YAHU SİZ NERELİSİNİZ

 

Yaz tatiliydi, bayram tatiliydi, festivaldi derken bu sene Ermenek'e dışarıdan ciddi anlamda gurbetçi geldi.

***
            Geldiler gelmesine de bu insanların çoğu asimile olmuşlar gibi. Eskilere lafım yok ama yeni nesil sıvı bir maddenin konulduğu kabın şeklini aldığı gibi bulundukları memleketin insanı oluvermişler sanki. Ermenekli olduklarını unutmuşlar. Konuşmaları, giyinmeleri, yemeleri, içmeleri kısacası her şeyleri ile bir zıtlık içerisindeler.
***
            ''Ne olursan ol, nerden geldiğini, ne olduğunu unutma!'' diyenlerdenimdir. bazen etrafta yeni biriyle tanışınca Ermenekli gibi konuşmayı bırakıp İstanbulluymuş gibi konuşmaya çalışanları gördükçe ''ne günlere kaldık be ''diye geçiriyorum içimden.
***
            Herkes aynı tek tip olacak diye bir şart var da ben mi bilmiyorum. Ermenekli gibi konuştuğun, giyindiğin, yediğin, içtiğin sürece Ermeneklisin. Değilse hiç sözünü bile etme. Nasıl ki bir Karadenizli yahut Egeli konuşunca nereli olduğunu belli ediyorsa bırak sen konuşunca da bu Ermenekli desinler.
***
            Bir yerlerde birkaç kişi bir araya gelince ''nörüsüñüz '' yerine naber demeyi tercih ediyorsanız, bağa bahçeye gidip çalıştıktan sonra buz gibi pembe domatisli batırma yemeyi yüksek sesli kalabalık ve kimsenin kimseyi tanımadığı bir mekanda pizza yemeye tercih ediyorsanız hiç kusura bakmayın siz Ermenekli falan değilsiniz.
***
            Sonuç olarak herkes aynı olacak diye bir şey yok. Başkalarının ne düşündüğünü umursamayın memleketinizden utanmayın. Bir Ermenekli gibi düşünün, Ermenekli gibi konuşun kısacası eğer bir Ermenekli iseniz bir Ermenekli gibi yaşayın. Herkes beyaz olursa yeşili kim fark edecek, yeşilin güzelliğini kim görecek.
 
                                                                                                                                                                                                             Ahmet ÇINAR                                                                                                                                                                                    29.09.2015/ERMENEK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram