TAŞELİ MEDYASI

TAŞELİ MEDYASI
Taşeli haber alma vasıtaları , Taşeli denilince eski İÇ-İL ( Ermenek, Mut, Karataş, Silifke,  Gülnar, Ak-saz, Anamur,  Selendi ‘Gazipaşa ‘ toprakları olan doğuda Limonlu ‘Lamas ‘ çayı, batıda Orta Torosların başladığı yerin arası akla gelse de bizim sözün edeceğimiz yer eski Ermenek (Ermenek-Başyayla- Sarıveliler ) topraklarındaki yerleşim alanlarıdır.
Merkez ilçemiz Ermenek’te üç tane haftalık gazete çıkar, dizgi medyaya ait Yeşil Ermenek ve onun bünyesinde çıkan Sarıveliler Postası ile Aydın Ofset’in çıkardığı Ermenek Güncel gazeteleridir.
Taşeli Haber
Yeşil Ermenek, 20 Aralık 1971 tarihiden beri haftalık olarak yayınlanıyor, 17 Ocak 1990 ‘dan beri Çarşamba günleri yayınlanır. 5 Ocak 2016’ da 2964. sayısını çıkardı.  Sahibi: Mustafa Şenol, Sorumlu Müdür: Mehmet Tüfekçi’dir. Yeşil Ermenek’i yaklaşık 20 yıl önce Mustafa Şenol rahmetli Turan Servi’den devir almıştır. Taşeli medyası üzerine araştırma yapacaklar için yazıyorum, Yeşil Ermenek’ten önce rahmetli Ahmet Tezcan’ın çıkardığı bir de Ermenek Postası vardı. İlk çıkarılış tarihini bilmiyorum ama çok zor şartlar altında Konya’da bastırılıp Ermenek’ten abonelerine dağıtılıyordu.
 
Sarıveliler Postası’ da 21 Ekim 2010  tarihinden beri Sarıveliler Belediyesi adına Mustafa Şenol’a ait “dizgi medya “ tesislerinde basılıp abonelere ve  belediyeye toplu olarak gönderilmektedir. 31 Aralık 2015 sonuna kadar 209 sayı neşredilmiştir.
 
Ermenek Güncel, 26 Şubat 2013 tarihinden beri haftalık olarak yayınlanıyor. 4. yılında ve 5 Ocak 2016 tarihinde 148. sayısını çıkardı. İmtiyaz sahibi: Ali Bardak, Yazı İşleri Müdürü ise Zeki Aydınlı’dır.
Her iki gazete de kendilerine ait matbaalarda baskısını yapmaktadır. İki gazetenin de internet yayıncılığı olsa da “ medya ermenek, ermenek gündem, ermenekinsesi “ internet siteleri kadar haber yayıncılığında dakik olduğu söylenemez.
 
Taşeli internet sitelerine gelince, her üç kaymakamlıkların ve altı belediyemizin de internet siteleri olduğu gibi köylerimiz bile küçümsenmeyecek ölçüde siteleri vardır, son yıllarda internet sitelerinin yerlerini faal olarak facebook sayfaları alarak iletişimi hızlandırmış olsalar da Taşeli halkına hitap eden önemli haber sitelerimize burada değinmekte yarar var.
Taşeli İnternet Siteleri
“İzvitlim “ internet sitesi 2001 yılında Durmuş Ali Özbek tarafından kurulmuş bir sitedir. Googul’ da Ermenek adını ilk bizler tanıttık.” diyor D.Ali Özbek. Durmuş Ali Bey internet yayıncılığı konusunda bir hayli yol alırken Muhammet Soydal, Sıtkı Atasoy ile birlikte bir kültür sitesi olan “ermenek.gen.tr” yi kurarlar.  “ ermenek ortak formu “ olarak yayın yapan bu site dört yıl kadar yayın hayatını sürdürdükten sonra kapanır. Durmuş Ali Özbek 2007 yılında “ermenek haber “ internet sitesini kurar. Bu site yayın hayatına devam ederken üçüncü bir site olarak “medya ermenek “ sitesini 2013 yılında yayına sokar. Bugün yöremizle ilimizle ilgili haberleri “medya ermenek” ten takip etmekteyiz.
 
Ermenek Gündem’in kurcusu Nevzat Gürbüz’e göre yöremizde yayın hayatına geçen ilk internet sitesi Muhammet Soydal tarafından çıkarılan Sarıvadi İnternet Sitesi dese de devamını getirememiştir.  İzvitlim sitesinin 2001 yılında kurulduğu bilgisi var. Köy sitelerinden öne çıkanlardan ve bugüne kadar yayın hayatına devam eden site  “arnava net”tir. Sahibi Nevzat Gürbüz’dür. “arnava net” bir köy sitesi olarak 2005 yılında kurulmuş bir haber sitesidir.  Ermenek Baraj Gölünün  ve Göksu vadisindeki suyun doluşunu, kıyıların şekillenmesini adım adım ondan izlemişizdir. “arnava net “ yayınına devam ederken, aynı şahıs,”Ermenek Taşeli  Haber “ ve “ ermenek gündem “ adlı internet sitelerini kurup yayına sokmuştur. Günümüzde en faal olan haber sitesi “ermenek gündem” dir.
Taşeli Yöresi ve ilimiz Karaman Konya  ile ilgili yayın yapan üçüncü haber sitemiz 2015 tarihinde İlhami Etçi tarafından  kurulup yayın hayatına geçen  “ermenekinsesi “ internet sitesidir.
Taşeli Haber Güncel Gündem
“Ermenekinsesi “ internet sitesi,  haberleri verirken tereddütsüz “Suya sabuna dokunarak “ verir. “Kılık kırk yarma “ gibi bir derdi yoktur. Yayın hayatına girmesiyle Taşeli medyasına renk gelmiştir.
Taşeli Yöremizde, öne çıkan “ medya ermenek, ermenek gündem ve ermenekinsesi” haber sitelerinden başka bizim bildiğimiz kadarı ile “başyayla haber, güneyyurt haber, kazancı haber, başdere  haber, …” gibi yerel haber sitelerimiz var.
Taşeli Yöresi haber sitelerimizden hangisini tıklanma ve okuma sayısı daha fazla bu konuda bir bilgimiz yok, Lâkin her haber sitesinin kendine göre bir okuyucu profili var diyebiliriz.
 
Medyayı yönetmek ve yürütmek çok zor bir iştir. Gerek yazılı basın, gerek internet gazeteciliğinde en ufak bir yanlışlık, dalgınlık, kontrolü kaçırma yayıncısını ve yazarını zora sokar. Bu nedenle gelen her haberi ve yazıyı gözü kara okumadan yayınlamazsınız. Zor şartlarda, yöremize hizmet amacı ile yayın hayatını sürdüren Taşeli Medyası mensuplarına başarılar dilerim. 20.01.2016. Hasan ŞİMŞEK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram