Start-Stop özellikli aracın sürücüsüne motor durdurma cezası

1

Ermenek “Tol Kafe” işletmesi sahibi Mete Gürler Beyefendinin elektrikli otomobiline kırmızı ışıkta beklerken stop ettiği ve egzozundan duman çıkmadığı için 400 TL. Para cezası kesilmiştir.

Önce merhum Aziz Nesin’e bir rahmet okuyayım. Mekânı Cennet olsun. Duysa bu olayı mezarından çıkar gelir bu olayı ballandıra ballandıra yazar. Hem de öyle bir yazar ki; adamı o malum kovaya sokar sokar çıkarır…

Sayın Mete Gürler Bey cezayı ödedi; arkasından cezanın iki kadar bir masraf ederek mahkemeye ceza iptal davası açtı. Ceza tutanağını gözlerimle görmesem inanmam. Sonuçu merak etmiyorum, Mete bey ceza parasını geri almasına alacak, bundan eminim. Bu trafik polisine görevini yerine getirememe cezası kurumu tarafından veya kurum amiri tarafından verilecek mi? Veya görevini eksik yapma cezası mı verilecek? Yanlış uygulamanın cezası nedir?

Artık bu özelliğe sahip birçok araş trafikte kullanılıyor. Otomobillerde fabrika çıkışlı kendi özelliği olarak start-stop bulunuyor. Kırmızı ışıkta durursan veya kontak açık iken geçici bir iki dakika dursan dahi araç kendiliğinden stop ediyor. Dolayısıyla egzoz dumanı çıkmaz. Ne olacak şimdi. Hemen plakaya “motor durdurma” cezası yaz, arkasından gönder. Hayat bu kadar ucuz mu ülkemizde?

Eğitim şart. Eğitim öğretim denir. Önce eğitim gelir. Yüce devletim senin sırtına bir üniforma vermiş, yetki vermiş, maaş bağlamış. Sen doğru dürüst, hakkaniyetli, dalaletli hareket etmeye mecbursun. 10 Nisan geldiğinde hep sizleri bu millet alkışlıyor. Milletin zamanını çalmayın. Nasıl bir anlayış bu; aracın egzozundan duman çıkmıyor diye plakasına ceza yazıyorsun. Kendinize lütfen güldürmeyin. Bu milletin sizler göz bebeğisiniz.

“Kavşaklarda aracın motorunu durdurmak” Ceza tutanağına bunu yazmak basit olmaması gerek. Bunu yazmaya yetkili kişinin teknik bilgiye sahip olması gerekmez mi? Bu konuda eğitim almış olması şart değil mi? Bu cezayı yazan trafik memurunu önce eğitin sonra eline kalem defter verin lütfen. Saygınlığınızı lütfen toplum huzurunda yitirmeyin.

Şerafettin Güç

 

 

1 Yorum

  1. Ermenek küçük bir yer olmasına rağmen böyle komik bir olayın olması şahsen beni düşündürdü. Buna benzer bir haberi daha önce okumuştum. Zannedersem Samsun’da olmuş. Vatandaşın üstelik zamanını da çalıyorsunuz. Buna ne diyeceksiniz. Bu polis memurunun görevini tam yapmadığı ve ihmal ettiği düşüncesindeyim.

  2. Yok yok bu ülkemden başka bir yere gitmem.. Varsın arkamdan duman çıkmıyor diye ceza yazsınlar. Aziz Nesin2e her zaman rahmet dilerim…

  3. “Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır” Sözü Aslında Meşhur Bir Düstur, Prensip. Yanlış yanlışla düzeltilmez. Doğru tektir. Polis memuru yanlış yapmış. Özür dilemesi gerek…

  4. Biz Şerafettin Hocayı yakından tanırız. Demek ki nasırına bastılar. Yoksa böyle bir yazıyı yazmazdı. Ama haklı. Birileri dile getirmesi lazım..

  5. Bu trafikçi polis gibilerin “Vatan sevgisi milletin kazandığı malı takibi ile orantı”. İnşallah Karaman Emniyet Müdürlüğü/Amirliği olaya el atar. Aziz Türk Milleti Anayasal haklarını bilir. Sen sana verilen emanete hıyanetlik etme. Görevini doğru yap. Yarın mahşerde yakam elinde.. Türk Milletine laf söylettirmeyiz.

  6. Ceza tutanağı mahkeme tarafından iptal olur olmasına da; ben olsam arkasından manevi tazminat davası açarım. Kazanırım da…

  7. Haber çok güzel. Beğendim. Yorumların hepsi aydınlatıcı. Başka yorum yapmaya gerek yok. Böyle haberlerden haberimiz olsun.. Hocam teşekkür.

  8. Sevindirici haberi aldım. Ceza iptal edilmiş edilmesine de, bizim uğraştığımız nereye gitti. Trafik polisinin yanına kar mı kaldı? Adalet bu mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz