Kırsal Kalkınma Projesi İlgi Gördü

485
0
Hulusi Oran
25 Haziran 2013

KKP
Kırsal Kalkınma Projesi İlgi Gördü . Ekonomisi  büyük ölçüde tarım ve tarımsal sanayiye dayanan İlimizde İl Müdürlüğümüz Tarım ve Hayvancılığımızın geliştirilmesine yönelik Kırsal Kalkınma. Projeleri hazırlanmasına büyük önem vermektedir.  İlimiz, Göksu Havzası ve devamındaki. Taşeli Bölgesinde bulunan dağ ve orman köylerimizin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyini artırmak. bu köylerimizin alt yapı sorunlarını gidermek, bitkisel ve hayvancılık ürün desenlerini zenginleştirmek ve her gecen. gün artarak devam eden köyden kente göçü önlemek amacı ile İl Müdürlüğümüz tarafından  .Kırsal Kalkınma Projesi Taslak Raporu Bakanlığımıza sunulmuştur.
Kırsal Kalkınma Projesi Taslak Raporu hakkında bilgiler veren İl Müdür Vekili Mehmet ÖZTİRYAKİ:. “İlimizin tarımsal arazi varlığı kısıtlı olan ve geçimini tarım ve hayvancılıktan. temin eden dağ ve orman köylerimizde tarımsal üretimde verim ve kalitenin yükseltilmesi ile bu köylerimizdeki çiftçilerimizin gelir seviyesinin ve hayat standardının yükseltilmesi. alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi. doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin sağlanması ve istihdamının artırılması amaçlarıyla  Projelerin hazırlanmasına ve uygulanmasına önem vermekteyiz.
Bu amaçla Göksu ve Taşeli Havzasında Kırsal Kalkınmayı sağlamaya yönelik çalışmaların belirlenmesi için İl. Müdürlüğümüz tarafından teknik ekip oluşturulmuş gerekli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında  projenin uygulanacağı köylerimizde İl. Müdürlüğümüzce oluşturulan teknik ekip tarafından köy halkı(paydaşlar) ile bir araya gelinerek toplantılar düzenlenmiş.  sorun analizi ve ihtiyaç analizleri yapılmış, sorunların çözümü için yol haritasının belirlenerek hedef  bölgede tarımsal ve kırsal kalkınmayı sağlayacak yatırımlar konusunda saha çalışmaları yapılmıştır. Çalışmalarımız sonucunda elde edilen veriler ve bilgileri ışığında hazırlanan Kırsal Kalkınma Projesi Taslak Raporu. Bakanlığımızca iç ve dış kaynaklı yürütülen Kırsal Kalkınma Projeleri kapsamında değerlendirilmek üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı. Tarım Reformu Genel Müdürlüğüne sunulmuştur.
Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüzden verilen bilgiler ışığında. Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı tarafından Kalkınma Bakanlığına teklif edilecek olan iki adet projeden bir tanesi. Göksu ve Taşeli Havzaları  Kırsal Kalkınma Projesi olduğu ifade edilmiştir. Bu konuda 19-21 Haziran 2013 tarihleri arasında projenin uygulanabilirliği ve proje hazırlık çalışmalarının yapılması için. Tarım Reformu Genel Müdürlüğünden teknik heyetin inceleme yapması beklenmektedir. Bu projenin hayata geçirilmesi köylerimizin kalkınmasında önemli bir rol oynayacaktır. Proje hazırlık çalışmalarının yürütülmesinde destek olan Sayın Valimiz Murat KOCA'ya, Milletvekillerimiz Lütfi ELVAN ve Mevlüt AKGÜN'e, İl Özel İdaresine teşekkür ediyorum” dedi.
0

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here