Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kapatılmasına ilişkin dava ertelendi

0

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na açılan kapatma davası dün başladı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin kapatılmasına yönelik dava, 36 barodan 280 avukatın müdahillik talebi reddedilerek 5 Ekim 2022 tarihine ertelendi.

İstanbul 13’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davaya 60’tan fazla avukat ve çok sayıda kadının yanı sıra, erkek şiddetiyle öldürülen yedi kadının ailesi katıldı. Duruşmaya katılım yoğun olduğu için duruşma İstanbul Adliyesi’nin en büyük salonunda görüldü.

Duruşmada İstanbul, Gaziantep, Ankara, Eskişehir, İzmir, Diyarbakır, Kocaeli, Kırklareli, Adıyaman, Tekirdağ barolarının Kadın Hakları Merkezleri ile Ankara Barosu LGBTİ+ Hakları Merkezi ve Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği üyesi aileler davaya müdahillik talebinde bulundu, ancak mahkeme bu talepleri reddetti.

‘Amacımıza ulaşana kadar mücadele edeceğiz’

Duruşmada ilk sözü dernek başkanı Gülsüm Kav ve başkan yardımcısı Fidan Ataselim aldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kurulma sürecini ve amacını anlatan Kav ve Ataselim, cinayet davalarını takip ederek başladıkları bu süreçte, kadınlara yönelen her türlü ayrımcılıkla mücadele ettiklerini söyledi. Kav “Amacımıza ulaşana kadar mücadelemiz de devam edecek” diye konuştu.

‘Şikayetçiler tedbir kararlarına uymayanlar’

Avukatlar, derneğin birçok kez denetime girdiğini ancak aleyhte hiçbir somut delil ve olgu belirlenemediğini anlattı. Bir buçuk sayfalık iddianamenin, dernek hakkındaki bir şikayet dilekçesinin kopyalanıp yapıştırılmasından ibaret olduğunu aktaran avukatlar “Biz bu davada neyle suçlandığımızı bilmiyoruz” dedi.

Avukatlar, derneği şikayet edenlerin, mahkemelerin kadınların korunması için verdiği tedbir kararlarına uymayan ve hakkında şiddet davaları olan kişiler olduğunu söyledi.

Duruşmada erkek şiddetinden hayatta kalan Öznur Gülbaş ve öldürülen kadınların aileleri de söz aldı.

Öldürülen Muhterem Evcil, Aysun Yıldırım, Helin Palandöken, Şebnem Köker, Ceyda Yüksel’in aileleri sırayla kürsüye çıkarak Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun neden kapatılmaması gerektiğini, onlara adalet arayışlarında nasıl destek olduğunu söyledi.. Aileler “Ahlaka aykırı olan kadın cinayetlerini durdurmayanlardır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz