Türkiye'de İlk Ermenek'te Uygulanıyor

0
290

KOP İLLERİ ÖRNEK İMAR UYGULAMALARI PROJE TOPLANTISI AÇILIŞI ERMENEK’TE YAPILDI.

KOP eylem planı kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen “KOP İlleri Örnek İmar Uygulamaları Projesi” nin açılış toplantısı Ermenek’te yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Ermenek Belediye Başkanı Uğur SÖZKESEN açılış konuşması yaptı. Konuşmasında,KOP İlleri örnek imar uygulamaları Projesinin Ermenek’ten başlamasından duydukları memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Uğur SÖZKESEN tüm katılımcılara teşekkür etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal KAYAPINAR, KOP İdaresi Başkanı İhsan BOSTANCI, Karaman Vali Yardımcısı Sezer IŞIKTAŞ ve Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet CEYLAN’ın konuşmalarının ardından proje detay sunumları yapıldı.
Toplantının ardından Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet CEYLAN ve beraberindekiler Ermenek gezisi yaparak ilçeden ayrıldılar. Projenin ikinci günü uygulama alanının görüleceği teknik gezi ile devam edecek. Toplantıdan bazı detaylar;
VATANDAŞ ODAKLI İMAR PLANLAMASI
KOP Projesi Şehircilik Açısından Hayata Geçiyor…
Planlı programlı ve doğru bir imar anlayışıyla şehirlerimizi yeniden şekillendiriyoruz. Bizler, ‘Kimlikli, Kişilikli ve Sağlıklı Şehirler’in yolunun doğru bir imar planı uygulamasından geçtiğini çok iyi biliyoruz.
Bu bağlamda, 2014-2018 yıllarını kapsayan KOP Projesi’nin alt bileşeni olarak tasarlanan planlı alanlarda kentsel gelişimin sağlanması amacıyla örnek imar planı uygulaması projesi ülkemizde ilk olarak Karaman ili Ermenek ilçesinde başlatılmıştır.
125 ha alanda yapılacak bu uygulama ile yenilikçi bir imar uygulaması hedeflenmektedir. Bu proje ile yürürlükteki imar uygulama mevzuatının yerel yönetimlerce doğru uygulanması, dolayısıyla vatandaşın önceki uygulamalardan şikayetçi olduğu uygulamaların büyük oranda çözüme kavuşturulması hedeflenmektedir.
Bu proje ile yeni duyuru yöntemleri geliştirilecek ve uygulama sahasındaki taşınmaz sahiplerinin konu hakkında daha sağlıklı bilgilenmesi sağlanacaktır. Ayrıca yöre halkı ile birebir yapılacak görüşmeler ile halkın bilgilendirilmesi, katılımının ve farkındalığın sağlanması bizler için büyük bir öneme sahip.
Yapacağımız tüm işlemlerde şeffaflık ilkesinin korunması ve maksimum vatandaş memnuniyetinin temini yine bu anlamda çok önemli.
Bunun yanında imar uygulamalarına yapılan itirazların asgariye indirilmesini hedefliyoruz. Artık vatandaş mahkemeye gitmeden bu proje ile tüm sorunlarına çözüm bulacak. Vatandaşla devlet karşı karşıya gelmeyecek.
Yine bu proje ile imar uygulaması öncesi ve sonrası taşınmazların değerleme yöntemlerinin doğru bir şekilde yapılıp vatandaş mağduriyetinin giderilmesini amaçlıyoruz.
Bu proje ile ülkemiz için en uygun imar uygulama modelinin oluşturulması ve bu doğrultuda yapılacak mevzuat çalışmalarına altlık teşkil etmesi amaçlanmaktadır.
 

Önceki İçerikHalep Kan Ağlıyor…Ümmetin Vebal Kefesine Yazılıyor…
Sonraki İçerikKonya Gıda Ve Tarım Üniversitesi Eğitime Başladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here