ÜMİT ARSLAN KOBAL'IN DR. MEHMET SÖNMEZ SEVGİSİ

Ümit Arslan Kobal Ermenek Barajı’nı yapan BM inşaatın firmasını Şantiye şefidir. Dr. Mehmet Bey ile tanışıklığı baraj  yapımı için Ermenek’e  geldikten sonra başlar. Kurmuş oldukları dostluk köprüsü Mehmet Bey vefat ettikten sonra da devam eder.

Ümit Arslan KOBAL, Rizeli’dir. 1954 yılında Rize’nin şirin bir ilçesi olan Hemşin’de doğar. İlk ve ortaokulu  ilçede, lise ve yüksek öğrenimini Ankara’da yapar.  Bir inşaat mühendisi olarak okulu bitirir.

İş hayatına 1978’de Ege Ordusu mühimmat ( savaş gereçleri, cephane ) depolarının inşaatlarını yapmakla başlar.

2010 yılında Ermenek Barajı inşaatını bitirerek emekli olur. Evli ve iki erkek çocuk babasıdır. Emeklilik yaşamını kendi deyimi ile çok derin dostlar edindiği Hemşin, Ermenek, Anamur, Ankara’da dostları ile sürdürmektedir.

İşte bitmez tükenmez Ermenek sevgisini sürdürebilme adına Ermenek Aslantepe’de kendisine küçük şirin bir ev yapar. Yılın bazı ayları hatta günleri burada yaşar. Özellikle 18 Mart  tarihine isabet eden günlerde Ermenek’te olur. Çünkü 18 Mart 2008  Dr. Mehmet Sönmez Bey’in ölüm yıldönümüdür. Her ölüm yıldönümlerinde olduğu gibi bu yıl da Dr. Mehmet Sönmez ve Turan Servi adına Salim Servi’nin organize ve düzenlemeye katkısı  ile Mevlit  okutup ruhlarını şad edeceklerdir.

Ben Ümit Arslan KOBAL’ı iki nedenle hayranlık duydum. Birincisi Ermenek Baraj İnşaatı’nın bitiş töreninde yaptığı konuşmada, inşaat süresinde hiç insan kaybı vermediklerini  söylemişti. Bu sözü çok önemsedim ve beynime not ettim.  İnşaatlarda ve madenlerde, insan kayıplarını, iş kazalarını  yöremizde ve ülke genelinde  herkes biliyor. Ümit Bey’in bu konudaki hassasiyeti  galiba iş başlangıcı olarak yaptığı mühimmat depolarının inşaatlarının öneminden kaynaklanıyor diye düşünmedim değil!

İkinci neden ise Dr. Mehmet Bey’i önemsemesi ve ona bir evlat gibi sahip çıkması ve bir müteveffaya karış saygı ve sevgisini ölümünden sonra da sürdürmesidir.

İşte bu nedenle Ümit   Arslan KOBAL’a saygı ve sevgi duyuyorum. Ayrıca Dr. Mehmet Bey hakkında sağlığında bana yeterli bilgi ve belgeleri  sağlamada katkı yapan  rahmetli Turan Servi ‘yi de rahmetle anıyorum.

Dr. Mehmet Bey, 1948’den 1965’e kadar Taşeli insanlarına, yokluk, kıtlık ve imkânsızlıklar içinde hizmet veren değerli bir doktor olduğu kadar, insanlarda birey olma vasfını da kazandırmak için çaba sarf eden değerli bir Taşeli aydını idi.

Bu yıl da 18 Mart öğle namazı sonrası Ümit Bey’in Aslanpe’deki evinde Dr. Mhmet Sönmez adına mevlit okunup onun hatıraları, dostları, arkadaşları ve sevdikleri ile birlikte yâd edilecektir. İnsanî değerlerin hepsini üzerinde toplayan bu yüce insanı ölümünün dokuzuncu yılında tekrar anıyor ve ruhunun şad olması için dua ediyoruz.27 Şubat 2016. Hasan ŞİMŞEK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram