Hac Kuraları Yeniden Çekilebilir!

362
0
Hulusi Oran
25 Haziran 2013

Hac Kuraları Yeniden Çekilebilir!
Devam eden Kabe inşaatı yüzünden Suudi Arabistan yönetimi aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelerden Hac kontenjanının yüzde 20 azaltılmasını istedi.
14 bin hacı adayını ilgilendiren karar için Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) formül arayışına başladı.
Bu sene 1 milyon 372 binlik başvuru arasından, kurada Hac için 74 bin aday belirlenmişti. Suudi yönetiminin talebi, kuradan çıkmasına ve parayı yatırmasına rağmen 14 bin hacı adayının hacca gitmesini tehlikeye soktu.

'Seneye Erteleyin'
Sıkıntı için DİB devreye girerek sorunu çözmek için Suudi Arabistan yönetimi ile temasa geçti. Türkiye'den gönderilen resmi yazıda, Türkiye'nin kapsam dışında tutulması, yüzde 20 kontenjan azaltılmasının gelecek sene uygulanması talep edildi. Gelecek cevaba göre, krize formül geliştirilecek.

Yeniden Kura Çekilebilir
Suudi yönetimi, yüzde 20 kontenjan azaltılması ısrar ederse 74 bin kişiye yönelik sıralı kayıt olmadığı için 14 bin kişinin elenmesi sıkıntı teşkil edecek. Bugün'ün haberine göre; sorunun çözümü için, Hacca gitmeye hak kazanan 74 bin aday arasından yeniden kura çekilmesi seçenek olarak masada duruyor.
Bu durumda, yüzde 20 oranında azaltım olursa 74 bin Hacı adayından yeniden 60 bin kişi belirlenecek. 74 bin yerine 60 bin kişi Hacca gidecek. Ancak hac paralarının önceden yatırılması, otobüs ve otellerin ayarlanması, tüm işlemlerin sona ermesi sıkıntıyı daha da artırıyor.

Suudiler jest yapar mı?
Her sene Hac ibadetini yerine getirmek için tüm dünyadan yaklaşık 1 milyon 300 bin kişi Arabistan'a gidiyor. Hac ibadetini gerçekleştiren Suudi vatandaşların sayısı ise 3 milyonu buluyor. Suudi yönetiminin kontenjan azaltımını kendi ülke vatandaşlarına uygulaması durumunda sorunun çözülebileceğine işaret ediliyor. Bu yüzden Türkiye gibi diğer ülkelerde de gözler Suudi yönetiminin bu yönde yapabileceği jeste çevrildi.
0

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here