Türk Eğitim-Sen Engelliler Haftası Basın Açıklaması

0
343

ÇALIŞAN VE ÜRETEN; ASLA ENGELLİ DEĞİLDİR.

Ülkemizde yaşayan milyonlarca engelli vatandaşımızın; Dünya Engelliler Günü’nü kutlar, daha sağlıklı, huzurlu ve mutlu yarınlara kavuşmasını dileriz.

Engelli vatandaşlarımıza yönelik devletimizce alınan yasal hak ve mevzuatlarda iyileştirmeler ve yeni düzenlemeler yapılmakla beraber henüz istenilen yeterli ölçüde gelişmede temin edilememiştir. Şehir planlamaları yapılırken çağdaş seviyedeki tüm kıstaslara riayet edilmelidir.

Kamuda ve özel sektörde çalışan engelli vatandaşlarımızın daha verimli şartlarda hizmet verebilmesi için yeni düzenlemelere de bu kesimin istek ve beklentilerine kulak verilmelidir. Bu yönde yaşanan sıkıntıların ve taleplerin bazıları şunlardır:

Yasalara göre engelli kadrosunda işe başlamalarına rağmen, hatta Sağlık Kurulu Raporunda Çalıştırılmayacağı İşler belirtildiği halde bu işlerde görevlendirmeler yapılabiliyor

Kurumlar Engelli Çalıştırmak ve Uygun Koşullarda Çalıştırmak Zorundadır… Kurumlar engelli çalıştırmak zorunda olduğu gibi onların çalışması için gereken tüm koşulları sağlamak zorundadır…(alet, edevat, mimari koşulların sağlanması, engelli tuvaleti vb)

Kanunen Engelli Personelin İdari İzinli Olduğu Günlerde Engelli Personel Çalıştırılamaz.

Sağlık raporlarında belirtilen özür durumları dikkate alınarak istihdam edildikleri hizmet sınıflarının gerekleri doğrultusunda çalıştırılmaları ve özürlülüklerini artırıcı veya ek özür getirecek şekilde görevlendirilmemeleri,

Çalışma hayatında karşılaştıkları güçlüklerin ortadan kaldırılması için gerekli tedbirlerin alınması,

Hizmet binalarının engellilerin çalışma şartlarını kolaylaştıracak şekilde düzenlenmesi,

Atama ve yer değiştirmelerinde engelleri açısından sıkıntı oluşturmayacak hizmet alanlarında ve birimlerinde görev yapmalarını sağlayacak tedbirlerin alınması,

Mesleki eğitimlerine önem verilerek görevde yükselmelerinin teşvik edilmesi, katılacakları eğitim ve sınavlarda özür durumlarına göre gerekli tedbirlerin alınması,

Mahalli idareler ve ilgili kurumlarla koordinasyon temin edilmek suretiyle kamuya ait servis araçlarından yararlandırılması, hususlarında gereğini ve ilgili mevzuatta yer alan düzenlemelere titizlikle uyulması ve ilave yeni iyileştirmeler getirilmeli.

Engelli çalışanların çalışma hayatındaki motivasyonu yükseltici çalışmalar yapılmalı.

Engelli personel ne kadar başarılı olursa olsun verdiği emeğin yeterince adil ve eşit olarak almalı.

Çalıştıkları kurumlarda verilen işler neticesinde Engel durumlarının ve hastalıklarının artması ve bu durumdan kaynaklı olarak engellilerin güç ve takatlerinin kaldıramayacağı sorumluluk neticesinde; iş ve görevden istifa noktasına gelmektedir.

Engellilerin çalıştıkları kurumlarda, birçok idarecinin soruna empati kurarak yaklaşmaması neticesinde yaşanan sorunların giderilmesi gerekir.

Engelli olarak kamuda çalışan personelin ortaöğretim ve üzeri mezuniyete sahip olanların Memur, VHKİ, Bilgisayar İşletmeni vb. (GİH) kadrolarına geçişleri sağlanarak çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerekir.

Engel durumu uygun olmadığı halde hizmetli olarak atanmış ancak bu unvanda herhangi bir iş görme şansı olmayan arkadaşların engel durumlarına uygun kadrolara geçişinin sağlanarak iş yüklerinin hafifletilmesi gerekir.

Engelli vatandaşlarımızın hayat standardını daha üst seviyelere çıkarmada en büyük engel; zihniyet olarak engelli olmaktır. Engelli vatandaşımız azim ve kararlılığıyla her engeli aşar, ancak onu zihnen engelli olanlar biraz uğraştırır.

Her türlü olumsuz şartlara rağmen Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Milleti için durmadan, yorulmadan çalışan, üreten, alın teri ve akıl teri akıtan tüm engelli vatandaşlarımızın günlerini kutluyor en içten sevgi ve saygılarımızla daha mutlu yarınlar diliyoruz.

02.12.2016

Ziya HOTAMIŞLI

Kamu-Sen İl Temsilcisi

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı

Önceki İçerikErmenek Devlet Hastanesinde Neden Diş Filmi Çekilmiyor?
Sonraki İçerikTunceli''de 8 Terörist Öldürüldü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here