TAŞELİ’NDE TRAKTÖR KAZALARI VE ÖNLEMLERİ

Ulaşım yollarının yayalar ve her türlü taşıt araçları tarafından kullanılması ya da ulaşım yollarında bulunan taşıtların yayaların, hayvanların tümünün hâl ve davranışlarına “trafik” denir.  Ulaşım yollarında taşıtlarla yapılan kazalara da trafik kazası denir.

Benim yazımın konusu genel trafik kazaları değil patpat, çapa,  ya da bahçe motoru denilen motorların yöremizde kullanımı nedeni ile aşırı ölçüde yaptıkları kazalar ve ölümler.

Taşeli Yöresi’nde geçmişte öküzle, eşekle, katır ve atla yapılan hizmetler artık yörede Türkiye genelinde dağlık kesimlerde olduğu gibi yöremizde de tarla bahçe işleri çapa motoru ile yapılıyor. Bu motorlar tarla ve bahçeleri sürme, çapalama, ilaçlama, sulama, taşıma gibi çok yönlü işlevi olan bir araç olduğundan bahçe işleri ile uğraşan insanların yaşamının bir parçası olmuşlardır.

Yerel medyadan takip ettiğimize göre Taşeli topraklarında ölümle, kalıcı sakatlığa neden olan çapa motoru kazaları ciddi sayıda olmaktadır.  Kullanımdan kaynaklanan bu kazaları azaltmak ve için şu kış günü  ( ölü sezonda ) çiftçileri gezici öğretmenler kanalıyla köylerinde eğitmekte yarar var.  Halk Eğitim Merkezlerinin öncülüğünde köylerde on günlük kurslarla sürücüleri eğitmek önem arz eder.

Bahçe motor sürücülerini eğitmek insan sağlığı açısından önem arz eder. Yöremizde Halk Eğitim Müdürlüklerin bu konuyu ciddi anlamada ele alıp çapa motor sürücülerini kursa tabi tutmaları için bir proje geliştirmeleri güzel bir hizmet olur. Birkaç yıl önce Sarıveliler merkezde Halk Eğitim Merkezi’nde şimdi Adiller Orta Okulu Müdürü olan Ali Korkmaz çapa motoru sürücülerini eğitimini sağlayan bir kurs açmıştı. Bu kursta 200’e yakın vatandaş kursa katılmıştır. Uğurlu, Göktepe, Civler, Sarıveliler merkezden 200’e yakın insan kurstan geçirilmiş ve önemli ölçüde amacına ulaşmıştı. Demek ki istenilince bu tür eğitimler yapılabiliyor.

Sonuç olarak, çapa motorları kazalarını asgariye indirmek için sürücüleri ciddi anlamda eğitmek şarttır. Bu iş eşekten ve attan düşmeye benzemiyor, sonucu ölüm ve ağır yaralı olarak sonuçlanıyor. Halk Eğitim Merkezlerinin bu konuda duyarlı olmaları ve halkı eğitmeleri  zorunlu olarak görülüyor. Çapa motoru sürücülerin kendilerine hizmet eden bu aracı dikkatli kullanmaları temenni edilir.

08.02.2014. Hasan ŞİMŞEK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram