Gençler ne istiyor?

0

BUPAR Araştırma ve Danışmanlık şirketi, en büyük nüfusa sahip 10 büyükşehirden 2 bin 780 genç ile yüz yüze görüşerek gençlerin nabzını ölçtü. Araştırmada gençlere ”Mutlu musunuz?”, “Kime oy vereceksiniz”, “Yurtdışında okumak ister misiniz”, “İktidarın Suriyeli ve Afgan politikalarını destekliyor musunuz?” gibi sorular soruldu.

“Mutlumusunuz?”

Cumhuriyet’ten Dilan Ayırkan imzalı habere göre, araştırma kapsamında gençlere ilk olarak “Kendinizi mutlu hissediyor musunuz” diye soruldu. Gençlerin yüzde 70’i bu soruya “Hayır”, yüzde 17’si “Evet”, yüzde 13’ü ise “Ne mutlu ne de mutsuz” yanıtını verdi.

“Yurtdışında okumak istermisiniz?”

Araştırma kapsamında lise öğrencilerine ayrı ayrı “Yurtdışında okumak ister misiniz” diye soruldu. Liselilerin yüzde 77’si bu soruya “Evet”, yüzde 12’si “Hayır” yüzde 11’i ise “Şu anda karar veremiyorum” yanıtını verdi. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin yüzde 71’i “Dünya genelinde ülkemizdeki üniversitelerin kalitesi ve saygınlığı azalıyor”, yüzde 9’u “Dünya genelinde ülkemizdeki üniversitelerin kalitesi ve saygınlığı artıyor”, yüzde 20’si ise “Aynı yıllardır değişen bir şey yok” değerlendirmesini yaptı. Bu sonuçlarla araştırmanın değerlendirme bölümünde “Lise öğrencilerine yurtdışında okumak istermisiniz diye sorulduğunda, büyük çoğunluk ülke dışında okumayı tercih ediyor. Neden bunu tercih ettiklerinin cevabını ise üniversite öğrencileri veriyor. Üniversitelilerin saygınlığı ve kalitesi düşüyor. Üniversite öğrencilerine göre verilen eğitim nitelikli ve yeterli değil. Türk üniversitelerin yurt dışında prestiji giderek azalıyor” yorumu yapıldı.

“Hangi ittifak partilerine oy vereceksiniz?”

Araştırma kapsamında gençlerin siyasal tercihleri de ölçüldü. Gençlere, “Yapılacak ilk milletvekili seçiminde hangi ittifak partilerine oy vereceksiniz?” diye soruldu. Gençlerin yüzde 65’i bu soruya “Millet İttifakı” yüzde 23’ü “Cumhur İttifakı”, yüzde 12’si “diğer partiler” yanıtını verdi.

“Erdoğan cumhurbaşkanı olarak devam etsin mi?”

Araştırmada gençlere “Yapılacak ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar seçilmesini mi istersiniz yoksa yeni birisi mi cumhurbaşkanı olsun” diye de soruldu. Gençlerin yüzde 72’si yeni birisinin cumhurbaşkanı olmasını isterken yüzde 20.5’i Erdoğan’ın tekrar seçilmesini istedi, yüzde 7.5’i ise kararsız olduğunu belirtti.

“İktidarın Suriyeli ve Afgan politikalarını destekliyor musunuz?”

Araştırmada gençlere “İktidarın Suriyeli ve Afgan politikalarını destekliyor musunuz” diye de soruldu. Gençlerin yüzde 85’i bu soruya “Hayır”, yüzde 9’u “Evet” yanıtını verirken yüzde 6’lık bir kesim ise fikir belirtmedi.

“İlk defa oy kullanacak gençler ana politikalarda iktidar ile hızla ayrışmakta”

Araştırmanın sonuç kısmında “İlk defa oy kullanacak gençler ana politikalarda iktidar ile hızla ayrışmaktadır. Bu ayrışma politik desteği de azaltmıştır ve ülkede bir iktidar değişim sürecini olası kılmıştır” ifadelerine yer verildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz