TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu: ”Mart sonrası ciddi bir yokluk krizi yaşanacak”

0

‘Fiyatlar hızla artmaya devam edecek’ diyen Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, sektörün de bir panik havası içinde olduğunu anlattı. Mart sonrası ciddi bir yokluk krizi yaşanacağını belirtti.

Sektörün 3 yıldır zarar ettiğini ve yem tüketiminde yüzde 25’lik bir düşüş yaşandığını aktaran Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu da “Bu dünyanın sonu gibi bir şey sektörümüz için” diye konuştu. İneklerin kesime gitmeye devam ettiğini kaydeden Solakoğlu, mart ayına yetecek kadar yem stoku olduğunu, sonrasında ise hem tavuk hem süt sektöründe çok ciddi bir kriz ve yokluk yaşanacağını anlattı.

Döviz kurlarında rekorlara ve Türk lirasındaki tarihi değer kaybı sonrası gün geçtikçe artan zamlara kilitlenen vatandaş, ‘yeni ekonomik adımlar’ sonrası özellikle gıda alanında fiyatlarda indirim beklerken, sektör temsilcileri ise fiyatların hızla artmaya devam edeceğini açıkladı. Doların 13 TL altına inmesi ‘zamlar geri alınır mı’ beklentisi yaratırken, gıda üreticileri ise maliyetlerin hâlâ 9 TL’lik dolar kuru seviyesinde olduğunu ve fiyatların fren yerine gaza basmaya devam edeceğini açıkladı.

‘FİYATLAR HIZLA ARTMAYA DEVAM EDECEK’

Mevcut durumu anlatmak için süt örneğini veren TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu, “En son sütte maliyet çalışması yapıp, 4.70 fiyat açıklandığı vakit dolar 9.60 mertebesindeydi. Tüketici tarafında durumun vahametinin farkındayız. Ama 5.5 TL’ye mal ettiğiniz bir şeyi 4.70’e satarsanız ne kadar sürdürebilirsiniz bu üretimi. Fiyatlar hızla artmaya devam edecek” açıklamasını yaparak sektörün de bir panik havası içinde olduğunu anlattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz