Kiraz iyi, verim iyi ama üretici memnun değil!

0

Ermenek Yayla’sında kirazların toplanmaya başlanması ile geçen yıllarda yaşanan şikayetler gene dillendirilmeye başladı: ”Biz bu kirazları keseceğiz”

Oldukça zahmetli bir ürün olan kiraz, hele yayla şartlarında, don vurması, dolu vurması gibi doğal afetlerin yanında, bir de bakım zorlukları ve maliyetleri ile birlikte bu yıl da üreticinin yüzünü güldürmedi.

Kısa bir zamanda toplanmak ve pazara sürülmek zorunda olan kiraz, bu yıl özellikle Avrupa pazarına girilememesi nedeniyle, geriye sadece iç pazarın kalması, üreticilerin kirazı nerede ise maliyet değerinin altında satmak zorunda bırakıyor.

Kalite ve verimin iyi olmasına rağmen üreticiler ‘para kazanamadıkları’ gerekçesi ile geçtiğimiz yıllardaki tepkilerini bu yıl da dile getirdiler ve pek çok üretici ”kiraz ağaçlarını kesip yerine başka meyve türlerine yöneleceklerini” dillendirmeye başladı.

Hemen tüketilmesi gereken ve gıda sanayiinde de bir karşılığı olmayan kirazın, ”gerçek değerini bulabilmesi için mutlaka ihracat yollarının ele alınmasını ve bu konuda yetkililerin duyarlı olmasını” isteyen üreticiler ”önümüzdeki yıllarda da benzer durumun devamı halinde kirazdan vazgeçmekten başka bir çarelerinin olmadığını” belirttiler.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz