Canlı yayın hikayesi

2

İki ay kadar önce Ermenek’te basın ile ilgilenen arkadaşlarla birlikte yerel seçim öncesi hemşerilerimizin istek ve soruları ile belediye başkan adaylarını buluşturmak için sosyal medya üzerinden bir canlı yayın yapmayı düşündük. Şehrimizde amatör ya da profesyonel basın emekçisi 6 arkadaşımıza bir çağrı yaptık. Beş arkadaşımız dönüş yaptı ve katılmayı kabul etti. Bunun üzerine hemşerilerimizin soru ve isteklerini almak üzere ermenekinsesi.com üzerinden bir ‘’İstiyorum-Soruyorum’’ alanı açtık ve Ermeneklilerden yüzlerce soru ve istek aldık.

İlçe Seçim Kurulu aday listelerini açıkladıktan sonra ilan edilen 12 başkan adayına çağrı yaptık. Bazıları geri dönüş yaptı. Davetimize cevap vermeyen ama seçim kampanyası yapan aday kardeşlerimize bizzat ulaşarak katılmalarının önemini anlatmaya çalıştık.

Geçen hafta cumartesi gece yapmayı planladığımız yayın için CHP adayı Mustafa Bozcu programının yoğunluğundan, MHP adayı Soydan Evci’de parti kongreleri olduğundan katılamayacaklarını bildirdiler. Bunun üzerine gazeteci arkadaşlarla katılımın daha çok olması için bir hafta ertelemeyi kararlaştırdık.

Dün gece yaptığımız canlı yayın öncesi de AKP adayı Eyüp Çayır, İYİ Parti adayı İzzet Battır ve Bağımsız aday Sabri Taşpınar katılacaklarını bildirdiler. CHP adayı Mustafa Bozcu ve MHP adayı Soydan Evci tüm çağrılarımıza rağmen olumlu ya da olumsuz bir cevap vermediler ve yayına katılmadılar.

Programı imkanlarımız ölçüsünde profesyonelce yapabilmek için Karaman’da faaliyet gösteren Exportall Tanıtım Ajansı’ndan destek istedik. Başta yaşadığımız beş dakikalık bir ses sorunu dışında, olanaklarımız ölçüsünde ışık-kamera vb. küçük sorunlarla birlikte beş saate yakın bir canlı yayın yaptık.

 

Program formatı olan hemşerilerimizin soru ve isteklerini adaylarla buluşturmak için en başta bu talep ve soruları herhangi bir müdahale ve değişikliğe uğratmadan adaylara iletmek için en başta bunları okuyarak başladık. Sadece kişisel olan ve polemiğe açık olan birkaç soruyu düzenledik ve hakaret içeren 2 soruyu sildik. Yayın sırasında bu soru ve isteklerin okunması uzun sürdüğü için bazı izleyicilerimizi sıkıldıklarını yazdılar. Ne var ki başta da duyurduğumuz gibi bizim temel amacımız ve formatımız bu soru ve istekler ile adayları buluşturmaktı. Özellikle Ermenek’te yaşamayan hemşerilerimiz (örneğin kendi kızım gibi) bu küçük gibi görülen ve onlar için çok da anlamlı olmayan ama Ermeneklinin her gün yaşadığı sorunların çözümlerine yönelik adayların cevapları için bu programı planlamıştık. Bunun için sıkılan hemşerilerimiz kusura bakmasınlar artık. Bizim metropollerde yaşayan hemşerilerimiz gibi büyük sorunlarımız yok. Böyle eften püften küçük dertlerle uğraşıyoruz. 🙂

Bu yazının sonunda, gelen tüm istek ve soruları, cümle hatalarına bile dokunmadan yayınlıyorum.

Sonuç olarak Ermenek’te belki de bir ilk olan böyle bir yayını yapmış olmak, katılan dört basın emekçisi arkadaşımla birlikte hepimizi mutlu etti. Dileğimiz en kısa zamanda ERDOK bünyesinde profesyonel bir canlı yayın alt yapısı kurarak, ileride sorunlarımız ve çözümlerini daha katılımcı bir şekilde sosyal medya olanaklarını kullanarak hemşerilerimizin önünde tartışmak.

Katılan üç adayımız başta olmak üzere, beş saat boyunca ya da ara ara bizi izleyen hemşerilerimize, gazeteci arkadaşlarıma ve Exportall Tanıtım Ajansı’na teşekkür ederim.

Yayının tüm videosunu baştaki jenerik ve ses sorunlu kısmını keserek YouTube’a gün içerisinde yeniden yükleyeceğim.

Yerel seçimlerin geçtiğimiz yıllardaki hataların tekrarlanmayacağı bir biçimde sonuçlanmasını ve Ermenek için hayırlı olmasını dilerim.

 

 

İSTİYORUM:

Lütfen yerleşim alanlarını cevreyoluna doğru açın..Yeni imar planı ile kolaylık sağlayın. sehir merkezine yeni yapilasmaya izin vermeyin. sehir merdiven tarzı daga doğru bı yapılaşma olsun.

Başkan olacak kişinin Belediyenin gelir-gider tablosunu, mali dökümanlarını eksiksiz bir şekilde Ermenek halkıyla internet üzerinden paylaşmasını istiyorum.

Yapılmak istenen veya yapılacak olan ihalelerin akraba, yandaş benzeri kişilerin çıkarları ve istekleri için değil Ermenek halkının ekonomik refahı için yapılmasını istiyorum.

İnsan yönetimine, bilgiye, zamana ve paraya hakim olan bu ilçeye hizmet edebilir. Her iş için eğitimli ve donanımlı bir kadroyla çalışılmalı. Belediyeden nemalanmak isteyenlere fırsat verilmemeli. Belediye bünyesinde bir eğitim birimi ihdas edilerek devlet terbiyesi ve ahlakıyla çalışacak insanlar yetiştirilmeli ve eğitilmeli.

7 yaş civarındaki çocukların yetenek taraması yapılmalı, ilgi ve kabiliyetlerine göre spor, sanat vb. alanlarda gelişimlerine destek olunmalı.

Ermenek Belediyespor tekrar ayağa kaldırılmalı. İlçe ve köyleri gençlerinden futbola yatkın olanlar tespit edilip takıma kazandırılmalı. Bu gençler iyi bir hoca ve antrenör ekibi ile eğitilerek geliştirilmeli. Zira üst liglerdeki ve yurt dışındaki kulüplere transferleri ile belediye ciddi gelir elde edebilir. Benzer şeyler basketbol, voleybol vb. sporlar içinde yapılabilir.

Beton yığınına dönen Ermenek’te çocuklara oyun oynayıp spor yapabilecekleri, nefes alabilecekleri alanlar yapılmalı.

Halkın birbiriyle olan iletişimini ve akrabalık bağlarını güçlendirmek için projeler oluşturulup çeşitli adımlar atılmalı.

Rekabet her zaman fayda vermez. Rekabet yıkar kollektif ve dayanışma birleştirir ve yapıcı olan budur. Bütün adaylar seçilselerde seçilmeselerde bir işin ucundan tutup taşın altına ellerini koymaları gerekli. Yük ekleyen değil yük alan olmalılar. İlçede elzem olan her işin bir ucundan tutmalılar.

Yönetimde sadece varlıklı ve zengin sınıfı olmamalı. Halkın her kesiminden (Çiftçi, işçi, madenci,esnaf, öğrenci, eğitimci vb.) temsilcisi olmalı.

Beyaz masa benzeri bir iletişim kanalı kurulmalı ve halk belediye başkanına 7/24 ulaşabilmeli. Belediye işlerine dair belirli aralıklarla memnuniyet anketlerinin yapılmasını ve halkın görüş, istek ve şikayetlerinin dinlenmesini talep ediyorum.

Ekonomik anlamda kendi kendine yetebilen ve ekonomiyi döndürebilen, üretime yatırım yaparak dışarıya bağımlılığı en aza indiren bir Ermenek hayal ediyorum. Bu yatırım, istihdam, üretim ve mümkünse de ihracat demektir. Bireysel anlamda değil ilçe olarak mali anlamda gelişme gösterilmeli. Bu tüm ilçe halkına fayda sağlar refah, huzur ve mutluluk getirir.

Ermenek’te tüm hanelerde yaşayan ve çalışabilecek durumda olan 18-30 yaş arası genç nüfus tespit edilip her haneden en az bir kişi istihdam edilmeli.

Esnaflar arasında Ahilik teşkilatının canlandırılması ilçe için fayda getirebilir.

Belediye personeline ve işe gireceklere iş ahlakı, dürüstlük ve işini daha iyi nasıl yapabileceğine yönelik eğitimler verilmeli.

Gerçekten ihtiyaç sahibi olan haneler tespit edilip gerekli ihtiyaçları karşılanabilir. Hem yiyecek- içecek-yakacak anlamında hemde sobasını vs. hazırlayıp yakamayacak evinin temizliğini yapamayacak durumda olanlar için.

Yaşlılar, engelliler ve yürümekte zorlananlar için belediyece bir araç tahsis edilmeli ve bu durumdaki kişilerin ulaşımı kolaylaştırılmalı. Örneğin bu araç sürekli pazar yeri ve çevresinde gezerek elinde pazar poşetleri olan yaşlıları evlerine ulaştırabilir.

Akşam ve geceleyin halkın, anne-baba ve çocuklarının şehrin sokaklarında güvenle gezebileceği bir Ermenek talep ediyorum.

Kentin yerleşimine ve mimarisine önem verilmeli. Ermenek’e has bir mimari kültür anlayışı oluşturulmalı. Örneğin Safranbolu evleri gibi.

Halkı spor yapmaya ve özelliklede sürekli okumaya teşvik edici projeler hazırlanmalı. Kahvehanede oyun oynamaktansa kütüphaneye giden okuyan-araştıran, kendi tarihinden haberdar olan, kendi işini daha iyi yapmaya gayret eden bir Ermenek halkı ortaya çıkması yönünde son derece önemli adımlar atılmalı. Halk sanatsal işler yapmak için yönlendirilebilir. Halk, çocuklar ve gençler için çeşitli branşlarda spor alanları yapılmalı. Onları buralara çekecek faaliyetlerde devamlı bir şekilde bulunulmalı. Geleneksel sporlarımız güreş, okçuluk vb. alanlarda yarışmalar yapılmalı.

Sokak hayvanlarına sahip çıkan, onları aç ve susuz bırakmayan bir belediye olmalı.Düzenli olarak ağaç diken ve bunu teşvik eden bir belediye anlayışının olmasını talep ediyorum.

Tüm bunlarla Ermenek’e has bir kültür oluşturulmaya çalışılmalı. Halkıyla yönetimiyle diğer ilçe ve belediyelere örnek olunmalı. Son olarak tavsiyem kim belediye başkanı olacaksa olsun “Deli Deli Küpeli” filmini tekrar tekrar izlesin.”

Sadece seçim zamanı oy almak için değil eğer seçilirse görev süresi boyunca her yıl bütün Ermenek halkının kapısını en az bir kere çalan ve sürekli halkın arasında olan, onların dertlerine çözüm bulan bir başkan istiyorum.

Betona değil ÜRETİME yatırım yapan, ilçeyi ekonomik olarak kendi kendisine yetebilen bir hale getirebilecek, ilçe dışına bağımlılığı en aza indirecek ve bunun için nerede ne üreteceğini, kaç kişi çalıştıracağını, ürettiği ürünü nereye ve nasıl nakledeceğini en ince ayrıntılarına kadar çalışmış ve proje haline getirip halkla paylaşan bir başkan istiyorum.

İlçenin yer üstü ve yer altı kaynaklarını, insan potansiyelini, turizm potansiyelini en iyi şekilde değerlendirebilecek bir başkan istiyorum. Bunun için üniversiteler vb. yerlerden alanında uzman kişiler ilçeye davet edilerek ilçenin ekonomik potansiyeli ortaya çıkarılabilir ve buna göre yatırım yapılabilir.

Miras yoluyla bölünmüş ekilmeyen, atıl durumda olan bağlar ve topraklar tespit edilip belediyece üretime kazandırılabilir.

Denk bütçe uygulayan ve mali anlamda belediyeyi borçlandıran değil gelirlerini artıran; İsrafdan kaçınan, belediye kaynaklarını üretim temelli olarak en acil en lüzumlu işten başlayıp daha az önemli olan işlere doğru harcayan bir başkan istiyorum.

Belediyece yapılan her işi en ince ayrıntısına kadar (Mali, Hukuki, İş kalitesi vb.) denetleyen bir belediye başkanı istiyorum.

Belediyeyi bir emanet olarak görüp, işe alımlarda liyakati esas alan, torpilden ve adam kayırmadan uzak duran ahlaklı-dürüst bir belediye başkanı istiyorum.

Telefona, tablete, bilgisayara ve televizyona bağımlı hale gelen gençleri spor, sanat ve kültürel etkinliklerle bu bağımlılıklardan kurtarmaya çalışan bir belediye başkanı istiyorum. İlçemiz gençlerinden oluşan ve çeşitli branşlarda (Futbol,Basketbol, Voleybol, Atletizm, Yüzme, Okçuluk, Güreş, Satranç vb.) spor takımları kurulabilir ve ilçede bu alanlarda spor müsabakaları düzenlenebilir. Kabiliyetli sporcuların gelişimine destek olunup milli takımlara kazandırılabilir. Sinema aktif hale getirilip çeşitli tiyatro oyunları, film gösterimleri, tarih söyleşileri, yapılabilir. Milli ve manevi değerlere bağlı, bunları özümsemiş bir ilçe olma yolunda adımlar atılabilir. Kitap okuma yarışmaları yapılarak gençlerin kitapla olan bağları kuvvetlendirilebilir. Halkı; kitap, gazete, dergi, makale okumaya teşvik edici adımlar atılabilir. İyi bir şekilde yabancı dil öğretimi yapılan, müzik enstrümanları çalmayı öğreten kurslar açılabilir.”

İş istiyorum temizlik ya da aşçılık alan üzerine. “Ermenek kendi yağı ile kavrulmasini istiyorum

Bağ arasına yol su elektirik duvar gibi alt yapıların yapılmasını toprak sahiplerinin hem kazanç hem sosyalleşmesini istiyorum.

Ermenekte aşırı yabancılara toprak satışı var Ermenek yabancilasmasin istiyorum. Ermenek hepimizin çivi cakandan yatırım yapandan Allah razı olsun selamlar”

Güzel ilçemizin toprak ve su kirlenmesinin son safhaya gelmeden bir an önce, atık su tesisinin kurulmasını isterim.

Çöplerden geri dönüşümlerin sağlanması için gerekli çalışmalara bir an önce başlanmasını isterim.

Beyaz enerji için gerekli çalışmalara hemen başlanılmasını isterim.

Bunlarla ilgili birçok Ermenek içi ve dışındaki konusunda uzmanlarımız muhakkak destek olacaktır.Bu tür konuları gündemde tutmak için,devamlı olarak belirli günlerde online veya yüzyüze toplantılar yapılıp, kararların hemen uygulanmasına çalışılmasını isterim.

Güzel ilçemizin sularının bileşim ve sıcaklık bakımından alabalık yetiştiriciliği için mükemmel olması nedeniyle; daha çok üretim tesislerinin kurulması, önce ülkemiz insanlarının beslenmesini sağlamak,sonra da fazlasını ihraç etmeye yönelik çalışmalara ağırlık verilmesini isterim.Böylece halen çalışan alabalık tesislerinin de kazançlarının daha çok artması sağlanılmış olacak

Yalnız kalmış yaşlılarımız ve çalışamayacak durumda olan insanlarımızın gülümseyerek uyanacakları yeşillikler içinde doğayla uyumlu evlerden oluşan yaşam alanları oluşturmak ,yapabilecekleri kadar etkinliklerle hayatlarını huzur ve güven içinde geçirmelerini sağlanmasını isterim.

Kooperatifleşmeye ağırlık verilmesini isterim.Böylece birçok kişinin üretime katılması sağlanılmış olacağından ekonomik durumu zayıf olan da güçlebecek.Kaliteyi de sağladıktan sonra güven ve satışlar da artacak fakir insanımız kalmayacak.Gezilecek parklar toplu taşıma da yenilikler yeni otobüsler ve çim alanları istiyorum

Acilen 15 dakika bedava daha ilerisi paralı park ile ancak çözüm olur. 1. caddedeki esnaflardan oy kaybetme korkusu ile halk rezil oluyor. daha önce ihaleye cıkıldı ama özel birisi bunu almaz belediye yapması lazım

Doğalgazın tüm ermenek mahallelerine ulaştırılması özellikle yukarı mahalleler bu konuda sıkıntı yaşıyor

Ana caddenin düzgün bi sekilde yapılıp asfal hale getirilmesi

Düzgün trafik sorunu olmayacak bir yere pazar yeri yapılması

kuruseki okullar bölgesindeki köpekler toplatılsın

ermenekdeki köpekler toplatılsın.

otobüs çogaltılsın ve okullar bölgesine her saat başı gelsin. okullar bölgesindeki(kuruseki) yolları düzeltilsin” petrolün karşısındaki bogaz Yolların düzeltilmesi araç park sorununu çözümü

Kendimi tanıtmak isterim ……. Bolu da üniversite öğrencisiyim. Seçim vaatleri ya da şu anda yapılan faaliyetler sadece memleketimizin çalışan kesimlerine ait ve onlarla görüşmek üzerine oluşmuş, çoğu belediye seçimlerinde öğrencilerin de oy kullanabilmesi için memleketlerine gelebilmeleri sağlanmakta henüz böyle bir vaat göremedim büyüklerimiz etkiliyse bizde o kadar etkiliyiz.

Yurtiçi ve dışında çeşitli dallarda eğitim yapmakta ve çalışmakta olan birçok olağanüstü işler yapmış başarılı hemşehrilerimiz var. Onlarla bağlantılar kurup güzel ilçemizin doğasını, özünü bozmayacak hızlı, süper projeler üretebiliz. Bu konuda severek çalışacak, en son teknolojiyi uygulayacak birçok kişilerin çıkacağına inanıyorum. Emekli olmuş kişilerimizin de bilgi ve beceri tecrübeleriyle süper bir gelişme ve güzelleştirme seferberliği başlatabiliriz. Saygılar

“Ermenek te topraktan, kayalardan tespit edilmiş ve yeni tespit edilecek madenlerimize uygun insan ve madde kaybı sıfır, çevre kirliliğini de oluşturmayacak işletmelerimiz açılsın.  Çünkü elde edilecek hammaddeler ilaç, uçak, giyim….gibi bir çok alanlarda kullanılmak üzere fabrikalara gönderilebilir.”

Ana caddede Esnaf arabalarını getirip koymasın bi zahmet biraz yürüsünler park yeri yok diye de acizlenmesin tolmedrese altında boş yerde var ücretli otoparkta…

Halkbankası ile işbankası arası 100 araç varsa inanın 60 tanesi esnafın ondan sonra işyok tâbi olmaz gelen 15 dk durup işini göremiyor”

Şeffaf bir şekilde açıklasın  seçim çalışmaları belediyenin parasından mı kullanıyor açıklanmasını istiyorum

Ermenek e a.v.m istiyorum. Sineması olan. Sosyal hiçbir faaliyet yok bunları yapabilecek misiniz

Şu iki caddeninde yollarının yapılması, esnaf beylerin kaldırım ile vedalaşması işgale son vermesi, yukarı caddenin parka ücretlendirilmesi, bağ evi yapımında zorluk çıkartılmadan kolaylaştırıcı çözümler (sonuçta triblex daire yapmayacaz başımızı sokacak iki göz bir de verandası olan bir yer inşaa etmek ve resmi yollarla halletmek istiyoruz). Ve halka her ay sürekli farkındalık yaratacak seminerler düzenlenmesi.

“ERMENEK KONYA ARASINDA GÜNDE BİR SEFER YAPAN 0/0 50 BELEDİYE ORTAKLIĞI OLAN ERMENEK OTOBÜSÜ. TELEFERİK, ERMENEK BUCAKKIŞLA KARAMAN YOLU AÇILSIN. İLERİYE MATUF…KOMANDO TUGAYI VEYA SPOR OKULU…

BELEDİYENİN ERMENEK’Te üretilen ürünlerin pazarlama ve reklamında öncülük etmesi. MARASPOLİ SUYUNUN KAMU MALI OLDUĞUNUN TESCİLİ VE ELEKTRİK SNT.BAHÇESİ VE ELEKTRİK SNT.NIN BELEDİYEYE RESMİ OLARAK DEVRİ. KAVAK VB. AĞAÇLARIN ÇOKLUĞU NEDENİYLE BİR KAĞIT FB.SI KURULMASI. MUT’TAN HADİME KADAR TÜM YÖRE BELEDİYELERİ İLE KOORDİNELİ ÇALIŞMA VE ÜRETİM FAALİYETLERİ KONUSUNDA GİRİŞİMDE BULUNULMASI.TURİSTİK ÖREN YERLERİ İÇİN EMSAL ŞEHİRLERDE VAR OLAN İŞARETLEME VE GÜZERGAH DÜZENLEMESİNİN YAPILMASI. HALKLA DİYALOĞUN MUHTARLAR ARACILIĞI İLE DEĞİL, DOĞRUDAN İLETİŞİM İLE KURULMASI”

Gençlerin takılabilecegi biyerlerin olması ve kale yolu yapılması ve Ermenek içi yolların yapılması

Yol istiyorum gençlerin çalışabilecegi iş istiyor

Sessiz sakin bir ilçe olsun. Bir de dedikodusu olmasın. Yaşlı sakatlar için WC’lerde klozet olsun.. Otogar altına araç park yeri olsun. Çay 3 Tl. olsun. Turist tanıtım ofisi olsun. Şehir içi yön levhaları olsun. Ana yollarda hız kesen bariyerler olmasın. Parklarda “Çiçekleri Koparmayınız” (Çok ayıp) yazmasın. Çöp bidonlarının kapakları kapalı olsun. Ermenekli aslında ne yapacağını bilir.

Cok basit ama faydalı olacak bir şey tirabzon ekmek fırını karşına adliyeden çıkan yolun oraya Birtane ayna konsa 1 caddeden gelen arac daha rahat döner

İlçemize seferlerin eğer kanunen de mümkünse belediye kaymakamlık ortaklığıyla yapılmasını pek çok vatandaşı rahatlatacaktır

kaleye mangal ve teras alanı istiyoruz

Ermenek te toplumsal barış ve mutlu yüzlü insanlar görmek istiyorum. Ermenek zor coğrafya hizmet işi zor bir de seçim sonu insanlarla uğraşılmasın ona oy verdi bana vermedi diye…

Yarım ve eksik kalan bağ yollarının yer bölge ve mevki belirterek tamamlayacağınızı ilan ediniz  Örnek:Mahallealtı bağarası çomakmahalle Emin Özgüven bağı ile Reşat Portakal bağı arasında ki dar yol(tonajlı Fidan ve malzeme yüklü araçların Halihazırda ki mahalle yolunu kullanma İMKANI olmaması yukarıdaki 150-200 m lik yolun açılarak çatak yoluna birlelşirilmesi zorunluluk arz etmektedir.

GELEN BAŞKAN KİM OLACAKSA KENDİ ÇOCUĞUNA DAHİ İLTİMAS GEÇMESİN,OY UĞRUNDA YANINDA DOLAŞTIRDIKLARINDAN ZİYADE HALKIN İHTİYAÇLARINI KARŞILASIN,ERMENEK BİR TARİH VE DOĞA TURİZMİ ŞEHRİ OLSUN,HERŞEYDEN ÖNCE ANA YOLLARA ÇARE BULSUN,

Gelişen, üreten istihdam sağlayan, geleceği garanti altına alınan, Büyüyen, yaşam standartları yüksek olan bir Ermenek istiyoruz.

İSTEMİYORUM
– Halka üstten bakan,
– Yolsuzluk yapan,
– Kendi adamını belediyeye koyan,
– Halka kulak vermeyen,
– Belediyeciliği beton ve asfalt yığını zanneden,
– Kültürü, Sanatı ve sporu yok sayan,
– Gençlerin ihtiyacını göz ardı edip torpille iş vadeden,
– Çarşıda pazarda insanımızı güler yüzle karşılamayan,
– İhaleleri ve belediye gelir giderlerini şeffaf bir şekilde paylaşmayan ,
– Gerek basın, gerek sosyal medya gerekse birebir yapıcı eleştiriye açık olmayan, – Halkı dini ve ideolojik görüşüne göre ayrıştıran BAŞKAN İSTEMİYORUM”

Başı boş sokak hayvanları için çözüm istiyorum

1 cadde de arabamızla çıkmaya aciz oluyoruz 50 tl bir sey alacagiz 100 tl yakıt yakıyoruz park yeri aramaktan 1cadde esnaflarindan ricamız bisikletle gelip parasına talip oldukları köylülere biraz alan yaratanların..

Yarım kalan bağ yollarının tamamlanmasını istiyorum.

Gündeme dayalı Sivil Toplum Kuruluşları ile Aylık bir toplantı yapılması, Ayrıca kasaba ve köy halkımızında sorunları içinde belirli zamanlar da köy ve kasabalarda belediye ve il encümenlerimizinde katılımlarıyla toplantılar yapılmasının iyi olacağını düşünüyorum.

Ermenek maden şehri ve bir çok insanımızı madenlerde şehit verdik. Yassıkaya tarafına vagon, madenci anıtı ve 50 ye yakın vefat eden madencierimizin isimlerinin yazılmasını istiyorum.

Nallica tarla yolları asvaltlanmasini ve duzenlenmesini istiyoruz yollar çok bozuk..

Bizim mahallede ekmeklik yok ekmeklik istiyoruz uğur sozkesen caddesinde servis kalkmasını istiyoruz.

Ana Cadde ve Alt Cadde zemin ıslahı
Turkuaz mesire alanı gibi alanların sayısının arttırılması
Ana Cadde ve Alt Cadde zemin ıslahı
Turkuaz mesire alanı gibi vakit geçirilecek yerlerin çoğaltılması

Hastanedeki doktorların tam olması özellikle kadın doğum

TURKUAZ GÖLÜ CİVARINA AQUA PARK İSTİYORUZ VE ERMENEKTE KRAL FM ÇEKMİYOR.

Toki ermenek arasına aydınlatma istiyoruz.

1- GÖRMELİ KÖYÜ ELMA DERESİ GÖLETİ-ZEYTİN-CEVİZ-SEBZE SULAMASI İÇİN,
2- GÖRMELİ KÖYÜ DUZDAŞI SEMTİNİN EVLERE GİDEN YOL YOK. YAPILMASI ELZEM.

3-GÖRMELİ KÖYÜ ERMENEK HES LOJMANLARI YOLUNUN ASFALTLANMASI.

 

SORUYORUM:

Bütün Belediye Başkan Adaylarına soruyorum Belediyeyi kazandığınızda işçi çıkartacakmısınız.

Ermenek bölgesinde sağlık problemleri ile alakalı nasıl bir çalışmanız var?

Yukarı mahalle yanı ULU Camii etrafıdakı bır kaç ev restore edıplıp turızme kazandırılacak mı? önceden yukarı carsı vardı. bır ıkı dükkan acıp (bakırcı tuhafıyecı semercı gibi) acılıp ya da böyle bır seyı esnafa söyleyip teşfık edıp oraya dükkan açmayı düşünüyorlar mı bu konuda ne dıyecekler?

degırmemlıkde bır kaç konak alıp bunlarıda restore ettırıp içinde ermenegın geneleksel yemeklerı pısıp hem lokanta hem de evı tanıtmak amaçlı ne düşünüyorlar (örnek elektrik santrali etrafı evler) çünkü burayı bılen yok elektrik santralini

Konya’da şükran köyü var burada tüm sanat moda yazar kısaca tüm camıadan ünlü kısılerın evi var beledıye de böyle bır sey dusunuyormu mesela baraja yakın bı tarla alıp oraya 3/5 ev yapıp sımdılık ermeneklı sanatçılar ve onların sayesınde dıger sanatçı kısılerde gelir dıye düşünüyorum bu konu hakkında başkan adaylarının fikrini öğrenebilirmiyim teşekkür

Geçen hafta bir cenazeyi burdan Ereğli’ye belediyenin istediği ücretin fazlası verildigi halde gece şöförüm yok veremem diyerek cenazeyi ve cenaze yakınlarını mağdur etmenin mantığı nedir? Ermenek belediyesinden şoför bulunamıyor da Kazancı belediyesinden şoför bulunup hiç bir para talep etmeden cenaze nasıl nakil oluyor? Bu Ermenek belediyesine yakıştı mı?

Yaklaşık 4 ay kapalı kalan mezbahane de kesilmeyen küçük ve büyük baş canlar nerede kesildi, veteriner denetimi yapılmadan halka sağlıklı mı, hastalıklı mı, yoksa mundar mallar mı yedirildi?”

İmar planı hakkında düşünceleriniz nedir?

Ermenek Konya 400 Tl. Konya Bursa 500 Tl. Belediye Buna bir çare bulamaz mı?

iskurdan alım yapiliyor deniyor ama hep kendi adamları yani belli kişilere çıkıyor nasıl oluyor acaba

Ermenek belediyesinde niye bir tane bile tahtacılardan personel çalışmıyor onlardan hiçbiri belediyede çalışmak istemiyor mu? belediyede çalışmak için yeterli bilgi birikim ve kalifiyeye hiç biri sahip değiller mi? Beş yıldır zaten belediye hiçbir personel alımı yapmadı da ondan mı? Yoksa belediye yönetimince ayrımcılık mı yapılıyor

yeşil Ermenek beton Ermenek olmasın bağ arasi ve bahçelere alt yapı yapililacak mi

Kazanırsınız ilk ermeneğe ne yapmayı düşünüyorsunuz Şehir içi trafik sorunu vardır.

Dogalgaz neden Ermenek in bütün mahallelerine verilmiyor yukarı mahalleler de neden dogalgaz yok

ana caddenin yolu ne zaman asfalt olacak kilitli parke araçlara zarar veriyor bundan ne zaman vazgeçilecek

pazar yeri sıkıntısı ne zaman çözülecek”

Otobüs çogaltılacak mı

Musalla mezarlığının üst kısımlarında Araç ulaşımı yol sorunu nedeni ile yok.  Bu durum özellikle yaşlı, hasta ve sakat cenaze sahiplerini yakınlarına son görevlerini yaparken ve sonrasında ki kabristan ziyaretlerinde olumsuz etkilenektedir.

ESKİ kasap hanenin arkasında ki yolun işlevselleştirilerek (parke taşı döşemesi veya asfalt YAPILMASI) gibi bu acil EZZEM, İNSANİ konunun çözümü ile ilgili düşünceniz nedir?”

Ahmet KELEŞOĞLU vakfıyla birlikte yürütmeyi düşündüğünüz Projelerimiz var mı? Varsa nelerdir? Projelerle ilgili vakıf yetkililerle görüşmeniz oldu mu?

1 caddedeki park sorununu ve karaman merkeze bile otobüs olmama durumunu nasıl çözeceksiniz

“Ana cadde için trafik proplemini çözmeye yönelik neler yapacaklar ? yoksa kimsenin rahatı bozulmasın diye görmezden gelmeye devam edilecek… Radikal kararlar alinması elzhem Tek yön uygulaması olabilir mi?

Belediye işleterek parko uygulaması istiyoruz 15 dk fazla duruyorsa parasını versin belediyemize katkısı olsun

Halk çarşida gelip bişey alıp gitmeye korkar oldu.

Belediyenin ne kadar parası var soruyorum

Belediyeyi aldığınız zaman öncekiler gibi sağı solu satacak göstermelik bir şeyler mi yapacaksın? Geçici çözüm değil kalıcı çözüm istiyorum. İşsizlik aldı başını gidiyor, Ermenek 5 yıl geride 5 yıl daha gitmesin. Kalıcı akılcı bir çözüm sunabilir misiniz???

5 yıl boyunca Ermenek başkansız yönetilmeye çalışıldı ama sonuç hüsran oldu Ermenek 5 yıl boyunca herşeyden mahrum kaldı şimdi soruyorum bir ilçe daha ne kadar böyle devam edebilir biz insan değil miyiz bizim için yapılacak olan şeylerden neden mahrum kalalım

BELEDİYE Başkan adayları diyelimki. kazandılar…ERMENEK’i geleceğe hangi veri ve donelerle hazırlamaya çalışacaklar. İstihdam, verimlilik ve değişimde süreklilik noktasında vizyonel düşünceye ne kadar yaklaşım gösterecekler.

Birinci caddenin park sorunu ile İLGİLİ tarih vererek çözüm önerinizi kamu oyuna ve halka açıklarmısınız?

“Ermenek’in yer altı kaynağı olan linyit kömürü, katma değer olarak ulusal bazda ülkemizin kıymetli bir kaynağı iken, Ermenek ve ermenek’ liye yeraltından çıkarmak ve taşımak suretiyle ekonomiye kazandırmak dışında malesef hiç bir katkısı olmamıştır.

Belediyemize, vergi, harç, kıymetli kağıt gibi akar noktasında bir projeniz var mı? lütfen konu ile ilgili yasal boyutunda kapsayan bir proje hazırlayıp kamu oyuna ve halka açıklarmısınız?”

“Torosların incisi, gerdanlığı nadire kanyonunda gölde tekne turu haricen başkaca bir faaliyeti neden yok!!!  Doğa yürüyüşcülerini bu eşşsiz doğada ne zaman göreceğiz?

Bölgenin yürüyüş rotasına girmesi için yapacağınız somut projemizi lütfen açıklarmısınız?”

“Yamaç paraşütü noktasında ilçemizin potansiyeli yüksek. Bu konuda yapılanlara ilave olarak,  Ülkemizde bir Ermenek yamaç paraşüt merkezi neden olmadı ve turizme kazandırılmadı noktasında ki somut projemizi adım adım anlatırmısınız?”

“Bozdağ kayak merkezi, pergel batırıp 360 derece çevirdiğimde bölgede ki tek kayak merkezi.  Buranın ülkemizdeki DİGER kayak merkezleri gibi işletile bilmesi için yapacağınız projeyi net ve adım adım anlatımısınız?”

İlçemize ulaşım konusunda büyük problem yaşanıyor. Günde Konyadan 2 Karamandan 2 araç var sefer sayılarının arttırılması hakkında herhangi bir çalışmaları var mı ?

Seçimi kazanması halinde yapmak istediklerini gerçekleştirmek için ne gibi çalışmalar yaptiğini sormak istiyorum..  Tüm adaylar seçildiğiniz takdirde gerçekleştireceğimiz projeleri kaynakları ile birlikte ayrıntılı olarak açıklamayı düşünüyor musunuz?

“NEDEN BELEDİYE BAŞKANLARI DURUP DURUP SEÇİM ZAMANI DAHA FAZLA İŞ YAPMA DERDİNE DÜŞÜYOR?

NEDEN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI SEÇİM YAKLAŞTIKÇA KAPI KAPI DOLAŞMAYA BAŞLIYOR? NORMAL ZAMANDA HALKIN İÇİNE GİRİP SORUNLARINA ÇÖZÜM ARAMIYORLAR?

NEDEN BELEDİYE PERSONELLERİ LİYAKATLE DEĞİLDE SEÇİMDE OY VERENLERE GÖRE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİNE UĞRUYOR?

YILLARDIR YAPILAMAYAN ANA CADDELERİN YOLLARI NEDEN SEÇİMDE OY MALZEMESİ OLABİLİYOR?

İNSANLARIN GÖRÜNÜŞÜNE, DÜŞÜNCELERİNE VE İNANÇLARINA BAKILMAKSIZIN HİZMET İNSANA ÇOK GÖRÜLÜYOR? NEDEN BİRİLERİ ZENGİN OLMA, RANT KAPMA SEVDASINA ERMENEK’E İHANET EDİLİYOR?”

Geçen dönem sıfır olarak alınan teknenin 2.el olduğu ve ilk geldiği sırada motorunun arızalandığı söyleniyor. 2.el olarak teknenin alındığı faturanın yüksek kesildiği dedikodusu var bununla ilgili araştırma yapıldımı, yapılacakmı

Ermenek için En Büyük Hayaliniz nedir.

Esnafın kaldırım ve cadde işgaline bir çözümünüz olacak mı rezerve araç park yeri yapanlara nasıl bir yaptırım düşünüyor başkan adaylarımız

Sokak canları için projeleri varsa lafta değil kalıcı çözüm yolları nelerdir?

Kaldırım ve yol işgaliyeleri hakkında kararlılıkları nelerdir? Turizmi ön plana çıkarmak istenirken bu ermenege yakışıyormu?

Tüm adaylar tüm projelerinin kaynaklarını lütfen açıklasınlar? 256 afet konut tamamı teslim tarihi ve listesi
“Adaylarımıza başarılar diliyorum.
1-Önümüzdeki beş yıl için stratejik planları nedir?

2- Kalıcı İstihdama yönelik neler yapılacak.
3- Mevcut Kooperatifler ile nasıl bir işbirliği yapacaklar.

3- Turizm konusunda nasıl bir çalışmaları olacak.

Eğitim Seviyeniz, bilgi birikiminiz hiç bilmediğiniz Belediyeyi yönetmeye yeterlimidir. Belediye yönetimi ile ilgili düşünceleriniz nedir

Ermenek Belediyesi Sitesinde Meclis Kararları neden yayınlanmıyor ya da uzun bir süre sonra yayınlanıyor saklanılan bir şeylermi var özellikle 2022 yılı meclis kararları neden yok

Geçen dönemde imar planı değişiklikleri ile ilgili istismar duyumları çok fazla örneğin ……. inşaat yapmış olduğu yerin 6 kat olması ……. petrolünün otogaz ruhsatı alması vb gibi ayrıca şirketin  hesaplarında usulsüzlükler yapıldığı özellikle mesire alanının paralarının kendi harcamalarında kullandığı vs ler ile ilgili soruşturma yapacakmısınız üstünü örtecekmisiniz. Şirket Müdürü olarak kişilerin hangi vasıfla şirkete müdür olarak atandığı ve Turkuaz eylem grubu derneğine nasıl para aktarıldığı bununla ilgili paraların iadesi ile ilgili bir çalışma yapacakmısınız. Belediye Şirkettinden huzur hakkı adı altında para alınıyor mu ya da alacak mısınız.

Ermenek’te yaklaşık oturulmayan/kimsenin girip çıkmadığı/yıkılmaya yüz tutmuş 1000 kadar kargir/taş evlerin restorasyonu yapılacak mı? Kentteki iskan probleminin en kısa ve en hızlı çözümü olarak bu sorunu gündemine alan ve/veya üstesinden gelebilecek var mı?

1) Eyüp Çayır seçildiği takdirde hizmet getireceği kanaatindeyim fakat Ak Parti hükumeti pek çok rüşvet, yolsuzluk, torpil gibi hizmetin önüne geçen ahlaki sorunlarla karşımıza çıktı. Kendisi seçildiği taktirde olumsuz Ak Parti izlenimini Ermenek’te devam ettirecek mi? Yoksa Ak parti adayı, güvenilir bir hemşehrimiz olarak devam mı edecek?

2) Mustafa Bozcu seçildiği taktirde yine aynı şekilde hizmet getireceği kanaatindeyim. Sayın başkan, olumsuz CHP izlenimini Ermenek’te kırabileceğini düşünüyor musun? Seçildiğiniz taktirde Ermeneğin yararına kendi partinizdeki kişilerin karşısında durabilecek misiniz?

3) İzzet Battır’ın seçim propagandalarında “”Ermeneğin Turizmden başka şansı yok”” gibi bir sloganın Ermeneğin üretimdeki, verimindeki, daha farklı alanlardaki yapılabilecek yenilikleri yok saymak değil midir? Ermenek tarih boyunca turizm dışında pek çok alanda gelişim göstermiştir. Bununla birlikte Ermenek’te yaşamayan ve Ermenek’in sıkıntısını Ermenekliler kadar hakim olmayan birisine oy vereceklerini düşünüyor musunuz?”

Ermenek Belediyesini neden ……. …… yönetiyor? belediyeyi yine onlar mı yönetecek?

Madem öyle onlar aday olsaydı.

BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLİRSENİZ BELEDEİYEDEN SİZDEN OLMAYAN İŞCİLER ÇIKARILACAKMI.

mülteciler hakkında ne düşünüyorlar ?

2 YORUMLAR

 1. Sosyal medya üzerinden canlı yayın yapmak kolay gibi gözüksede çok meşakkatli ve teknik açıdan zor bir iştir. Bunu başardıkları için Ermekinsesi.com ekibini kutlarım.
  Seçime günler kala adaylar ve halkın karşılıklı iletişim kurarak sorunlara birlikte çözüm bulmaya çalışmalarını çok faydalı buluyorum.
  Adaylara başarılar diler, Seçimlerin lçemiz için hayırlı olmasını dilerim.
  Hasan Köksoy
  Kazancı Haber

 2. Merhaba.
  Farklı siyasi görüşe sahip insanların, aynı masa etrafında medeni bir şekilde, tartışabileceğini gösteren bir program olmuş. Keşke tüm adaylar katılsa, daha etkin ve verimli olurdu. Karaman ilinde de bir basın kurumundan, aynı hareketi bekledik ama maalesef gelmedi. Güzel bir program olmuş. emeği geçenleri kutlarım
  MAHMUT YILDIZ
  KARAMAN BAĞIMSIZ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz