Depremden Kaçılmaz Tedbir Alınır 

0

Türkiye deprem risk ve fay hattı haritası 2023 haritasına baktığımızda ülkemizin Dünya deprem kuşağının yolunun nerelerden geçtiğini görüyoruz. 

Türkiye, 6 Şubat 2023 merkez üssü Gaziantep’in Nurdağı ilçesi olan depremle sallandı.  

10 büyük ili etkileyen deprem sonrası fay hattı sorgulamaları yapılmaya başkandı. Özellikle büyük şehirler için büyük bir tehlike oluşturan deprem sonrası deprem fay hattı haritası, aktif ve pasif fay hatları, fay hattının geçtiği iller merak kazandı.  

Günler ve saatler geçtikçe depremin acı görüntüsü çöküntüler/molozlar altından gün ışığına çıkmaya başladı.  

Bölgemizin deprem kuşağı altında olmaması bir ayrıcalık olmasına rağmen, görevleri icabı deprem kuşağı bölgesinde yaşayan çok sayıda köydeşimiz, bölge insanımız var.  

Hayatını kaybedenlere Allah (cc) rahmet eylesin, mekânlarını Cennet eylesin, Rabbim (cc) korktuklarından emin eylesin. Ailelerine dostlarına, bölge halkına sabırlar dilerim.  

Maalesef 6 Şubat 2023 de meydana delen depremde bölgemizden birçok vatandaşımız hayatlarını kaybettiği haberlerini alıyoruz. Ne kadar kader denir bilemiyorum. Konunun uzmanları yıllardır ülkemizin dünya deprem kuşağı içerisinde olduğunu belgeleriyle söylüyorlar.  

Hangi illerde deprem riski var? İşte Türkiye’de birinci derecede riskli bölgeler, ikinci derecede riskli bölgeler ve üçüncü derecede riskli bölgeler. 

Deprem risk haritası ile 2023 Türkiye fay hattı haritası. AFAD tarafından açıklanan verilere göre Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de, 7,4 büyüklüğünde ve saat 04.26’da merkez üssü Gaziantep’in Nurdağı ilçesi olan 6,4 büyüklüğünde depremler meydana geldi.  

Deprem sonrası çok sayıda artçı deprem de yaşandı. Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye, Malatya gibi 10 ilde hissedilen depremin ardından “Evimin altından fay hattı geçiyor mu?” sorusu ile beraber Türkiye fay hattı haritası merak kazandı. 

 

Şerafettin GÜÇ  

(Kaynak A.A. Resimler Dünya Basını) 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz