Kimliği Belirsiz Kişiler Tol Medrese'ye Zarar Verdi

0

KİMLİĞİ BELİRSİZ KİŞİLER TARİHİ MEDRESEYE ZARAR VERDİ.
Karaman’ın Ermenek İlçesinde bulunan Karamanoğlu dönemine ait medresenin duvarlarına kimliği belirsiz kişiler tarafın sprey boya ile yazı yazıldı.Olay 17.09.2017 tarihinde meydana geldi.
Edinilen bilgiye göre Ermenek’in çınarlısu mahallesinde yer alan, Karamanoğlu yapıtlarının en gözdelerinden biri olan, halk arasında Tol Medrese olarak ta bilinen Musa Bey Medresesinin batı ve güney duvarlarında siyah sprey boya ile yazılar yazılmış. Medrese de görevli memurla yaptığımız görüşmede;  Sabah işe geldiğimde medresenin duvarlarında yazıların olduğunu fark ettim. Yazıktır, atalarımızın mirası olan bu güzelim eserin düştüğü duruma bak. Medresenin etrafına güvenlik kamerası yerleştirilmeli. En azından caydırıcı olur. Taş duvarların üzerine yazılan yazıların duvardan çıkarılması oldukça güç. Ziyaretçiler bu yazıları görünce şok geçiriyorlar üzülüyorlar”dedi. Vakıflar genel müdürlüğe bağlı medresenin kiracısı Ermenek Belediyesi. Ancak  medresenin bakımı onarımı Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait.
Tol Medrese(Emir Musa Bey tarafından 1339 yılında yaptırılmıştı. Emir Musa Bey 1339-1340 yıllarında Ermenek Valisiydi. Medresenin kitabesinde; Bu mubarek medreseyi h.740 (1339) yılında,gazi,ibadet eden,bilgin ve büyük emir Karamanoğlu Mahmut oğlu din ve Dünyanın zineti(Baha-Üddin) Musa yaptırdı” yazılıdır. Medrese 1611 yılında onarılmış, sonraki yıllarda da onanırım çalışmaları sürdürülmüştür.
Tol Medresenin etrafı içki içilen bir yer olmuş.Kim buna dur diyecek?
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz