Sözler sabun köpüğünün üzerinde uçup gidiyor!

0

Eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 27 Mayıs 2023 tarihinde Psikolojik Danışmanlara büyük bir müjde vererek PDR normunun düzenleneceğini ve 100 öğrenciye 1 Psikolojik Danışman ataması yapılacağını hem bizzat kendisi hem de Milli Eğitimin resmi sayfasından duyurmuştu.

İlerleyen zamanlarda ne Mahmut ÖZER’in döneminde ne de yeni yani Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN’ in göreve başladığı andan itibaren bu söze ilişkin hiç bir gelişme olmadı.

Geleceğimizin garantisi olan çocuklarımızın kişilikli, özgüvenli, yaratıcı bireyler olabilmesinin yolunun, onlara verilecek kuru bilgilerden çok, kurulacak sağlıklı ilişkiden geçeceği gerçeği artık tartışılmaz bir tesbit. Bu amaçla da okullarımızda her türlü branş öğretmeninden çok pedagoglara, psikolojik danışmanlara ihtiyaç olduğu MEB tarafından da kabul edilip her 100 öğrenciye bir danışman atanacağı resmen duyrulmuştu.

Bu güne kadar bu konuda hiç bir adım atılmaması ülkemiz eğitim sisteminin ne hale geldiğinin bir fotoğrafı durumunda ne yazık ki.

Ermenek’te yetişip bu alanda eğitim almış kızımız Psikolojik Danışman Gökçe YILMAZ ile bu konuda ERDOK’ta (Ermenek Doğa Sporları Eğitim ve Kültür Kulübü) bir görüşme yaptık.

Sorunun detaylarını Gökçe YILMAZ’dan dinleyelim:

”Öncelikle talebimizi dile getirebilmemize fırsat tanıdığınız için teşekkür ederim. Eski Milli Eğitim Bakanı sayın Mahmut ÖZER 27 Mayıs 2023 tarihinde Psikolojik Danışmanlara büyük bir müjde vererek PDR normunun düzenleneceğini ve 100 öğrenciye 1 Psikolojik Danışman ataması yapılacağını hem bizzat kendisi hem de Milli Eğitimin resmi sayfasından bizlere duyurmuştu.

Fakat daha sonraki süreçte ne sayın Mahmut ÖZER’ in döneminde ne de yeni bakanımız sayın Yusuf TEKİN’ in göreve başladığı andan itibaren bize verilen müjdeyle ilgili herhangi bir adımda bulunulmadı ve verilen söz tutulmamıştır. Şu an ki mevcut normun ihtiyacı karşılayamıyor oluşu norm talebimizin ne kadar önemli olduğunu açık etmektedir. Millî Eğitim Bakanlığında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik norm kadro yönetmenliği bulunmaktadır ve bu düzenlemeye göre her 300 öğrenciye 1 Psikolojik danışman düşmektedir. Bazı kademelerde bu sayı biraz daha farklıdır. Bu eğitimde fırsat eşitsizliğin önünde bir engel olarak görülmektedir ve bu sayı oldukça yetersizdir. Öğrenci sayısı 300’ün altında olduğu için Türkiye geneli yaklaşık 25.000 okulda maalesef ki Psikolojik Danışman bulunmamaktadır. Bu sayı da binlerce çocuğun koruyucu rehberlik hizmetlerinden yararlanamadığını göstermektedir. Bu durum günümüzde giderek artan madde bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı, akran zorbalığı, cinsel istismar, ihmal gibi durumlara maruz kalan çocukları savunmasız bırakabiliyor. Ne yazık ki ülkemiz de bu konular sıklıkla gündeme geliyor. Ayrıca ülkemizde yaşanmış olan deprem felaketinden sonra hem deprem bölgesindeki hem de diğer bölgelerdeki öğrencilerimizin yaşadığı süreci sağlıklı atlatabilmesi için Psikolojik Danışmanların rolü göz ardı edilemez. Bu durumlarda biz Psikolojik Danışmanlara ihtiyaç duyuluyor. Vermiş olduğumuz rehberlik hizmetleri ile iyileştirici, önleyici, koruyucu ve geliştirici çalışmalarda bulunuyoruz. Fakat çağ dışı olan mevcut norm sayısı ile ulaşamadığımız her okul için maalesef bu mümkün değil.  Psikolojik Danışman olan okullarda ise sayı çok fazla olduğu için görev yapan meslektaşım her öğrenciye yeteri kadar zaman ayıramayabiliyor. ‘’Görev yapan Psikolojik Danışman haftalık 30 iş saatinde 300’den fazla öğrencisini nasıl tanıyıp analiz edebilsin?’’ Bu sebeple bizlere verilen ‘’100 öğrenciye 1 Psikolojik Danışman’’ sözü tutulmalıdır, normun düzenlenmesi ülkemiz için bir ihtiyaçtır.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLAR NE İSTİYOR?

Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması adına köyden kente her okula ulaşabilmek istiyoruz. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın her biri bizler için çok kıymetli. Çocuklarımızın psikolojik iyi oluşu gelecek için oldukça önem arz ediyor. Bu sebeple kademe fark etmeksizin sözü verilen her 100 öğrenciye 1 Psikolojik Danışman norm düzenlenmesinin bir an önce resmiyet kazanmasını istiyoruz. Bize verilen müjdenin kesinleştirilmesi sürecinde bizlere yani Psikolojik Danışmanlara velilerimizden de destek bekliyoruz. Çünkü Psikolojik Danışmana ulaşabilmek her çocuğun hakkıdır. PDR norm düzenlemesini bir an önce resmi gazete de görmek için yetkililerden talep ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz