Mükremin Kızılca
Mükremin Kızılca
Mükremin Kızılca 

Yüz Yıl Önce Yaşanan Ermenek Olayları

Yüz Yıl Önce Yaşanan Ermenek Olayları
Değerli hemşerilerim!
Kurtuluş savaşı sırasındaki hercümerç sırasında bütün vatan sathında olduğu gibi Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla bölgesinde de istenmeyen olaylar olmuştur.
Bu olayların Delibaş adıyla Konya ve Bozkır’da isyan bayrağı açan kişinin etkisiyle olduğu muhakkaktır.
Bu hafta başlayarak bu olayları, Remzi ve Mehmet Tüzün’ün babaları Ermenekli Hüseyin Ağanın tuttuğu ve Alaeddin Atalık’ın merhum babası Vacit Atalak eliyle tarafıma tevdi ettiği notları çevirerek sizlere sunmaya çalışacağım.
Tahminen 30 bölüm ve makale halinde sizlerle buluşturmayı amaçlıyorum.
1. BÖLÜM
KURTULUŞ SAVAŞINDA ERMENEK 1920
Bu Hicri yılın başında durum gittikçe fenalaşıyor, kuva-yı milliye çıkıyor, Yunanlıların Uşak Karahisarını istila ettikleri gelen telgraflarla duyulunca ortalık buz gibi soğuyor.
Bu telgraflara itimat edilecek olursa Yunanlıların girdikleri her köy ve beldede zulüm ve işkenceyle halka cevr ettikleri yürekleri sızlatır.
Böyle havadisleri işitmektense hayatta kalmamak tercih edilir olmuş, her yerde ordu kumandanları birbirini tutmayan emirler veriyor, Ankara’da bulunanlar da bu şekilde.
Konya valisi 1300’den yukarı (1885) doğumluların askere sevki hakkında kaymakamlıklara emir veriyor.
Halkta bir ümitsizlik yayılarak asker olanlar dağılıyor, esnaf olanlar dükkânlarını kapatıyor.
Diğer insanlar da dışarı çıkmamak, oraya buraya gitmemekle çarşıda kimse bulunmaz olmuş, seferberliğin başında ve sonunda olduğundan daha ziyade aradığını bulamayacağın bir durum meydana geldi.
Bir lamba camı ki eskiden 20 – 30 paraya (bir para bir kuruşun kırkta biri) alınırdı 40-50 kuruşa fırladı. İki kuruşa en fazla üç kuruşa alınan tahta mıhı büyüklü küçüklü hepsinin okkası (1283 gram) 80-90-120 kuruşa satılıyor.
Zahire, hububat fiyatı yükselmekte, yağın okkası 140 kuruşa, et 35 kuruşa arz ediliyordu, her şey buna kıyas, ortalığı bir kıtlık ve pahalılık sarmıştı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram