Yılın İlk Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Eğitimi Başladı

83
0
Hulusi Oran
8 Haziran 2022

           Karaman İl Sağlık Müdürlüğü ev sahipliğinde ve Prof. Dr. İnci Kara’nın kurs sorumluluğunda gerçekleşen Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından koordine edilen Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) eğitimi başladı.

Eğitimin açılış konuşmasını İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun yaptı. Kurşun yaptığı konuşmada; ‘’ Her doğum için sağlıklı ve güvenli koşulların sağlanması önemlidir. Ne acıdır ki Dünya’da yılda 4 milyon yenidoğan hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin yüzde 19’u doğum sonrası asfiksiye bağlı gerçekleşmektedir. Bir başka deyişle; uygun yaklaşımlarla Dünya’da her yıl 1 milyon yenidoğan kurtulabilecektir. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk dakikalarında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurmaktadır. Her yenidoğanın yeterli ve doğru bakımı almaya hakkının olduğunu düşünerek bu eğitimleri düzenliyoruz. Bu hak, doğum odasında uygun gereçlerin ve eğitimli sağlık personelinin her an hazır olması ile karşılanabilir. Bu açıdan baktığımız zaman bu eğitimlerin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmaktadır’’ dedi.

Yılın İlk Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Eğitimi Başladı

Yenidoğan Canlandırma Programının 1998 yılından bu yana bebek ölümlerinin önlenmesi amacıyla ülke genelinde büyük özveriyle yapıldığına değinen Kurşun; ‘’Ülkemiz genelinde doğum sırasında bebeğe eli değen tüm sağlık çalışanlarını hedef alan ve başarıyla yürütülen bir program olan Yenidoğan Canlandırma Eğitimleri ilimizde de devam etmektedir. Anne ve çocuk sağlığında öncelikli konular olan antenatal bakımın incelik ve nitelik olarak düzeltilmesi, her doğum için sağlıklı ve güvenli koşulların sağlanması, doğum sırasında ve erken yenidoğan döneminde her yenidoğana uygun yaklaşımın yapılması, yüksek riskli gebe ve yenidoğanın tanınması, uygun bakım ve sevk ilkelerinin yerleştirilmesi sağlanarak perinatal ve yenidoğan ölümlerinin önlenmesi önemlidir. Bir canın kurtuluşu dünyanın kurtuluşuna bedeldir. O nedenle vereceğiniz hizmet çok kıymetli bir hizmettir. Bunun bilinci ile çalışmanızı ve eğitiminizin güzel hizmetlere vesile olmasını dilerim. Yoğun eğitim programında katılımcılarımıza başarılar, değerli eğitimcilerimize de kolaylıklar diliyorum’’ dedi.

Yılın İlk Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Eğitimi Başladı

Açılış programı devamında Prof.Dr. İnci Kara tarafından katılımcılara gruplar halinde uygulamalı olarak üç gün boyunca verilecek eğitim hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here