Toroslar'ın Gizemini Ortaya Çıkardılar

0

İki güzel insan! Haydar Öztaş,Fulya Öztaş Çifti.Kendileri Toroslar'ın gizemini ortaya çıkardı.Geçtiğimiz günlerde çıkan “Toroslar'ın Gizemli Bitkileri” adlı kitapları oldukça ilgi görmüştü.Kitabın ikinci baskısı yapılarak piyasaya sürüldü.Ayrıca Prof.Dr.Haydar Öztaş'ın yazdığı “Ermenek Taşeli Bölgesinde Yetişen Bazı Endemik Bitkiler” adlı kitap'da bölge için önemli bir eser.Endemik bitkilerle ilgili bölgede yapılmış ilk eser.Kendilerine bölgemiz için yaptıklarından dolayı teşekkür ediyoruz.İlerleyen zamanlarda yeni çalışmalarını bekliyoruz.Ermenek ve Taşeli sevdalısı çifte bundan sonraki yaşantılarında da başarılar diliyoruz.

Prof. Dr. Haydar ÖZTAŞ
1959 yılında Ermenek’e bağlı Büyükkarapınar köyünde doğdu (Daha sonra Başyayla’ ya bağlandı).  İlkokulu burada bitirdikten sonra parasız yatılı sınavını kazanarak İvriz Öğretmen okulunda okudu.  
Daha sonra (1981) Erzurum Atatürk Üniversitesi, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nü bitirdi ve aynı üniversitede Araştırma görevlisi olarak çalıştı.  1988 yılında devlet bursu ile gittiği İngiltere’de, Bristol Medical School’da (Temel Tıp Bilimleri) doktorasını (PhD) 1993 yılında tamamladı ve deneysel  pankreas kanseri ile ilgili bazı çalışmaları saygın uluslararası kanser araştırma dergilerinde yayınlandı (Br. J. Cancer vs.)
Tekrar aynı yıl Atatürk Üniversitesi’ne dönerek öğretim üyesi olarak çalıştı ve 2005 yılında Konya Selçuk Üniversitesinde çalışmaya başladı. Halen Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Evli ve iki çocuk babasıdır.
Son yıllarda bölgesel değerlerin öne çıkarılması ve tanıtılması amacıyla Ermenek ve Taşeli Bölgesi’ne ait bazı bitkilerinin görsel tanıtımı amacı ile amatör olarak çalışmaktadır. Bu kitap Ermenek Bölgesi’nde yetişen endemik bitkilere ait ilk çalışma özelliğine sahiptir.
Prof .Dr. Fulya ÖZTAŞ
Malatya’da doğan Doç. Dr. Fulya ÖZTAŞ ilk ve ortaöğrenimini Malatya’da tamamlamıştır. Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Eğitimi’nden mezun olup, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitülüsü’ nde Çevre Eğitimi ile ilgili çalışması ile Doktora unvanını almıştır.
İngiltere’de mesleki ve dil eğitimi amacıyla 4 yıl bulunmuş olup, misafir öğretim üyesi olarak Amerika Birleşik Devletleri Iowa Üniversitesi’nde Öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.
Halen Selçuk Üniversitesinde Prof. Dr. olarak görev yapmakta olan Fulya ÖZTAŞ iyi derecede İngilizceye sahip olup çok sayıda uluslararası Bilimsel Toplantıda çevre eğitimi ile ilgili sözlü bildiri sunmuştur.
Fulya Öztaş’ın uluslararası dergilerde çok sayıda makalesi ve sunumu yayınlanmış olup, uluslararası
Ünlü Reuters Haber Ajansı 'Reuters-Thompson Higly Cited Researchers'(Yüksek Atıf Alan Araştırmacılar) tarafından 2014 yılında en çok atıf alan Türkiye kökenli 18 bilim insanı arasında yer almaktadır.
Hürriyet Gazetesi yazarı İsmet Berkan tarafından 20 Aralık 2014 tarihinde Dünyada ve ülkemizde öne çıkan bilim insanları ile ilgili  “Bilimin kremasında 18 Türkiyeli…” başlıklı yazıda kendisinden övgü ile söz edilmiştir.
 Bilimsel çalışmaların kalitesinin bir göstergesi olarak makaleleri uluslararası seviyede oldukça fazla sayıda atıf almıştır.  TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından en çok atıf yapılan makalelerin konusu genellikle güncel bir çalışma olan “çevre eğitimi” olup, yerküremizde yaşayan tüm toplumları yakından ilgilendirmektedir.
Üstün bilimsel performansı bilinen Prof. Dr. Fulya ÖZTAŞ’ ın yakın gelecekte bu yöndeki eğitim çalışmalarının artması beklenmektedir. Bu nedenle çevre eğitimi konusundaki bu çalışmalarının tüm Dünyada ve ülkemizde daha fazla araştırmacıya ilham kaynağı olacağı kanısındayız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz