 1845 – 2023” adlı eserimizin bitmek üzere olduğunu müjdeledim.

Ermenek Belediyesi öncülüğünde sağlık ve afiyetle daha nice sıla günlerinde beraber olmak ümidiyle!

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz