Uzmanlardan “dışarı çıkmayın” uyarısı

0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarıların ardından Türkiye, Fas üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisine girdi.

İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde sıcaklıkların 40 dereceye yaklaşacağı belirtildi. Uzmanlar, sıcak havanın sağlığı tehdit edecek seviyede olduğunu belirterek, gerekmedikçe dışarı çıkılmaması konusunda uyarıda bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sıcak hava dalgası sebebiyle dikkatli olunması uyarısını yaparken, vücut sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıkmasının klinik bir durum olduğuna dikkati çekti.

Marmara, Ege ve Akdeniz’de hava sıcaklığı daha da artacak. Sıcaklığın mevsim normallerinin 5 ila 10 derece üstüne çıkması bekleniyor.

NTV meteoroloji editörü Dilek Çalışkan “İstanbul’da sıcaklıklar 37-38 dereceye kadar çıkacak. Çanakkale, Balıkesir, Bursa’da İzmir’de 39, Manisa, Aydın, Denizli hattında 42-43’leri bulacak. Antalya’da 43-44, Adana’da 43 dereceler ölçülecek. Bu dereceleri bekliyoruz. Bunlar gölgedeki sıcaklıklar. Eğer siz güneşteyseniz 55 derece civarı hissedeceksiniz” dedi.

Aşırı sıcak ve nemin düşük oluşu, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki ormanlık alanlar için yangın tehlikesini beraberinde getiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz