TÜRK EĞİTİM-SEN 23 NİSAN MESAJI

0

23 Nisan 1920,Türk milleti olarak hem kendi tarihimize, hem de dünya tarihine düştüğümüz önemli bir nottur. Bağımsızlığın ve bireyin iradesinin ayrılmaz güzellikler olduğunun en anlamlı ifadesidir.
Türklüğün O günkü manzarasını hatırlamadan bu güzel günlerin anlamını kavramak eksik kalacaktır. Türk Milleti Trablus, Balkan ve 1.dünya Savaşı cephelerinde uzun süre savaşmış. Ülkemiz içinde kışkırtılan azınlık çeteleri ülkeyi kaosa sürüklemiş. Özgüvenimiz yitirilmiş, İngiliz ve Amerikan sevenler derneğinde çare arayan kelli felli insanlar çoğalmıştır.
Salgın hastalıklar Anadolu’yu adeta kavurmuş, önceki on yılda şehit olan bir milyona yakın asker ve genç nüfus artık yoktur. Üretim tamamen durmuştur. Birçok il ve ilçede yüzde kırk ve ellilere varan azınlık nüfusunun emperyalizmin planlarıyla kalkışmaya başvurması tehlikeli durumlar ortaya çıkarmıştır. Kongrelere bile gerek imkânsızlık gerek baskı sebebiyle otuz, kırk kişilik katılımlar, başka bir yürek acısıdır.
Böyle bir zamanda milletimizin 21.yüzyıldaki güneşi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde, cephelerde her şeyini adayan silah ve gönül arkadaşlarının kongreler sonunda yapılacak büyük mücadeleyi milletin iradesine verdikleri gün bu gündür. TBMM açıldığı 23 Nisan 1920’dir.
Hiçbir konuda milletini önemsemeden hareket etmeyen Atatürk, yine bu konuda da Gazi Meclisi açmış ve çalışmaları milletin iradesine vermiştir. Bu anlamlı ve güzel bayramı, çocuklara armağan ederek, gelecek kuşağa güvenini ortaya koymuş, emaneti onlara teslim etmiştir.
Düşman Polatlı’ya kadar geldiğinde bile meclis çalışmış, herhangi bir yere taşınma fikrinin, özgüven kaybına neden olacağı vurgulanmamıştır.
Bu önemli dönem ve konu üzerinde saatlerce durulabilir. Kelimeler kifayetsiz kalıp, sayfalar az gelebilir. Biz Türk Eğitim-Sen olarak milletimizin ve çocuklarımızın anlamlı bayramını kutluyoruz.
Gazi Paşanın yaptığı bütün yenilikleri özünde güçlü bir devlet, mutlu bir millet, onurlu birey olduğunu görüyor ve eğitimci arkadaşlarımızla birlikte bunu önemsiyoruz.
 
Türk Eğitim-Sen
Karaman Şube Yönetim Kurulu
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz