Üç gündür ciğerimiz yanıyor

0

Muğla’nın Marmaris ilçesinin Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda 21 Haziran’da başlayan yangın devam ediyor. Sabah saatlerinde açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 4 bin 35 futbol sahası büyüklüğünde bir alanın yandığını ifade etti. İlerleyen saatlerde bölgede açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugün veya yarın akşam gece görüşlü helikopterlerin yangın söndürme çalışmalarına katılacağını açıkladı. Öte yandan soylu yangının çıkışıyla ilgili bir şüphelinin olduğunu aktardı.

Orman işçileri ve itfaiye ekipleri, gece boyunca yangına karadan müdahale etti. Yangına, sabahın ilk saatlerinden itibaren havadan da müdahale edilmeye başlandı. Ekipler, yangını söndürmek için çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Kara Kuvvetlerine ait helikopterler yangının üçüncü gününde de söndürme çalışmalarına destek veriyor.

Marmaris Belediye Başkanı Oktay: 4 noktada hala alevler yükseliyor

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, sosyal medya hesabından, “Günaydın sevgili hemşehrilerim, Zor bir gecenin ardından sabahın ilk ışıklarıyla havadan müdahale tekrar başladı. Değirmenyanı Kürardı’nda soğutma çalışmaları sürüyor. Ancak 4 noktada hala alevler yükseliyor. Ekiplerin karadan da çalışması devam ediyor. Korkumuz öğleden sonra rüzgârın artması. Umarım o saate kadar özellikle havadan yoğun bir müdahale ile tüm alevler söndürülür ve hepimiz rahat bir nefes alırız” diye yazdı.

Osman Gürün: Siyaseti başka alanda yapalım, onunla uğraşacak halimiz yok!

Sabah saatlerinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Habal Global’de canlı yayına katıldı. Gürün şunları kaydetti:

“Burada siyaset yapmak benim çok aklımın aldığı işler değil. Burada yangınla savaşıyoruz burada bir savaş var. Herkes birbirinin yardımına koşmalı, eksiğimiz varsa onu da söylemeliyiz. Bundan sonra yeni yangınlarda da o eksiklerimizi kapatarak nasıl en doğru neticeyi alırız öyle bakmalıyız. Bizde güven duygusunda büyük bir zafiyetimiz gelişti. Kimse kimseye güvenmiyor. Verilen rakamlara alınmış olan helikopterlere gelenlere gelmeyenlere bir güvensizlik oluşuyor. Bu toplum için büyük bir sıkıntı. Burada verilen rakamlara hepimizin inanıyor olması, bütün ekiplerle koordinasyon içinde bunu gidermemiz lazım. Eğer gece uçağımız yoksa, ‘Evet arkadaş benim gece uçağım yok onu da en kısa zamanda temin edeceğim, buradaki zafiyetimizi gidereceğiz’ demeliyiz. Sonrada söylediklerimizi de herkes tarafından kabulünü sağlamalıyız. Bilmiyorum anlatabildim mi.

Burada şu ana kadar önemli hasar yok çok şükür, kişi ve konutla ilgili hayvansal varlığımızla ilgili diyorum. Emniyet için boşaltılan yerlerimiz var. 103 hanede 274 kişi, 33 hayvan nakledildi. Ama bu mahallelerde bir yangın yok. Yangının sıçramaması için açma dediğimiz orman kısmından alım yaparak yangının oraya sıçramasını engellemeye çalışıyor arkadaşlarımız.

İzmir Antalya aydın Denizli Burdur Eskişehir Tekirdağ’dan gelen araçlarımızla hep birlikte yapıyoruz. Tabii AFAD yapıyor Orman Genel Müdürlüğü yapıyor. Büyük bir güç birliği içerisinde bunu gidermeye çalışıyoruz. İşin içine siyaset girince saklamalar, onun yaptığını göstermemek, onu az göstermek… Ya Allah aşkına onunla uğraşacak halimiz yok! Şu anda gece uçabilen helikopterlere ihtiyacımız var. Bununla ilgili yapılması gereken şeyi hep birlikte yapıp, siyaseti başka alanda yapalım. Doğru söyleyelim. Vatandaşı adatmayalım.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz