Ermenek Kaymakamı Hacı Kerim Meral, Kuş Ali Obası’nı ziyaret etti!

0

Ermenek Kaymakamı Hacı Kerim Meral, bölgemizdeki son yörük obası(konar-göçer) olan Kuş Ali Obası’nı, kış göçleri sırasında bu gün konakladıkları alanda ziyaret etti.

Kuş Ali Obası’nı, Hadim Yaylası’nda yazı geçirdikten sonra, kışlamak için Aydıncık’a doğru göçleri sırasında Ermenek-Çamlıca civarında konakladıkları sırada, Ermenek Belediyesi Meclis Üyesi Kadir Eşme ile birlikte bu gün ziyaret eden Ermenek Kaymakamı Hacı Kerim Meral, obanın aile üyeleri ile yaşamları ve sorunları üzerine sohbet etti.

Meral, sohbet sırasında Atatürk’ün ‘Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları’na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez’ sözünü hatırlatarak, yörüklerin tarihimize ve kültürümüze kattıkları değere vurgu yapıp, obanın yaşam biçimi ve sorunları hakkında sohbet edip bilgi aldı.

Geçmişte ‘yer sofrasında yemek yemeyi makamına hakaret’ sayan kaymakamlara alışkın olan Ermenekli’ler, Hacı Kerim Meral’in bu duyarlılığını bir taraftan şaşkınlık, diğer taraftan hayranlıkla karşıladılar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz