ZİYARETİ AZ OLAN İNTERNET SİTESİ

www.hasanşimşek.com.tr “ köyüm büyükkarapınar-hasanşimşek’ diye ekrana yansır.Her gün az sayıda meraklı ve araştırma amaçlı birkaç kişi siteyi arar. Arşiv amaçlı bir site. 1970’ten beri aralıklarla yazarım yöre ile ilgili konuları. Arşivlenmediğinden yok olup gitti. Hâlbuki biz gazetecilik eğitimi görürken arşivin önemini vurgulayan bir ders de okumuştuk.

Yazılarımın çoğu, Mustafa Şenol Bey zamanında Yeşil Ermenek’te  yayınlandı. Orada arşivleniyordu. Sitenin yok olup gitmesi ile bizim yazılar da buharlaştı. 2001 Baraj yapımı haberleri ile birlikte belgesel değerlerde yazılarım oldu, ama şimdi hiçbiri ortalıkta yok. Bunda bizim bilgisayarı iyi kullanıp arşivleme yeteneğimizin eksik olduğu gerçeği de var. Bu nedenle yazılarımın kaybolmaması adına arşivleme amaçlı 2011 yılında bu siteyi kurdurmaya karar verdim.

Bu sitede, 3,5 sene emek vererek yazdığım, 452 sayfalık- hiçbir ilçeye dahi nasip olmayan- belgesel bir kitap olan Köyüm Büyükkarapınar kitabını köyün gençlerine tanıttım.

Kitapta köye ait ayrıntılı bilgiler olduğu gibi, yörenin tarihi, coğrafyası, sosyolojisi, ekonomisi ile de ilgili geniş bilgiler olsa da ancak bunu okuyanlar bilir. Bu kitabı Taşeli Yöresi okullarına ve köy hane halkına karşılıksız olarak gönderdim. Şayet demirbaşa geçirmişler ise her kaymakamlık, belediye, kütüphane ve ilköğretim okullarında var. 2010 koşullarında o zaman YİBO Müdürü olan Mustafa Doğan sayesinde bahsedilen yerlere dağıtımını sağladık.

www.hasanşimşek.com.tr  adlı sitede, yalnız Büyükkarapınar ile ilgili bilgiler yok. Ermenek ve çevresinde okul yaptıran hemşehrilerimizin hepsi ve hayatta tanıdğım önemli Ermenekli şahsiyetlerin (Kim Kimdir?)  otobiyografileri de var.

Arşiv amaçlı bir site demiştim. Seçme yazılarım ve otobiyografiler, KAYANAK göstermek şartıyla ihtiyacı olanlar bu sitedeki bilgilerden yararlanabilir. Ermenek, Başyayla ve Sarıveliler ile ilgili en derli toplu öz bilgileri bulmanız da mümkün.

Benim de en mutlu olduğum yan, yeni araştırmacıların arayıp kaynak sorması ve yazılarımı kaynak olarak göstermesidir. Bu nedenledir ki, kaynak göstermeden yapılan alıntıların bir intihal (hırsızlık) olduğunu alıntılayanların bilmesi gerekir. Unutmayalım ki, izinsiz, kaynak göstermeden alınan yazılar hem cezai hem de hukuku sonuçlar doğurur. 5846  sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile eser sahipleri koruma altına alınmıştır.

Böyle bir bilgilendirme ve açıklamadan sonra, www.hasanşimşek.com.tr sitemdeki yazılarım arşiv amaçlı ve kaynak göstermek şartıyla herkese açıktır. Değişik zamanlarda da bunu ifade etmiştim. Bu vesile ile araştırmacılara ve yöre ile ilgili meraklı kişilere önemle duyuruluru. 21.01.2022 Hasan ŞİMŞEK

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram