Gurur kaynağımız gençlerimizin büyük başarısı!

0

Ermenekli gençlerimiz hayatın her alanında bizi gururlandırmaya, göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Bunun en son örneği, Konya Teknik Üniversitesi Yazılım Mühendisliği’nde eğitim gören Mehmet Doğan Uyanık, Mustafa Dirican adlı iki kardeşimiz oldu.

Mehmet Doğan Uyanık ve Mustafa Dirican okullarında kurdukları 4 kişilik bir ekiple hazırladıkları proje ile, 2023 TEKNOFEST’e katıldılar ve 3000 proje arasında alanlarında 4. oldular.

Yapay zeka ile dron teknolojisini birleştirerek, sağlık alanında büyük yarar sağlayacak bir sistemle, sağlık sorunları yaşayan kişilere, anında ve kişiselleştirilmiş ilk yardım malzemesi ulaştırmak üzere bir proje yazdılar ve uyguladılar.

Projeye uygun özel yazılım geliştirip programladıkları dronlar sayesinde, sağlık kurumlarında hazır bekletilen dronlar ile, önceden sisteme kaydolmuş kişilerin herhangi bir sağlık sorunu karşısında SOS vermesi üzerine otonom olarak olarak harekete geçip, yardım isteyen kişinin konumuna ulaşarak onun ihtiyacı olabilecek ilk yardım malzemesini ve gerekirse bilgi ulaştıracak.

Öğretmenlerinden aldıkları 20.000 TL borçla geliştirdikleri bu proje ile, 2023 TEKNOFEST’te dördüncü olan gençlerimiz, onur ve başarı sertifikaları yanında 50.000 TL başarı ödülü aldılar. Aldıkları para ödülü ile öğretmenlerinden aldıkları borcu ödeyen gençlerimizin yeni hedefi, 2024 TEKNOFEST’e yeni bir savunma sanayi projesi ile katılarak daha büyük başarılara imza atmak.

Gençlerimizin bu başarısı ile gururlanırken, onların her türlü ihtiyaçlarına yönelik duyarlı olmak, hem ülkemiz adına hem de Ermenek adına hepimizin görev ve sorumluluğu olmalı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz