Trafik Kazası Mağdurlarının Hakları Nelerdir?Av.A.İhsan Üremiş'le Röportaj

0

Trafik Kazası Mağdurlarının Hakları Nelerdir? – Röportaj
Yaklaşan Ramazan Bayramı ile beraber her yıl olduğu bu senede endişe verici boyutta trafik kazaları meydana geleceğini düşünüyoruz. Kazalar sonrasında, hem kazaların nedenlerini, hem de kazalardan dolayı mağdur olan kişilerin haklarını sormak için Konya Barosu avukatlarından hemşerimiz Av.Ali İhsan Üremiş’e konuk olduk. İşte Av.Ali İhsan Üremiş’e trafik kazaları hakkında yönelttiğimiz sorular ve aldığımız cevaplar:
– Ali İhsan Bey, Ramazan Bayramı'nın coşkusu ülkemizi sarmışken, hüzün ve gözyaşı dolu trafik kazalarının meydana gelmesinden endişe duyuyoruz. Yıllardır her Bayram'da bu kazaların olmasına karşın bir türlü kaza ya da ölü sayısında gerileme olmuyor. Sizce bu sorunun kaynağı nedir?
Trafik kazaları ülkemizde çok büyük maddi ve manevi zararlara yol açmaktadır. Müsadenizle durumun vehametini anlatmak amacıyla bu hususa ilişkin öncelikle birkaç istatistik paylaşmak istiyorum. Bu veriler Türkiye İstatistik Kurumu’nun resmi verileridir. Ülkemiz karayolu ağında 2016 yılında (2017 yılı verileri yayınlanmadı) toplam 1 milyon 182 bin 491 adet trafik kazası meydana geldi. Bu kazalar sonucunda 7 bin 300 vatandaşımız hayatını kaybetti, 303 bin 812 vatandaşımız da yaralandı. Ne yazık ki kazaların ciddi bir kısmı Kurban ve Ramazan Bayramları tatillerinde meydana gelmektedir. Devlet tarafından bu kazaların önüne geçilebilmesi için ne kadar önlem alınırsa alınsın, ne kadar cezai yükümlülükler konulursa konulsun; sorunun çözümü ilk olarak bizlerde. Kaza olmaması için yapmamız gerekenler özünde çok basit şeyler: Uykusuz yola çıkmamak, gözümüzü ve dikkatimizi yoldan ayırmamak, sabırlı olmak, aşırı hız yapmamak, emniyet kemeri takmak, alkollü araç kullanmamak gibi… Bu basit ama önemli olan yükümlülüklerimizi yerine getirdiğimizde aslında kazaların nasıl azalabileceğini görebiliriz.
– Trafik kazasından dolayı mağdur olan kişilerin hakları nelerdir? 
Trafik kazasından dolayı mağdur olan kişilerin maddi ve manevi tazminat talep etme hakları bulunmaktadır. Trafik kazası neticesinde farklı tazminat kalemleri gündeme gelmektedir. Trafik kazası nedeniyle ölüm gerçekleşmesi halinde ölenin mirasçıları (eş, çocuk, anne, baba vs), destekten yoksun kalma tazminatı ve defin–cenaze giderlerini talep etme hakkı bulunmaktadır. Trafik kazası nedeniyle kalıcı hasar/maluliyet bırakacak şekilde yaralanma olması durumlarında ise yaralanan kişilerin maluliyet tazminatı ve başkaca tazminat alacakları bulunmaktadır. Yine aynı şekilde kaza sebebiyle manevi tazminat talep etme hakkı da gündeme gelebilecektir.
–  O halde her kaza geçirenin tazminat hakkı vardır diyebilir miyiz?
Hayır. Bir takım trafik kazası tiplerinde yaralanan kişiler ya da ölenin geride bıraktıkları tazminat hak edemezler. Bu tür ince ayrıntılara dikkat edilebilmesi için vatandaşlarımızın yasal haklarını avukatlarla takip etmesi gerekmektedir. Tazminat taleplerinin yöneltileceği sigorta şirketleri ya da kazaya sebebiyet veren şahsa yönelik hukuki süreçler çok fazla ayrıntı içermekte olduğundan dolayı vatandaşlarımızın alanında uzman avukatlara danışmasını önermekteyim. Bu konuda bilhassa avukat kimliği olmayan kişilerle süreçlerin takip edilmesi halinde vatandaşlarımızın ne yazık ki hak kayıplarına uğradıklarını görmekteyiz. Vatandaşların acılarına bir de bu tür olumsuz sonuçların eklenmesini istemeyiz. Lütfen meslektaşlarımızdan hukuki bilgi alınsın ve yasal işlemler meslektaşlarımızla takip edilsin.
– Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.
Ben teşekkür ederim. Yayın hayatınızda başarılar dilerim. Bu görüşmemizin hemşerilerimize faydalı olmasını temenni ederim.
 
 
 
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz