21 Haziran , Perşembe 2018
Son Dakika
Ana Sayfa / Makaleler / ERMENEK’Lİ OLABİLDİNİZ Mİ?
Hüseyin Korkmaz

ERMENEK’Lİ OLABİLDİNİZ Mİ?

ERMENEK’Lİ OLABİLDİNİZ Mİ?

Ben bir Ermenek’li olarak bu soruyu her gün kendime soruyorum! Ya siz! Bu soruyu hayatınızda bir sefer olsun kendinize sordunuz mu?

Sorsan herkes  Ermenekliyim der.Ama kimlik ve Ata tarafından Ermenekli olmakla herkes Ermenek’li olamıyor..Neden mi?

“”Aslını İnkar eden haramzadedir ”der.,Atalarımız. Aslımız nedir kardeşim! Sen aslını biliyor musun? Evet biliyorsun değil mi? Biliyorsun.Ama sen aslına uygun davranıyor musun?

Onu yaptın bunu yaptın.Vitrinde ve her yerde ön saftasın.Ama yaptığın hiçbir şey yok.Sen Ermenek’li değil, Ermenekli rolünü oynayan bir oyuncusun.Bağların gidiyor sustun,toprağın gitti,sustun,her tarafın yüksek gerilim olmuş cereyandasın, Tekeçatında doğa katliamı oldu sustun! 50 senedir Ermenek dışında yaşıyorsun, 50 senede belki 10 sefer gelmemişsin Ermenek’e. Atalarının mezarı kaybolmuş,evler virane olmuş,hatıraların,anıların intihar etmiş,sen hala kendini Ermenek’li zannediyorsun öyle mi?  Kusura bakma da,orada burada gezip,poz vereceğine,Ermenek’e gelip güç vereceksin kardeşim.Bahanesi olamaz. Kimse kusura bakmasın. Size her yer Ermenek olmuş.Orayı Ermenek zannediyorsunuz.Sıladan sılaya Ermenek’e gelmekle olmuyor. İşinize gelmedi mi susuyorsunuz. Tek kelime yok.Hakkınızı aramıyorsunuz. Ermenek’i unutmuşsunuz. Sadece Rüyanızda görüp seviniyorsunuz..Ne duran adamsınız, ne de nerede duracağını bilen adamsınız.Benlik bir şey yok!  Diyeceksiniz ama ; Ermenekliyim demekle Ermenekli olunmuyor. Sizden Ermenek Razı olmadıkça, Allah razı olmaz..Evet ben bir Ermenek’li olarak bu yazdıklarımdan kendime de eleştiri yapıyorum.Kısacası, Olamadık dimi! Bir acı kaymakamın asası olamadık.Deli Alininn feneri,Abdullahın ekmeği,Deli Yusuf’un sakalı, Deli Ali’nin entarisi olamadık..O zaman biz ne olduk? Bize ne oldu Böyle.?

 

Ayrıca Kontrol Edin

PROF.DR.İBRAHİM CEYLAN

             İLMİN ZİRVESİNDE PROF. Dr. İBRAHİM CEYLAN’IN YAŞAM ÖYKÜSÜ             Prof.Dr. İbrahim Ceylan  1932  yılı …

9 yorumlar

 1. Ramis Tanacı

  Biraz gerçekçi olmamız gerekiyor,sosyal medyada klavye başında boy boy fotoğraflarla, satır satır yazılarla, kimse Ermenek’li olamaz. Bayramda seyranda fırsat buldukça sılaya rahim yapmıyorsan, mis gibi dağlarının kekik kokusunu, çam kokusunu almıyorsan, göksuyun toplandığı Turkuaz gölünün o turkuaz rengini kaleden görmüyorsan ya da Ermenek’e Ermenek’li olarak bir çivi çakmıyorsan Ermenek ismi sadece kimliğindeki ibare ile sınırlıdır. Yüreğinize sağlık, “kızım sana diyorum,gelinim sen anla” kokan bir yorum olmuş. Saygılar,selamlar.

 2. AĞZINA SAĞLIK.MAALESEF BİZLER YAZDIĞIN GİBİ GIKIMIZ ÇIKMAYAN ERMENEKLİ OLDUK. ÜZÜCÜ AMA GERÇEK

 3. “Bağların gidiyor sustun, ” diyorsun. Nereye gitmiş bağlar, ne olmuş.
  “toprağın gitti,sustun, ” diyorsun. Toprak nereye gitmiş.
  “her tarafın yüksek gerilim olmuş cereyandasın, “ndiyorsun, yani su boşa aksın. millet de aval aval baksın öylemi. Elektrik olmasa ne yapacaksın. Kömürle eletrik üretme doğa katliamı- uranyumla eletrik üretme çevre katliamı. ee hala bulgaristandan – Ermenistan dan mı alacağız elektriği.
  “Tekeçatında doğa katliamı oldu sustun! ” diyorsun. cevap 3-4-5 . satırlarda. GÜLÜ SEVEN DİKENİNE KATLANIR
  ya da EŞEĞİ SÜREN O.T.R.Ğ.NA KATLANIR demiş atalarımız.
  tüm güzellikler bir arada olmuyor, bir güzellik kazanılırken diğer güzelliklerden mahrum kalıyoruz.

  • İlhami Etci

   Ahmet Bey Siz doğayla geçmişle pek ilgilenmiyorsunuz gibi.Bağların ortasından iki yüksek gerilim hattı geçti.Tekeçatına o barajın gereği var mıydı.Güneş enerjisinden elektrik üretiliyor.Ermenek’e de kuruldu..Kusura bakmayın da dediklerinize katılmıyorum..

   • a giden ya da orada oturanlar Hasan Şimşek

    Yazıyı okudum, İlhami Bey’in düşüncelerine harfiyen katılıyorum. Katılmadığım yönü, Ermenek’e gitmemekle, senede on defa giden ya da sürekli oturanlar arasındaki fark ayırımı. ben yaklaşık bir ya da iki yılda bir defa gidiyorum ama her gün yöre insanlarından biri ve birkaçı ile konuşuyor ve sorunları dinliyor ve yazıyorum. Yazdığım için de kötü adam, istenmeyen adama oluyorum. Ermenek’te bir şeylerin iyiden yana düzenlenmesi için İlhami Etçi gibi Hasan Şimşek gibi yazarların habercilerin çoğalması gerek

 4. Aynur Eratilla

  Fazla abartmışsın İlhami.Nerelisin deyince Ermenek’liyiz diyoruz tabi.Nereliyiz diyelim Atalarımızın memleketi.Her yer bizim vatanımız, toprağımız.Köklerimizde oradan gelmiş o kadar.Ayrıca herşeyden önce insan olalım.Büyüklerimizi arayıp soralım, yardımcı olalım, hal hatır soralım.Misafirperver olalım da gelen bir daha gelmek istesin.Bence daha yumuşak ve yapıcı yazıların olmalı.Kuzen tavsiyesi…

 5. Mustafa peksen

  Yillardir koylerini somuren ermenek simdi somuruluyor..malesef gec kalinmis bir dusunce…mesela gormeli ilkogretim kapatilirken nerdeydiniz.cezaevine cevrilecegi zaman nerdeydiniz ..ala kopru sualtinda kalirken nerdeydiniz…tabi bunda ermenegin cikarlari vardi …kucuk koyler neyimize…

 6. ilhami kardeşim hislerini ve doğruları yazmış evet doğru elektirik üretiliyor ama sık sık elektirikler kesiliyor direk hat çekilip hiç kesilmese milletin elektirikli cihazları yanmasa olurmu ? birde evleri üstüste değilde bağlardaki bağ evlerini canlandırsak nasıl olur ağlamayan çocuğa meme verilmez evet haberdar olmamış olabilir duyarlı insanlar olarak bildiklerimizi neden paylaşmadık acaba? daha bir çok örnek verilebilir ancak anlaşılıyorki henüz eleştiriye açık bir toplum olamamışız biribirimizi eleştiriyi bırakalım ermenek için doğa dostu ve halkın ekonomisine can katacak projeleri yazalım lütfen mesela su akar türk bakar dan yola çıkarak baraj hakkında projeler bekliyorum hepinize saygılar sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir