ERMENEK KAYMAKAMLARI ATEŞ ALMAYA MI GELİYORLAR?

Ermenek’in şu anki   Kaymakamı Nurhalil ÖZÇELİK vekil olarak atanmış.  Kaymakamlık sitesindeki bilgilere göre,  1989 doğumlu,  28 yaşında bir genç. Kaymakamlıkta  ilk görev yeri, öncesinde Maliye Bakanlığı da 3,5 yıl çalışmış. Gazi Üniversitesi   İktisat Bölümünden mezun. Belli ki çalışkan ve başarılı, 09.11.2017 tarihinde Ermenek’e tayin olmuş. Ermenek gibi zor bir coğrafyada, imkanları kıt bir ilçede  görev yapmış olması ilerde aldığı görevlerde daha deneyimli ve başarılı olacağı  ümidini taşıyorum. Böyle kısa ve tanıtıcı bir bilgiden sonra,
Ermenek Kaymakamlık Sitesi’ne girildiğinde, Sayın Nurullah ÖZÇELİK’e kadar  Site’de kaymakamların adı yazılı ama eksik. Kaymakamlık sitesindeki düzenlemeyi yapan eksik yapmış, belki de bu kadar yapabildi. 1978 öncesi görev yapan kaymakamların adı sanı yok, sonrasındakilerin de çoğunun fotoğrafı yok. Bir anlamda Ermenek’te görev yapan kaymakamların, kaymakamlıktaki görev arşivi/ hafızası yok sayılmış. Bunu büyük bir eksiklik olarak görüyor ve tamamlanması gerektiğini düşünüyoruz.
Kaymakamlığın Sitesinde 1978 yılından beri görev yapan kaymakamların isimler var. Nurhalil  ÖZÇELİK  dahil 24 kaymakam görev yapmış. Ortalama görev yaptıkları süre 1,5 yıl. Bir buçuk yılda, bir yönetici ancak insanları ve yerleşim yerlerini ancak tanır. Kalkınmaya yönelik bir çalışma yapamaz.
Ermenek’te en uzun görev yapan kaymakam, sitedeki isimler göre Yusuf Ziya KARACAEV ( 18.08.1981-05.07. 1985)  yaklaşık 4 yıl görev yapmış.
Yusuf Ziya Bey’den sonra yaklaşık üç yıl Ermenek’te kaymakamlık görevi yapan Mehmet Alabacak ve Eyyüp Güngör’dür. Diğerleri   Ermenek’te yaklaşık birer yıl görev yapmışlar.
Ermenekliler, kaymakamlarının sık sık değişmesinden şikâyetçiler, neden sık görev yerlerinin değiştiğini ben de anlamış değilim.
Kaymakamlar, ilçelerde devletin temsilcisi, işleyişi gözü kulağı olduğu gibi, ilçenin kalkınmasında etkin rol alan gelişimini sağlayan önemli bir aktördür. Aynı zamanda fakir fukaranın, düşkünlerin, imkânı olmayan hasta ve engellilerin de başvurduğu devlet kapısıdır. İlçede devletin eli kolu, vatandaşların da anası babasıdır. Durum böyle olunca Taşeli ilçelerindeki kaymakamlarımızın daha görev yerlerini tanımadan/ az da olsa bir hizmet vermenin ve proje uygulamasının heyecanını yaşamadan tayinin çıkarılması ne derece doğru bir tasarruf bilemiyorum. Bildiğimiz vatandaşlarımızın kaymakamlarının sık sık değişmesinden şikâyetçi olduklarıdır.
Ermeneklilerin, Lütfi ELVAN bakanımızdan kaymakamlarının sık sık görev yerlerinin değişmemesi dileklerinde/ricalarında  bulunduklarını  arz ederiz.
06.12.2017
Hasan ŞİMŞEK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram