UĞURLU'YA KÜTÜPHANE

 YİNE YAPTI YAPACAĞINI
Uğurlu’ya Rasime-Recai Şeyhoğlu tarafından modern bir kütüphane binası yaptırıldı ve içine kitaplar doldu. Düzenlemeyi Muhtar Yaşar Doğu Korkmaz yaptı.

1940’lı yıllarda şüphesiz İvriz Öğretmen Okulu’nda, Eskişehir  Çifteler’de yetişen öğretmenlerden Osman Bobuş, Mustafa Sungur, Prof. Ayşe Baysal, Durmuş Ali Uğur gibi efsane öğretmenlerin yetiştiği Uğurlu köyünde bugüne kadar 700 öğretmen yetişmiş. Diğer meslekleri saymıyoruz. 300 nüfuslu köyde yazları 1000’i aşkın insan barınıyor. Köy dışındaki öğretmenlerin çoğunun Uğurlu’da evi var. Şimdi Uğurlu’da yaşlılar ve çocuklar var. Onların birinci işi okumak, ikinci işleri de okumak, üçüncü ve son işleri de yine okumaktır. Uğurlu işte böyle bir köy. Okumak olmazsa olmazları!

Muhtarları Yaşar Doğu Korkmaz Konya Lisesi mezunu aydın bir kişi ayrıca güzel bir usta, yapı ve marangozluk işleri elinden gelir. Ayrıca iyi bir folklorcu, iki yıl önce Sarıveliler ilçesine bir kültürel etkinlik için gittiğimizde tanıdım kendisini.

Kardeşi Adiller İlköğretim Okulu Müdürü Ali Korkmaz’ın da iş birliği  ve araştırmacı gayreti ile İzmirli bir yardımsever olan Rasime- Recai Şeyhoğlu’nae ulaşırlar ve köylerine kütüphane açılmasını isterler.

Muhtar Yaşar Doğu Korkmaz, kütüphane binasını ve yerini yoğun bir çalışma ile hazırlar ve büyük bir kütüphane sevdalısı olan Rasime-Recai Şeyhoğlu Kütüphanesini açarlar. Az buz değil tam 4000 kitapla kütüphane açılır. Sarıveliler Kaymakamı Sayın Ali Öner ve Kütüphane kurmada lider olan Rasime –Recai Şeyhoğlu tarafından 29 Mart 2016 tarihinde mütevazı bir törenle okuyucuların hizmetine girer. İnterneti de olan kütüphanede Uğurlu  çevre köylerdeki çocuklar da  yararlanacak.

Türkiye’deki 41. Kütüphanesini de açan  kütüphanecilerin büyük isimlerinden biri olan Rasime-Recai Şeyhoğlu yalnız kütüphane açmakla yetinmeyip zaman içinde kitap takviyesi de yapacak açmış oldukları kütüphaneye.

At binenin; kılıç kuşananın anlayışı ile düşünürsek; Evet, okumak, yazmak, birinci planda Uğurlu köyünün işi. Projede görev alan herkesi içtenlikle kutlarım. 03.04.2016 Hasan ŞİMŞEK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram