TAŞELİ YÖRESİ HURŞİT AĞASI'NI KAYBETTİ ( 1924- 2018 )

07.02.2018 tarihinde muhteşem bir törenle Ermenek halkı ona son görevini yaparak ebediyete uğurladı. Hastalığını haber aldığımda hemşehrilerimize  haber niteliğinde  şöyle yazmıştım:
“Damadı, önceki  Ermenek Belediye Başkanı Necati Akpınar’dan öğrendiğimize göre, Hurşit Akpınar 10 Kasım 2017 tarihinden beri  Konya-Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğun bakımda yatıyor.
Hemşehrilerimizden  Meram Tıp Fakültesi hocalarından,  Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu, Prof Dr. Hakkı Polat , Prof. Dr. Sema Tuncer  ve diğer sağlık görevlisi insanlarımız  ilgilerini eksik etmiyorlar.  Hurşit Ağa’nın sağlığına kavuşması için herkes elinden geleni yapıyor.”  Demişti. 06.02.2018 tarihinde yatırıldığı  Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nden sağ olarak çıkamadı, maalesef yaşamını yitirdi.
HURŞİT AĞA’nın ölüm haberini alınca sosyal medyadaki sayfamda şöyle yazmışım: “ Ben kendinden çok namını duymuştum. Ermenek’teki eğitim seçkinlerini yazarken onu da ihmal etmedik. Güneyyurt beldemize yaptırdığı okul ile ilgili olarak onun da yaşamını da  Yeşil Ermenek’te yazmıştık. Hurşit Ağa’yı  anlatan ve dört bölümden oluşan yazıyı şimdi  www.hasansimsek.com.tr de okuyabilirsiniz.
Bazı insanlar var ki yörelerinde örnek çalışmaları, yardımsever tutumları ve erdemli tavırları ile tanınır. Hurşit AĞA, örnek bir aile reisi, yorulmak bilmeyen çalışkanlığı ve hayırsever tutumu ile bilinir ve tanınırdı.
1980’li yıllarda sonunda Hurşit AĞA  (Akpınar)’ın adı yerel gazetelerimizde   sık  geçmeye başlamıştı. Bir gün şimdi rahmetli  olan  ağabeyimiz İlhan Gür’e Hurşit Ağa kimdir diye sordum . İşte yanıtı:
“1977 yılında Ecevit Hükûmeti  madenleri  devletleştirdiğinde, Ermenek Yöresi, madencileri , hûkümetin aldığı bu kararı kabullenemezler ve işler hâldeki ocaklarını tahrip ederek işlemez hâle getirirler. Hurşit AĞA  işletmekte  olduğu  linyit ocağını işler vaziyette, bütün demirbaşları ve envanteri ile birlikte devlete teslim eder. Madenlerin özel şirketlerden alınarak işletmesinin devlet eliyle yapılmasının  yanlış olduğunu anlayan hükûmet  bir müddet sonra maden ocaklarını işletme sahiplerine iade eder. İşte olan o zaman olmuştur. Ocaklarını yıkıp işlemez hâle getiren işletmeler yeniden işletmeye açmak için, uğraşı verip para harcarken, Hurşit AĞA ocağını çalışır vaziyette  teslim alır ve üretimine devam eder. Artık atı alan Üsküdar’ı geçmiştir. Rakipleri ocakları çalıştırıp verim alıncaya kadarki zamanda önceden var olan hayırseverliği ,  varlığı/ kazancı  nedeni ile “  AĞALIK” seviyesine yöre halkının kolektif aklı ile yükselmiştir.
O yalnız, fakir fukaraya , mesai  yaptıkları arkadaşlarına, sosyal etkinlerdeki harcamalara AĞALIK yapan biri değil aynı zamanda dara düşen, zorda kalan, iş sahiplerine de  borç verip onlara destek olmuş özgüveni yüksek bir yardımseverdir.
O yalnız bizim Taşeli’nin Hurşit Ağası değil, Mersin ve Konya’da bilinen sayılan “AĞA’sı olmuştur. Yöre halkı son yolculuğunda Sipas Camii’nde 07.02.2018 tarihindeki seferberlik   olmuşçasına iştirak ettikleri  kalabalık  cenaze törenine  katılım onun AĞA’lığını  bir defa  daha pekiştirmiştir. Sosyal medyadaki tanıdıkları da  üzüntü bildiren mesajlarını yazmakta adeta yarışmışlardır.
Sonuç olarak, üretken, mücadeleci, ikramdan haz duyan, erdemli  bir insan olan Hurşit (Akpınar ) AĞA hakkın rahmetine kavuşmuştur. Ruhu şad olsun!
12.02.2018.
Hasan Şimşek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram