SPORA YENİ BAŞLAYACAKLAR İÇİN YOL HARİTASI

Sevgili arkadaşlarım,
Her aldığımız kararda olabileceği gibi spor yapmaya karar verdiğinizdede önünüze bir çok engeller çıkacaktır, hazırlıklı olun .
Bunların başında sizi engellemek isteyen arkadaşlarınız, ilgilenmek zorunda olduğunuz aileniz ve çocuklarınız olacaktır. Ya onlarıda yanınıza çekmeye çalışın yada lütfen spor saatlerinizde kendinizden uzak tutun…
Günlük işlerinizde çok yoğun olduğu için sizi isteksizleştirebilir. Spor yaparak daha enerjik ve başarılı olacağınızı unutmayın!
“Vaktim yok”, “ tahlil sonuçlarımda iyi çıkıyor” gibi düşüncelerde spor yapmanıza engel olabilir. Hastalanmadan, kilo almadan önlem almanız gerektiğini unutmayın!
Kaslarınızında büyümesini istemiyor olabilirsiniz. Unutmayın! Vücud geliştiriciler o hâle gelebilmek için farklı beslenme ve  antrenman programları uyguluyorlar. Siz öyle olmazsınız. Fit görünüp sağlıklı olursunuz.
Spor salonlarına para vermek de istemiyor olabilirsiniz. Evde kendi başınızada spor yapabilirsiniz. Bunun için kendi ağırlığınız,gücünüz ve enerjiniz yeterli olacaktır. İnsan vücudu hareket üzerine yaratılmıştır…

 ‘’Durma ve hareket et’’ 
Sporda daha önceki başarısızlıklarınız sizi olumsuz etkilemesin. Hatalarınızı tespit edin. Düzenli ve sürekli, kurallara uygun olarak yapılan spor her zaman sonuç verir .
Bu bahaneler size ASLA engel olmasın! Öncelikle ne için spor yapacağınızı belirleyin. Kilo vermek için,kas gücünüzü arttırmak için ,fit görünmek için…
Sebebiniz ne olursa olsun düzgün,sistematik,ilerlemeye yönelik bir program seçmelisiniz, harcadığınız emeklerin sonucunu alabilmek için. Bu süreçte beslenmenin önemini atlamayın! Yeterli ve dengeli beslenmenin hedefe ulaşmanızda %50 olumlu etkisi olacaktır.
Spor öncesi, anı ve sonrası su tüketiminizide dengelemelisiniz. Ayrıca açlık durumunuzuda dengelemelisiniz.
Spor yaparken keyif almalısınız. bunun için de nerede olmak isrediğinizi, hangi sporu yapmak istediğinizi iyi belirlemelisiniz. Açık hava sporları,grup sporları gibi… Yaptığınız spor sizi mutlu ederse, uzun süre devam edersiniz.
Antremanlarınızda mutluka ısınma ve soğuma egzersizlerine yer vermelisiniz.
Karşılaşacağınız en büyük sıkıntılardan biri vücudunuz antremansız olduğu için spor anı ve sonrası kas ağrılarınız olacaktır. Egzersizlerin olumlu etkisini gördükçe kendinizi daha güçlü ve hazır hissedeceksiniz. Gülümseyin ve spora devap edin… Motivasyonunuzu hiç kaybetmeyin. Canınızın ne kadar çok yandığını değil, o hareketten ne kadar çok faydalandığınızı düşünün.
Spor yaparken düzenli nefes alıp vermeniz de çok önemli. Bulunduğunuz yerin oksijen oranının yüksek olmasıda… Doğru nefes tekniklerini uygulamayı ihmal etmeyin. Kas ağrılarınız hâla devam ediyor ve sizi zorluyorsa ara vermektense daha çok hareket etmeye çalışın. Çünkü hareket ettikçe kaslarınıza temiz kan göndermiş olup süreci kısaltıcaksınız.
Yoğun egzersiz programı ve terlemek vücudunuzda bulunan elektrolitleri kaybetmenize neden olacaktır. Kalp atışlarınızı düzenlemek, sinir sisteminizin ve kaslarınızın çalışmasını eski hâline döndürmek ve kaybetettiklerinizi geri kazanabilmek için egzersiz sonrası beslenmenizde gerekli yiyecekleri tüketmeyi ihmâl etmeyin. Mineral ihtiyaçlarınızı karşılayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram