ANTİK Sbide KENTİ: YUKARI ÇAĞLAR

0

ANTİK Sbide KENTİ: YUKARI ÇAĞLAR

Yüksek bir tepede tüm vadiye hâkim bir köy: Yukarı Çağlar. Eski adıyla Yukarı İzvit ve daha eski adıyla Roma Dönemi’ndeki Sbide Antik Kenti. Köyün sırtlarındaki tüm dağlık alanı kaplayan Sbide’nin devasa nekropolisinin kazılarına 2015 baharında başlandı. Karaman Müzesi’nce yürütülen kazılar, Ercan Aşkın’ın bilimsel başkanlığında arkeolog Bünyamin Akbulut’un sorumluluğunda sürdürülüyor. Kazıların yapıldığı bu nekropolis, köyü merkezine 1 – 2km uzaklıkta.

Nekropolisin orta yamacında yapılan kazılar, sıra sıra derin tonoz açıklığı olan Roma Dönemi’nden mezarları gün yüzüne çıkarıyor. Mezarların içinde oygu tekne mezarlar bulunuyor. Çoğunun kapağı yok ama daha önceden keşfedilmemiş, yani açılmamış  mezarların aslan kapakları hâlâ yerinde. Nekropolisi aşağıya doğru dik kesen, diğer bir deyişle nekropolisin bittiği sınırda bulunan kentin sur duvarının izleri de hâlâ görünür durumda. Nekropolis sahasına gelir gelmez tepeyi dik kesen kalıntıların olduğu yerde, üzerindekiler artık tanınmayacak kadar erozyona uğramış Yazılı Kaya denen kesme, düzgün bir taş mevcut.

Üçgen alınlıklı ya da kemerli kaya mezarlarının olduğu kayalıkları geçince kuytudaki Bizans kilise kalıntıları çıkıyor. Kiliselerin duvarlarındaki resimlerin çoğu yeri harap olmuşsa da arda kalan renkler, yüzyıllardır canlılığını koruyor.

En ünlü kalıntılarından biri de antik su yolu. Zenon’un da tamir ettirdiği su yolunun Roma Dönemi’nden kaldığı düşünülüyor.  

ANTİK Sbide KENTİ: YUKARI ÇAĞLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz