SADECE ÇOK GÜZEL SEYREDİYORUZ!

Avrupa ülkelerine bir bakın, tarihini, tarihi binalarını ve özellikle doğayı korumak için kanunları vardır. Ya biz de, aklıma gelen bazı yıkımları yazacağım, eksiğim olursa ekleme yaparsanız sevinirim.

Yıllara meydan okuyan eski tarihi ortaokul binası yıkılıp, kültür merkezi yapıldığını çok güzel seyrettik.

Ermenek’in akciğeri olan, özellikle yaz sıcağında buluşup, oturup dinlediğimiz çınar, çam, kestane, söğüt, meyve ağaçlarının olduğu şadırvanlı, restorantlı çay bahçesi yıkılıp, kesilip yerine beton yığını belediye binasının dikilmesini çok güzel seyrettik.

Türkiyenin belkide en güzel, en uzun Balkusan-Kumdan arası boğazını, vadisini, yazları kamplar kurduğumuz, piknikler, kurultaylar yaptığımız serinleyip soluk aldığımız, balık tuttuğumuz alttaki resimde de gördüğünüz gibi hes yapılmasını çok güzel seyrettik.

Cumhuriyet ilkokulun yıkılıp, herkesin mutlaka bir anısının olduğu, maçların oynandığı, milli bayramların kutlandığı, konserlerin düzenlendiği, çocukların oyun sahası, araba eğitim alanı hatta pazar yerinin kurulduğu ayağımızın altındaki halk diliyle Top sahamızın yerine okul yapılırken çok güzel seyrettik.

Top sahası demişken milyonluk yatırım yapılıp bir türlü soyunma odası, tuvalet gibi yerlerin elektrik ve su bağlantısı yapılmadığından dolayı yeni statın bir türlü açılmayıp Ermenek Sporun maçlarını Güneyyurtta yaptığını çok güzel seyrediyoruz.

Tarihi Görmel köprüsünün taşlarının numaralandırılıp şehrin girişine inşa edilmesi varken, baraj sularına gömülmesini çok güzel seyrettik.

Tol Medresinin açılmasını ve yanındaki çocuk oyun parkının, köylünün kentlinin dinlendiği devasa çınar ağaçları altında ki buluşmayı uzun yıllardır bekliyor ve çok güzel seyrediyoruz.

Yine Tol Medrese yanındaki belediye konuk evinin yıkılıp, pazar yerinin kurulduğu, araç park yerinin olduğu şehrin baraj manzarasının kapatıldığı müzeyi beton bir bina olarak çok güzel seyrediyoruz.

Yıllardır restore diyerek Ulu Cami altındaki tarihi hamamın bir türlü hizmete açılmadığı gibi, kubbelerinin üstünün çatılanıp, yan taraftaki yerlerin içine girildiģi zaman mahalle çocuklarına bir zarar verebileceğini Allah korusun çok güzel seyrediyoruz.

Yedi Ülüklü çeşmenin restore edilip, adım adım dökülüşünün son halini çok güzel seyrediyoruz.

Eski hastane önündeki 60 yıllık çam ağaçlarını (en az 100 ile 1000 yıl yaşayan), can erik ağacını tehlike arzediyor diye kesilirken çok güzel seyrediyoruz.

Korunma altına alınması gereken ÖRTME’lerimiz rant uğruna yıkılırken çok güzel seyrediyoruz.

Belki sudan, masraf ve bakım olarak faydası olur bilmiyorum ama Havuzlu suyunun borular içerisine alınıp kurdun kuşun, böcü börtünün, yılanın çıyanın, Taş tarnanın uçma yolunu kesip, güzergâhtaki ağaçların, bitki örtüsünün kurumasını çok güzel seyrediyoruz.

Ve şimdi de birçok değerli insanın yetiştiği, Türkiye de derece yapmış Ermenek Lisesi sebebi bilmediğimiz bir şekilde boşaltılıp eğitim öğretim hayatına son verildi. İşin garip tarafı bina çürükse güçlendirme yapılabilir, yok olmuyorsa yıkılıp yerine tekrar okul yapılır. Maalesef bu durumuda biz çok güzel seyrediyoruz.

Not: Belediye Binası, Kültür Merkezi, Müze buraları Seyran Mahallesi tarafında, (hatta kale başına bile) yapılsa bir şey denmezdi. Ben daha kimseden duymadım ”oh belediye ayağımızın altında, aracımızla gittiğimizde park sorunu yok” diyeni.

Ne diyelim İYİ SEYİRLER…

  1. Abi dediklerine eksiksiz katılıyorum her zaman diyoruz ya eskiler eskiden güzeldi diye aklıma geldikçe eskiler sipas cami önünde ki barakalar olsun dediğin gibi kumdan boğazı eski okuduğum cumhuriyet ilk öğretim okulu bilya oynadığımız hamam eskiye dair birsey bırakmadılar yakında yukarı çarşıda tarih olacak yanında 7uluklu çeşme hepsini tarihe gömecekler yakın zamanda bizde oturup seyredecegiz.BİZİ KENDİ MEMLEKETİMİZE DÜŞMAN EDECEKLER ONDAN KORKUYORUM..

  2. Ermenek ve hatıraların yok edilişini böyle nefis tespitlerde yazıya döken kişinin eli öpülür. Türkiye’nin tamamında aynı vaziyet hatıraları olmayan ölüdür bu iktidar sayesinde hatıralarımız ormanlarımız tarım arazilerimiz sularımız ranta tevil edildi vesselam.

  3. Ermenek ve hatıraların yok edilişini böyle nefis tespitlerde yazıya döken kişinin eli öpülür. Türkiye’nin tamamında aynı vaziyet hatıraları olmayan ölüdür bu iktidar sayesinde hatıralarımız ormanlarımız tarım arazilerimiz sularımız ranta tevil edildi vesselam.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram