İnsanoğlu Toprak Almaya Doymadı. Toprakta İnsanoğlunu Almaya Doymadı.

0

28 Ekim 2014 Tarihinde Karaman İli Ermenek İlçesi Pamuklu (Cenne) Köyü Yakınlarında ki Linyit Kömür Madeninde Su Baskını Sonucu Hayatlarını Kaybeden 14 Maden İşçisini Rahmetle Anıyoruz. Bu Makale Bu Amaçla Kaleme Alınmıştır. Haber Niteliklidir.

“Yokluğun Adını Şükür Koydular. Neymiş hayat devam ediyormuş. Ben gözümden akan yaşı bilirim. Bir de bağrıma bastığım taşı bilirim. Hayat size devam ediyor, bizleri saymayın.”

Bir eli eşinin mezarında, Bartın Amasra Kömür Ocağı 41 şehitlerini kast ederek;

– “Kendi derdimiz gibi dertlendik 14 Ekim 2022 de Bartın Amasra kömür ocağında hayatlarını kaybedenlerin acısını. Bu ailelerin neler çektiğini biz biliriz. Artık kendimizden ve vicdanımızdan başka güvenecek hiç bir şeyimiz yok. Mekânları cennet olsun tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun yattıkları yerlerin taşı toprağı gül olsun inşallah bizleri de şefaatlerine nail etsin inşallah yüce Allah’ım”.

– “Rabbim ibret al diye iki göz vermiş. İbret alanlardan eylesin unutmayanlar sağ olsun, onlarda unutulmaz. Bir gün dahi Rabbim unutulmayanlardan eylesin biz aciz kullarını inşallah”.

– “Kimse kimsenin yerine hiçbir şey hissedemez. Her insan kendi mahşerini yapayalnız kendi yaşar. Maden kazalarında ki ölümler kader değildir. İhmaldir”.

 – “Yıllardır her sene ellerimize yıllık ceviz kınası yakarız. Günü tam belli değildir. Ekim ay’ı ilk günü veya üç gün sonrası fark etmez. Ama 28 Ekim gelince gözlerimize ister istemez 8 senedir kınamız kendiliğinden yakılıyor.”

Bu sözler gözleri kan çanağı gibi olmuş, 28 Ekim 2014 tarihinde Karaman’ını Ermenek ilçesine bağlı Pamuklu (Cenne) köyü yakınlarında Has Şekerler Madencilik’e ait kömür madeninde su baskını sonucu 18 işçinin mahsur kalarak hayatını kaybettiği olayda eşlerini kaybeden F.H. ve Z.H. iki eltiye ait.

 Faciada; Mehmet Baha, Ömer Cansu, Recep Çiloğlu, Osman Çoksöyler, Hüseyin Çolak, Hüsnü Çolak, Tezcan Gökçe, İsa Gözbaşı, Hüseyin Gültekin, İsmail Gürses, Ali Haznedar, Kerim Haznedar, Uğur İlhan, Mehmet Özcan, Mehmet Tokat, Hasan Tuncer, Bahri Üzer ve Kamil Yaman adlı maden işçileri yaşamını yitirmişti.

Ermenek kömür kazası Türk madeninde ikinci büyük kazadır. Bir önceki Soma kömür kazası 13 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşmiş orada 301 vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

F.H.’nın iki gözü iki çeşme halinde. Ağzından dualar dökülmeye, Rabbinden dileklerini istemeye başlıyor.

– “Lâlet olsun bu adaletsizliğe, sevmiyorum seni EKIM ayı. 28. 10. 2014 de biz bittik. Bu kömür ocaklarında çalışanların evlatları yetim kalmasın artık. Öncelikle yüce Allah’ımız var. Sonra vicdanımız ve merhametimiz var. Güya kömüre KARA ELMAS demişler, karası biz garibanlara, elmas patrona kalmış biz bunları anladık ve gördük”.

– “Haklı olmak değil amacımız mutlu olmaktı. Çok görmeselerdi ama çok gördüler elimizden aldılar aç gözlü fırsatçılar. Rabbim fırsat vermesin fırsatçılara inşallah paragöz değil tok gözlü olmalıydı. Helal ekmek peşinde olanlar halk ve adalet yalnız yüceler yücesi Allah’a aittir adaletine sığındığım yüce Allah’ım yeryüzünde yer verdi, toprağın altında yer vermesin inşallah bizi diri diri gömenlere”.

– Biz kömür kazası aile mağdurları olarak son sözümüz şudur;

Yokluğun Adını Şükür Koydular ”…

Ermenek Aşağı Çağlar Köyünün mezarlıklarında ki toprak gözyaşları ile hâlâ ıslak. Kömür Kazası Şehitlerinin mezarlarının başında ayrı ayrı Türk Bayrağı sekiz senedir dalgalanıyor. Ruhları şad mekânları Cennet olsun.

Yeraltı madencilik faaliyetlerinin başlıca risklerini gaz ve toz patlamaları oluşturuyor. Her yıl dünya genelinde madenlerde meydana gelen patlamalar çok sayıda işçinin hayatına mal olabiliyor.

Madencilik işkolu çalışma hayatının en tehlikeli sektörleri arasında yer alıyor. Türkiye’de 1996–2006 yılları arasındaki SGK verilerine göre iş kazalarının %8,71’i, meslek hastalığı vakalarının %49,20’si, sürekli iş göremezlik vakalarının %26,76’sı, ölüm vakalarının ise %10,05’i madencilik sektöründe meydana geldi.

Grizu nedir, grizu patlaması nasıl olur?

Fransızca bir kelime olan grizu, metanla havanın karışımını ifade ediyor. Yönetmeliklere göre yeraltı çalışmalarında patlayıcı ortama zemin hazırlayacak miktarda metan gazı çıkma ihtimalinin olduğu yerler grizulu kabul ediliyor.

Kimyasal formülü CH4 olan metan renksiz, kokusuz ve yanıcı bir gaz. Metan gazı; ömürleşme, kömürün kökeni olan ve su altında havasız kalan bitkilerdeki karbon, hidrojen ve oksijenin birbirleri ile yaptıkları kimyasal tepkimeler ile oluşur. Bu kimyasal tepkimeler neticesinde karbon oksijen ile birleşerek (CO2), oksijen hidrojen ile birleşerek (H2O) ve hidrojen karbon ile birleşerek (CH4) meydana geliyor.

Türkiye’de Grizu Patlamaları

Sıra Tarih Yer Kaza Nedeni Sonuç
1 7.3.1983 Armutçuk/Zonguldak Grizu 103 ölü–96 yaralı
2 11.4.1983 Kozlu/Zonguldak Grizu 10 ölü–9 yaralı
3 1983 Ermenek/Karaman Grizu 12 ölü
4 1986 Oltu/Erzurum Grizu 6 ölü
5 31.1.l988 Gediz/Kütahya Grizu 6 ölü
6 7.2.1990 Yeniçeltek Grizu 68 ölü–1 yaralı
7 3.3.1992 Kozlu/Zonguldak Grizu 263 ölü–51 yaralı
8 26.3.1995 Sorgun Grizu 40 Ölü
9 30.11.1996 Yapraklı Grizu 5 Ölü
10 12.09.2003 Aşkale Grizu 7 Ölü
11 22.11.2003 Ermenek/Karaman Grizu 10 ölü
12 21.04.2005 Gediz Grizu 18 ölü
13 03.06.2007 Dursunbey Grizu 17 Ölü
14 13 Mayıs 2014 Soma Grizu 301 Ölü
15 14 Ekim 2022 Bartın/Amasra Grizu 41 Ölü (En az)

 

Grizu patlaması nasıl önlenebilir?

Metan gazı doğada bulunan renksiz, kokusuz ve zehirli olmayan bir gazdır. Havadaki oksijen oranının yüzde 12’nin altına düştüğü durumda boğucu özellik gösterir. Bu yüzden yeraltı maden işletmelerinde kullanılan uygun ve yeterli havalandırma sistemleri, sürekli gaz izleme sistemleri, gaz ölçüm cihazları ve erken uyarı sistemlerinin varlığı, yeraltı işletmelerindeki kazaları önleyebiliyor.

Ermenek bölgesinde kömür kazasında eşlerini, evlatlarını kayıp eden vatandaşlarımıza A.A. Ajansı Karaman temsilcisi sevgili Mehmet Çetin ile beraber bölgede mezarlarını ve aileleri ziyaret edip acılarını bir kez daha paylaştık. Duygu yüklü anlarımız oldu.

Bazen söyleyecek söz bulamıyorsunuz. Sözün bittiği an deyip noktayı koyuyorsunuz.

Ruhları şad, mekânları Cennet olsun. Kederli ailelerine sabırlar dilerim.

Şerafettin GÜÇ

Not: Rakamsal değerler SGK resmi sayfasından alınmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz